Nadbużański Raj to wyprawa dla wszystkich miłośników chwil toczących się leniwie na łonie nieskażonej przez ludzi przyrody, błogiej ciszy oraz kameralnej atmosfery małych miast i wiosek, w których czas biegnie własnym rytmem, nieśpiesznie i powoli.
Nadbużańską wyprawę zaczynamy „prologiem” w Poleskim Parku Narodowym z unikalną przyrodą przypominającą północną tundrę. Dalsza część trasy prowadzić nas będzie doliną Bugu - jako jednej z nielicznych w Europie tak dużej, wciąż jeszcze nieuregulowanej dzikiej rzeki, która ze swoimi starorzeczami, zakolami i meandrami jest niezwykle atrakcyjna widokowo.
Uroku tej trasie dodają także nadbużańskie wioski, gdzie wciąż jeszcze przeważa tradycyjna, drewniana zabudowa oraz jej „egzotyczność” bowiem prowadzi ona wzdłuż historycznego polsko-ruskiego (a obecnie polsko-białoruskiego) pogranicza i związanej z tym, wytworzonej od stuleci barwnej mozaiki różnych wyznań i kultur, której ślady będziemy napotykać z każdym przejechanym kilometrem.
Nadbużański Raj to wyprawa także dla tych, którzy nie lubią podjazdów, bowiem przez całą prawie 300 km trasę prowadzi ona wśród idyllicznych, nadbużańskich krajobrazów po zupełnie płaskim terenie.
Program
Dzień 1: Poleski Park Narodowy
Przyjazd do Urszulina w Poleskim Parku Narodowym, zakwaterowanie. Po odpoczynku dla chętnych proponujemy krótką, 15 km wycieczkę na Czahary, ścieżkę biegnącą bardzo ładnym przyrodniczo odcinkiem rozległego Bagna Bubnów w Poleskim PN. Po wycieczce obiadokolacja i wieczorek zapoznawczy.
Dzień 2: Poleski Park Narodowy - Jezioro Białe ~ 70 km
Po śniadaniu wyruszamy w samo serce Poleskiego Parku Narodowego, który w 2002 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO z unikalną przyrodą i ścieżkami przyrodniczymi biegnącymi wśród śródleśnych torfowisk. Na początek przejedziemy się dwiema z najbardziej malowniczych ścieżek biegnących przez park - ścieżką przyrodniczą „Spławy”, która przez niezwykle zmienny, śródleśny krajobraz wśród bagiennych lasów i poleskiej przyrody zaprowadzi nas nad jezioro Łukie oraz ścieżką „Dąb Dominik” z metą nad jeziorem Moszne. Dalsza część trasy prowadzić nas będzie przez Sosnowicę z barokowym dworkiem, w którym niegdyś zamieszkiwał Tadeusz Kościuszko, Holę z mini-skansenem oraz ładną, drewnianą cerkwią św. Paraskewy z XVIII wieku i ciche, poleskie wioski nad jezioro Białe w Okunince. Tam porą popołudniową po tym najdłuższym dystansowo dniu wyprawy będziemy mogli odpocząć na piaszczystej plaży i wykąpać się w tym jednym z największych i najpiękniejszych poleskich jezior.
Dzień 3: Jezioro Białe - Zańków k/Sławatycz ~ 60 km
Od jeziora Białego już tylko 5 km do wioski Orchówek i urokliwego starorzecza rzeki Bug, która towarzyszyć nam będzie już do końca wyprawy. Malowniczą trasą wzdłuż rzeki dojedziemy do Włodawy, miasta „Trzech Kultur”. To leżące na trójstyku granicy polsko-białorusko-ukraińskiej jest nieduże, ale kryje w sobie liczne zabytki, z których największymi są Wielka Synagoga, barokowy kościół św. Ludwika z XVIII wieku i cerkiew pw. Narodzenia NMP. Dalsza część trasy tego dnia prowadzić nas będzie wzdłuż Bugu przez ciche, nadbużańskie wioski do Różanki z pozostałościami wspaniałego pałacu Pociejów, Stawek – malowniczo położonej wioski na poprzecinanej wąwozami skarpie nadbużańskiej i Hanny, gdzie kryje się kolejna perełka – była cerkiew unicka śś. Piotra i Pawła z polichromią na płótnie z XVIII wieku. Kolejny dłuższy przystanek tego dnia urządzimy sobie w Jabłecznej – miejscu pielgrzymek ludności prawosławnej z całej Polski, gdzie w pięknej scenerii nadbużańskich starorzeczy i łąk, niejako na wyspie wznosi się prawosławny monastyr "na końcu świata” z dwoma urokliwymi, drewnianymi kapliczkami oraz murowaną cerkwią p.w. św. Onufrego z XIX wieku kryjącymi w sobie wiele zabytkowych ikon. Z Jabłecznej dojedziemy do gospodarstwa agroturystycznego w Zańkowie na nocleg.
Dzień 4: Zańków k/Sławatycz - Neple ~ 65 km
IV dzień wyprawy rozpoczniemy od Kodnia z najcenniejszym zabytkiem sakralnym Podlasia - kościołem św. Anny z XVII wieku i obrazem Madonny de Guadalupe, wykradzionym niegdyś przez Sapiehę, właściciela Kodnia z watykańskich komnat. W Kodniu dłuższa przerwa po czym wyruszymy na spotkanie z barwną mozaiką różnych wyznań i grup ludności wschodniej Polski bowiem najpierw dojedziemy do Kostomłot z jedyną na świecie czynną parafią neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego i zabytkową, drewnianą cerkwią św. Nikity o których opowie nam jej proboszcz, a zaraz potem odwiedzimy jeden z dwóch mizarów (cmentarzy tatarskich) na Podlasiu z najstarszym nagrobkiem tatarskim w Polsce z 1704 r. Na koniec trasy IV dnia wyprawy zobaczymy jeszcze forty twierdzy brzeskiej w Kobylanach i Koroszczynie, po czym dojedziemy do nadbużańskiej wsi Neple na nocleg.
Dzień 5: Neple - Dwór Zabuże ~ 60 km
Od Nepl czeka nas najładniejszy, nadbużański odcinek, bowiem wjedziemy na obszar parku krajobrazowego Podlaskiego Przełomu Bugu i rezerwatu Szwajcarii Podlaskiej z niezwykłej urody nadbużańskimi wąwozami, urwiskami i starorzeczami. Po drodze do Janowa Podlaskiego mijać będziemy także dwa zabytkowe, drewniane kościółki stojące nad samym Bugiem w Krzyczewie oraz Pratulinie oraz położone przy samej granicy z Białorusią malownicze, nadbużańskie wioski „na końcu świata” z drewnianą zabudową. W połowie trasy tego dnia w Janowie Podlaskim zwiedzimy najstarszą i najsłynniejszą w Polsce stadninę koni czystej krwi arabskiej znaną z prestiżowych aukcji z budynkami z lat 40 XIX wieku oraz zrobimy sobie dłuższą przerwę obiadową. Kolejne kilometry to przejazd przez urokliwe, nadbużańskie krajobrazy, którymi dojedziemy do „krainy nadbużańskich dworków”. Najpierw Dwór Łukowiska w Starym Bublu z typową dla Podlasia ulicówką – drewnianymi domami po jednej stronie ulicy i otwartymi na nadbużańskie pola stodołami z drugiej strony. Kilka km dalej we wsi Borsuki Dwór Zaścianek oraz Dworek Impresja z niebywałą kolekcją francuskich win dla ich smakoszy. Na końcu trasy tego dnia czeka nas kolejny przystanek bowiem dojedziemy do Gnojna, gdzie wejdziemy na 30 metrową skarpę ze świetnymi widokami na meandrujący w dole Bug oraz jego szeroką dolinę. Nocujemy w kolejnym dworku na trasie tego dnia położonym nad samym Bugiem Dworku Zabuże.
Dzień 6: Klepaczew nad Bugiem - Pałac Korczew ~ 55 km
Zaraz po starcie do ostatniego dnia wyprawy czeka nas przeprawa promowa, którą przedostaniemy się na wschodnią stronę Bugu i Mielnika skąd kolejny wspaniały widok z Góry Zamkowej na meandry Bugu oraz jedyna w Polsce wciąż czynna odkrywkowa kopalnia kredy. 15 km za Mielnikiem kolejna atrakcja, bowiem dojedziemy do Świętej Góry Prawosławia – Grabarki, najważniejszego miejsca kultu prawosławnego w Polsce z „Lasem Krzyży”, tysiącem krzyży pozostawionych tu przez pielgrzymów wokół pięknej, drewnianej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego. Na południowy lunch zatrzymamy się w Siemiatyczach, niegdyś wielokulturowym miasteczku, gdzie zachowało się wiele interesujących zabytków Trzech Kultur, po czym dojedziemy na metę wyprawy do Drohiczyna - trochę zapomnianej przez historię nadbużańskiej miejscowości z ładnymi widokami na Bug i kolejnymi, wartymi odwiedzin zabytkami. W Drohiczynie po raz drugi tego dnia przesiądziemy się z rowerów na prom, którym przedostaniemy się na drugą stronę Bugu, a następnie czeka nas jeszcze 8 km odcinek do Korczewa, gdzie w odrestaurowanym pałacu spędzimy ostatnią noc tej wyprawy.
Dzień 7: Pałac Korczew
Po śniadaniu pakujemy rowery i bagaże, żegnamy poznanych na wyprawie nowych przyjaciół i po tygodniowym odpoczynku na łonie nadbużańskiej przyrody z dala od zgiełku miast ruszamy w drogę powrotną do naszych domów.
Informacje
Transport
Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Urszulina w Poleskim Parku Narodowym, a także po jej zakończeniu z Korczewa do Lublina i Warszawy. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce. Bus przez całą wyprawę towarzyszy nam jako auto serwisowe i zabezpieczające nasz przejazd.
Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.
Trasa
❶②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Trasa wyprawy jest całkowicie płaska. Pierwszy dzień to Poleski Park Narodowy, gdzie czeka nas przejazd specjalnie przygotowanymi dla turystów ścieżkami przyrodniczymi, kolejne dni to trasa Doliną Bugu wzdłuż którego będziemy jechać wschodnim szlakiem rowerowym GreenVelo oraz Nadbużańskiem Szlakiem Rowerowym o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym. Nawierzchnia na wyprawie zróżnicowana – od asfaltowych ścieżek rowerowych i drugorzędnych asfaltów po nadbużańskie trakty szutrowe i ubite drogi polne.
Wysokość min. 110 m./max. 193 m.
Całkowita długość trasy 310 km
Noclegi i wyżywienie
Na nadbużańskiej trasie dwie noce spędzimy w hotelach, dwie noce w gospodarstwach agroturystycznych, a ostatnie dwa noclegi na wyprawie przygotowaliśmy w zabytkowych, odrestaurowanych dworku w Zabużu i pałacu w Korczewie k/Drohiczyna. Noclegi w pokojach dwuosobowych z łazienkami, pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.
Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań i 6 obiadokolacji. Na trasie zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji lub jeśli takiej nie ma przy wiejskim sklepie.
Pozostałe informacje
tel. (+48) 607 328 093
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
6 noclegów w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Urszulina w Poleskim PN, a po zakończeniu wyprawy z Korczewa do Warszawy i Lublina
Transport rowerów i bagaży
Serwis techniczny
Ubezpieczenie
Opiekę pilota, prowadzenia przez niego wyprawy wyznaczoną trasą *
* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie
Cena wyprawy nie zawiera:
Biletów wstępu
Terminy i cena
Terminy na zamówienie:
Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.
MAJ
CZERWIEC
LIPIEC
SIERPIEŃ
WRZESIEŃ
01-07.05.2022
05-11.06.2022
03-09.07.2022
07-13.08.2022
04-10.09.2022
08-14.05.2022
12-18.06.2022
10-16.07.2022
14-20.08.2022
11-17.09.2022
15-21.05.2022
19-25.06.2022
17-23.07.2022
21-27.08.2022
18-24.09.2022
22-28.05.2022
26.06.-02.07.2022
24-30.07.2022
28.08.-03.09.2022
25.09.-01.10.2022
29.05.-04.06.2022
31.07.-06.08.2022
Cena:
1680 zł/os. *
* cena wyprawy dotyczy grup zorganizowanych 6-7 osobowych. W przypadku grup liczących mniej niż 6 uczestników (2-5 osobowych) cena imprezy ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę
Zniżki:
W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.
Opcje dodatkowe:
Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt
Wypożyczenie roweru - 280 zł
Zapisy:
Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
Płatności:
Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 480 zł na rachunek bankowy:
VELOTUR Anna Kwiatek
ul. 11 Listopada 62/2
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy w Parczewie
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Dolina Bugu"
Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem