Blog

Nowości i informacje

Bon turystyczny

 

Nasza przygoda z Warmshowers zaczęła się 10 lat temu, kiedy to po raz pierwszy ugościliśmy w naszym domu Bruna jadącego samotnie z Francji przez całą Europę na swojej „poziomce”. Ba, o podróży Bruna i Jego wizycie w Parczewie pisały wtedy nawet parczewskie gazety taką wzbudził wtedy sensację w naszej niewielkiej mieścinie.

Wyobraźcie sobie kilkumiesięczną podróż rowerem przez Europę, cały czas będąc w drodze. Zabieracie ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i sprzęty, pakujecie wszystko w sakwy na rower i ruszacie przed siebie na wiele, wiele dni. Tak jak Lea i Brewenn, młodzi adepci sztuki filmowej których poznaliśmy w zeszłoroczne wakacje i których mogliśmy przyjąć u siebie na kilka dni...

Telefon komórkowy jako nawigacja rowerowa

 

Coraz popularniejsze stają się wyprawy rowerowe na zamówienie. Taka forma podróży rowerowych ma wiele zalet, bowiem to Wy sami wybieracie miejsce i termin wyprawy, na jej trasie jedziecie swoim tempem, a także zatrzymujecie się gdzie chcecie i na ile tylko macie ochotę. Jedyny warunek jest taki, że musicie dotrzeć na zarezerwowany tego dnia nocleg. O tym jak organizujemy takie wyprawy możecie przeczytać w artykule Wyprawy rowerowe na zamówienie.

Na takiej wyprawie nie ma pilota, który prowadziłby wyprawę wyznaczoną trasą. Na wyprawach rowerowych na zamówienie jej uczestników wyposażamy za to w program wycieczki z adresami noclegów, plik GPX do nawigacji, tradycyjną mapę papierową oraz w przypadku grup zorganizowanych wypożyczamy na czas jej trwania odbiornik GPS do nawigacji rowerowej firmy Garmin z wgraną mapą, trasą wyprawy, zaznaczonymi miejscami, które warto zobaczyć, polecanymi restauracjami na trasie i zarezerwowanymi noclegami.

Dedykowany do nawigacji rowerowej odbiornik GPS oprócz wielu zalet takich jak wodoodporność, trwałość, żywotność baterii, czytelność w słońcu i małe wymiary ma jedną wadę, którą jest niestety zbyt mała rozdzielczość ekranu, czyli obszar mapy widocznej na ekranie. W takich przypadkach świetnym uzupełnieniem dedykowanych nawigacji turystycznych będzie zwykły telefon komórkowy z systemem Android lub iPhone z systemem iOS...

Wyprawa rowerowa Podlasie

 

Rower, jeden z najgenialniejszych wynalazków człowieka daje bliski kontakt z naturą. Jest cichy, wspaniały dla zdrowia, dostępny dla każdego, a przy tym niezwykle mobilny i dlatego uważam, że jest to najlepsze i najbardziej uniwersalne połączenie podróżowania, rekreacji, zabawy, towarzyskości, kultury oraz aktywnego wypoczynku. Niebanalnego i oryginalnego sposobu do odkrywania miejsc ciekawych i niezwykłych. Rowerem dotrzesz i dojedziesz wszędzie!

Nie ma lepszego sposobu na poznanie jakiegokolwiek regionu lub kraju i jego mieszkańców niż być całkowicie zanurzonym w nim. To zanurzenie daje właśnie podróżowanie rowerem. Kiedy tak jedziemy przez te nikomu nieznane, zapomniane i z dala od utartych szlaków wioski i miasteczka nie ma kurortowego muru między nami, a życiem ich mieszkańców. Jesteśmy wtedy w samym ich sercu, widzimy wszystko takie jakie jest naprawdę. Jesteśmy ich częścią, a nie tylko obserwatorami zza szyby samochodu.
W dzisiejszych czasach nasze codzienne życie jest niestety coraz bardziej określone przez stres i nowe zadania do wykonania. Mało kto znajduje czas, aby po prostu pójść na spacer lub wsiąść na rower i cieszyć się pięknem przyrody podziwiając świat, który nas otacza. Na szczęście z roku na rok coraz więcej osób niezależnie od wieku odrywa się od codzienności i odkrywa uroki "rowerowania" przekonując się do spędzania wakacji właśnie w ten wyjątkowy sposób. Daj się oderwać również i Ty!

Rower wyprawowy

 

Chcąc wybrać się na pierwszą wyprawę rowerową z prawdziwego zdarzenia, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejsze z nich będzie dotyczyło kierunku wyjazdu, a co za tym idzie jaka będzie pogoda i po jakiej nawierzchni będziemy się poruszać. Znając odpowiedzi na te pytania możemy zacząć poszukiwania idealnego roweru wyprawowego lub odkurzenie naszego starego roweru, który długie miesiące, czy nawet lata spędził w piwnicy.

Jak dostosować używany rower na wyprawę rowerową?

Jeśli nie chcemy inwestować pieniędzy w nowy rower, a nasz stary nadaje się jeszcze do jazdy to prawdopodobnie można go będzie dostosować do wymagań wyprawowych. Na wstępie trzeba zrobić przegląd i sprawdzić, czy rower ma sprawne hamulce, nasmarowane łożyska i sprawdzić, czy napęd przyjmie nowy łańcuch. Jeśli się na tym nie znamy to warto oddać go w ręce lokalnego serwisanta, który właściwie o niego zadba. Trzeba będzie z pewnością dokupić solidny bagażnik oraz sakwy rowerowe. Można też rozejrzeć się za wygodnym siodełkiem i chwytami. Ostatnim elementem do zmiany bez wątpienia powinny być opony. Polecane i sprawdzone przez tysiące podróżników opony Schwalbe z serii Marathon powinny dać sobie radę.

Rowerzyści nad Bałtykiem

 

Czterodniową wycieczką rowerową po Podlasiu razem z pracownikami Politechniki Lubelskiej zakończyliśmy oficjalnie sezon rowerowy 2019. W tym roku zorganizowaliśmy 8 wypraw, w których wzięło udział 102 uczestników i na których przejechaliśmy łączny dystans ponad 2500 km! Dziękujemy Wam wszystkim za to, że mogliśmy „pokręcić” razem z Wami i za wszystkie cenne wskazówki i uwagi, które pomogą nam przygotować kolejne wyjazdy w nowym sezonie jeszcze lepiej.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tegorocznego sezonu, zapraszamy także do naszej galerii, gdzie znajdziecie obszerne fotorelacje z naszych wyjazdów i…

Do następnego!!!

 

Rodzinna wyprawa rowerowa po Morawach

 

Tak, tak… Właśnie minął piąty sezon Velotur-u! Dziękujemy wszystkim Uczestnikom naszych wypraw za wspólnie spędzone chwile, tysiące przejechanych na rowerze kilometrów i wspólne odkrywanie uroków wschodniej Europy, która była, jest i będzie naszym „oczkiem w głowie”, jeśli chodzi również o organizację wypraw rowerowych w kolejnych sezonach. Już teraz zapraszamy na następne wyprawy!

Po Polsce będą to trasy po Mazurach, GreenVelo z Elbląga do Suwałk oraz trasa wzdłuż Wisły z Sandomierza do Kazimierza Dolnego. Pracujemy także nad tym, aby pokazać Wam najpiękniejsze miejsca na Ukrainie, Białorusi i Rumunii, miejsc trochę zapomnianych na mapach wypraw rowerowych, nie zapominając również o Czechach, gdzie infrastruktura rowerowa pierwszej klasy!

 

Wyprawa rowerowa wzdłuż Bałtyku

 

Wdrugim tygodniu sierpnia w pełni wakacyjnego sezonu rowerowaliśmy wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku 450 km trasą z Kamienia Pomorskiego aż po Hel. Przejechaliśmy większy kawałek polskiego wybrzeża i możemy śmiało stwierdzić, że jest to bez wątpienia najpiękniejsza widokowo trasa w Polsce!

 
Wyprawa rowerowa trasą Green Velo

 

Pod koniec lipca 2016 r. razem z ponad 20 osobową grupą rowerowo-taneczną „JIVE” ze Złotowa w Wielkopolsce pokonaliśmy prawie 400 km trasę szlakiem GreenVelo na odcinku z Suwałk do Białowieży. W ciągu 8 dni trwania wyprawy przejechaliśmy przez trzy rowerowa królestwa GreenVelo: Suwalszczyznę i Puszczę Augustowską, Dolinę Biebrzy i Narwi oraz Puszcze Knyszyńską i Białowieską.

Wiele niezapomnianych przygód i odwiedzonych miejsc, pełne życzliwości spotkania z miejscowymi, niezwykła przyroda trzech parków narodowych przez które przebiega bardzo malownicza i zróżnicowana trasa szlaku na tym odcinku.

Obszerna fotorelacja z wyprawy w naszej galerii, a szczegóły i program wyprawy znajdziecie tutaj.

Serdecznie zapraszamy na szlak GreenVelo w sezonie 2017!

Młodzi rowerzyści na Zielonej Szkole

 

Zielona Szkoła po Polesiu Lubelskim w dniach 13-17.06.2016 była dla nas wyprawą inną niż do tej pory organizowaliśmy. Po pierwsze brała w niej udział młodzież gimnazjalna, po drugie była to wyprawa łączona rowerowo-kajakowa, bowiem trzy dni spędziliśmy na rowerach, a dwa dni kajakowaliśmy po Bugu, a po trzecie biegła w „naszych” stronach Polesia Lubelskiego.

Zapraszamy szkoły do zapoznania się ze szczegółowym programem Zielonej Szkoły po Polesiu Lubelskim i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy.

Z pozdrowieniami dla uczestników wyprawy z Gimnazjum Przymierza Rodzin z Warszawy!

Budynek parlamentu w Budapeszcie nocą

 

Pod koniec sierpnia podróżowaliśmy rodzinnie po zupełnie płaskim i dziewiczym terenie Węgierskiej Puszty, wielkiej, równinnej krainy rozciągającej się na wschód od Dunaju i na zachód od Cisy. To największa w Europie kraina bezkresnych stepów, węgierski Dziki Zachód, symbol madziarskiego życia.

Przejechaliśmy na rowerach trasą wschodnich Węgier z Tiszaujvaros przez pusztańskie parki narodowe Hortobagy i Kiskunsagi do wioski Bugac, aby dotrzeć do Dunaju i dalej podążając na północ jego brzegiem do Budapesztu - Perły Dunaju, celu naszej wyprawy.

530 km w drodze, trzy dni odpoczynku od rowerów, które spędziliśmy w słynnych węgierskich aquaparkach z gorącymi basenami termalnymi, zjeżdżalniami i SPA, a wyprawę zakończyliśmy w Budapeszcie – uznawanym za jedno z najpiękniejszych miast Europy.

Kontakt

ul. 11 Listopada 62/2, 21-200 Parczew

+48 607 328 093

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.