O wyprawie
Na wyprawie Jurajskim Szlakiem Orlich Gniazd zobaczymy aż 13 zamków i warowni na wapiennych skałach. Orle Gniazda, zamki zbudowane w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego należą do najstarszych, zachowanych zamków w Polsce i nadal budzą podziw odwiedzających. Czekają na nas także malownicze, zróżnicowane krajobrazy krasowej wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ukształtowane na przełomie milionów lat jaskinie, wąwozy i bramy skalne, Pustynia Błędowska „polska Sahara”, wyjątkowej urody Ojcowski Park Narodowy z przepiękną Doliną Prądnika oraz Częstochowa i Kraków, miasta z tyloma zabytkami, których przedstawiać raczej nie trzeba…
Program
Dzień 1: Częstochowa
Wyprawę rozpoczynamy w Częstochowie. Po przyjeździe i zakwaterowaniu zapraszamy na spacer częstochowskimi alejami do sanktuarium na Jasnej Górze, najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. Spacer zakończymy obiadokolacją w jednej z licznych częstochowskich restauracji.
Dzień 2: Częstochowa - Żarki ~ 55 km
Pierwszym przystankiem za Częstochową będzie Olsztyn z jednym z największych zamków na Jurze. Zaraz za Olsztynem rezerwat Gór Sokolich "małych Beskidów". My będziemy jechać ich podnóżem i dojedziemy do Zrębic z ładnym, zabytkowym, drewnianym kościółkiem św. Idziego i Złotego Potoku z dworkiem Zygmunta Krasińskiego, Pałacem Raczyńskich i najlepszym pstrągiem na Jurze. Po lunchu czeka na nas słynna Brama Twardowskiego i Diabelskie Mosty, malownicze, skalne ostańce będącego naturalną bramą do lasów złotopotockich. Przed metą pierwszego dnia na rowerach zobaczymy jeszcze najbardziej na zachód wysunięte ruiny strażnic w dawnej Polsce w Ostrężniku i Przewodziszowicach. Pierwszą noc spędzimy w Żarkach z zabytkowymi, kamiennymi stodołami i innymi zabytkami, które kryje w sobie to niewielkie, jurajskie miasteczko.
Dzień 3: Żarki - Ogrodzieniec ~ 45 km
Na trasie kolejnego dnia wycieczki szlakiem Orlich Gniazd czekają na nas wspaniałe widoki, panoramy oraz kolejne, jurajskie osobliwości. Na początek odwiedzimy ruinę strażnicy w Łutowcu oraz piękne, okazałe zamki w Mirowie i Bobolicach. Za Bobolicami trasa będzie wiodła nas podnóżem Skał Rzędkowickich, miejscem obleganym przez wspinaczy do rezerwatu Góry Zborów, jednego z najbardziej malowniczych grup skalnych ostańców na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Tam dłuższa przerwa, którą chętni będą mogli wykorzystać aby zdobyć szczyt Góry Zborów, skąd roztacza się wspaniała panorama na Jurę, a także zwiedzić Jaskinię Głęboką. Kilka km dalej kolejny przystanek bowiem dojdziemy do ruin kolejnego na trasie zamku Bąkowiec w Morsku. Przed dotarciem do Ogrodzieńca zobaczymy jeszcze zabytkowy kościół z XVII wieku w Skarżycach oraz Okiennik Wielki - malowniczą skałę ulubioną przez wspinaczy. Dzień zakończymy w Ogrodzieńcu z najpiękniejszym i największym zamkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tam ruiny zamku perfekcyjnie wkomponowują się w jurajski krajobraz zachwycając sobą każdego przybysza.
Dzień 4: Ogrodzieniec - Olkusz ~ 55 km
Po śniadaniu wsiadamy na rowery i z Ogrodzieńca kierujemy się na południe do kolejnych jurajskich orlich gniazd - XIV wiecznego zamku w Smoleniu, z którego Wzgórza Zamkowego roztacza się niezwykły widok na Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, jedne z najładniejszych zespołów skalnych na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz ruin zamku w Bydlinie. Za Bydlinem kolejne wspaniale widoki tzw. Gór Bydlińskich, liczne skałki i jaskinie, a także interesująca ścieżka przyrodnicza koło Jaroszowca. Kilka km za Jaroszowcem odbijemy na zachód od szlaku Orlich Gniazd, aby zobaczyć „Polską Saharę”, jedną z największych pustyń w Europie. Obecnie Pustynia Błędowska to już tylko 10 km2 prawdziwie pustynnego krajobrazu, gdzie nie porastają lasy, ale tej atrakcji ominąć nie możemy! Przed Olkuszem malownicze ruiny gotyckiego zamku w Rabsztynie, a kolejny dzień zakończymy wspólną obiadokolacją na olkuskim rynku.
Dzień 5: Olkusz - Ojcowski PN ~ 40 km
W tym najkrótszym dystansowo dniu jurajskiej wyprawy będziemy przejeżdżać przez niezwykle malownicze wiodokowo Dolinki Podkrakowskie. Najpierw rezerwat Dolina Szklarki, zaraz potem słynna Dolina Będkowska z wodospadem Szum, największym wodospadem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z Doliny Będkowskiej dojedziemy do drugiego pod względem wysokości wzniesienia na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – Skałek mającego 513 m npm, skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry! Chętni będą mogli zdobyć szczyt, a Ci, którzy zostaną na dole mogą zwiedzić bardzo malowniczą, leżącą u podnóża Skałek Jaskinię Nietoperzową. Przedostatni nocleg spędzimy w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego.
Dzień 6: Ojcowski PN - Kraków ~ 50 km
Początek trasy VI dnia wyprawy zaprowadzi nas najpierw do niezwykle urokliwego i najcenniejszego w Polsce renesansowego zamku w Pieskowej Skale i słynnej Meczugi Herkulesa, a stamtąd do Ojcowa z kolejnymi malowniczymi ruinami zamku Kazimierza Wielkiego. W Ojcowie dłuższa przerwa na popołudniową kawę i wjeżdżamy w samo serce Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego parku narodowego w Polsce z piękną Doliną Prądnika, ogromnymi, różnokształtnymi skałami kryjącymi w sobie kilkudziesięciometrowe jaskinie, dolinami potoków wyżłobionych w wapieniach, a także urokliwymi wąwozami. To tutaj w dwóch krasowych dolinach Prądnika i Sąspówki oraz w ich najbliższym otoczeniu natura „zgromadziła" prawdziwe cuda: prawie 600 (!) jaskiń, z których zwiedzimy Jaskinię Ciemną, różnorodne formy skalne w postaci iglic, maczug czy bram, a na jurajskiej wierzchowinie fantazyjne ostańce skalne. To wszystko przed nami dlatego w tempie nieśpiesznym przejedziemy przez park, aby następnie przez Prądnik Korzkiewski dojechać do Korzkwi z ostatnim już na naszej trasie zamkiem w stylu włoskiego renesansu z XVI wieku. Z Korzkwi niecałe 20 km do Krakowa, gdzie po zakwaterowaniu zapraszamy na krakowski rynek i ostatnią wspólną kolację.
Dzień 7: Kraków
Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli nie byłeś(aś) jeszcze w Krakowie i chcesz zostać tutaj dłużej z przyjemnością pomożemy Ci zarezerwować dodatkową noc, abyś mógł/mogła wciąż cieszyć się wyjątkowym klimatem tego miasta!
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
- 6 śniadań
- Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Częstochowy, a po zakończeniu z Krakowa do Warszawy i Lublina
- Transport rowerów i bagaży
- Serwis techniczny
- Ubezpieczenie
- Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
- Posiłków poza śniadaniami
- Biletów wstępu
Terminy i cena
Termin:
17-23.07.2022
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.
MAJ |
CZERWIEC |
LIPIEC |
SIERPIEŃ |
WRZESIEŃ |
01-07.05.2022 |
05-11.06.2022 |
03-09.07.2022 |
07-13.08.2022 |
04-10.09.2022 |
08-14.05.2022 |
12-18.06.2022 |
10-16.07.2022 |
14-20.08.2022 |
11-17.09.2022 |
15-21.05.2022 |
19-25.06.2022 |
17-23.07.2022 |
21-27.08.2022 |
18-24.09.2022 |
22-28.05.2022 |
26.06.-02.07.2022 |
24-30.07.2022 |
28.08.-03.09.2022 |
25.09.-01.10.2022 |
29.05.-04.06.2022 |
|
31.07.-06.08.2022 |
|
|
Cena:
1570 zł/os.
Zniżki:
W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 280 zł
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 470 zł na rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy w Parczewie
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Jura"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem