Wydrukuj tę stronę

Z Podkarpacia na Roztocze Green Velo

Polska

O wyprawie

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo mający blisko 2000 km długości jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce i biegnie po najbardziej dziewiczych i egzotycznych zakątkach w naszym kraju. Trasę Green Velo podzieliliśmy na trzy części: część północną z Elbląga przez Warmię na Mazury, część środkową z Augustowa do Białowieży przez Podlasie oraz część południową z Rzeszowa przez Pogórze Przemysko-Dynowskie i Dolinę Sanu na Roztocze.

Tym razem proponujemy Wam porządną mieszankę krajobrazową - wyprawę południową częścią szlaku GreenVelo. Na początek Rzeszów - stolica województwa podkarpackiego z pięknym rynkiem oraz niezwykle widokowe, ale dość wymagające kondycyjnie Pogórze Dynowskie, którym dojedziemy do Doliny Sanu. Tam wjedziemy do krainy zapomnianych cerkwi i sielankowych, nadsańskich krajobrazów. Przed Przemyślem czeka nas kolejny widokowy, usiany wzniesieniami odcinek Pogórza Przemyskiego i osiągamy wielokulturowy Przemyśl - jedną ze stolic polskich Kresów o zabytkowej, typowo galicyjskiej zabudowie Starego Miasta przypominającej Lwów oraz osobliwym, kresowym klimacie. Od Przemyśla trasa będzie się stopniowo wypłaszczać bowiem przez spokojne, przygraniczne polsko-ukraińskie wioski wjedziemy już na spokojne Roztocze - krainę łagodnych wzgórz pokrytych szachownicą kolorowych pól i sosnowych borów, poprzecinaną dolinami rzek i malowniczymi „szumami”. Wyprawę zakończymy w Zamościu - renesansowym civitas optimo - mieście idealnym z jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce otoczonym rzędami wspaniałych, bogato zdobionych ormiańskich kamienic z podcieniami i 52 metrową wieżą ratuszową wpisanym w 1992 r. na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

 

Program

Dzień 1: Rzeszów

20 km przed Rzeszowem, gdzie rozpoczynamy wyprawę południową częścią trasy GreenVelo zatrzymamy się jeszcze w Łańcucie, aby móc zobaczyć jedną z najpiękniejszych i największych rezydencji arystokratycznych w Polsce – wczesnobarokowy zamek Lubomirskich i Potockich z rozległym parkiem.

Po odwiedzinach zamku przyjazd do Rzeszowa i zakwaterowanie, po którym zapraszamy na spacer po bardzo ładnym, otoczonym galicyjskimi kamienicami rzeszowskim rynku. Spacer zakończymy obiadokolacją w jednej z licznych tam restauracji.

 

Dzień 2: Rzeszów - Słonne nad Sanem ~ 65 km

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i wyruszamy na niezwykle widokowy, ale wymagający kondycyjnie pierwszy rowerowo dzień wyprawy. Pierwszy dłuższy przystanek na 17 km bowiem dojedziemy do Studzianki z położoną u podnóża stromego, bukowego zbocza otoczoną kultem miejscowych urokliwą kapliczką ze źródełkiem. Kolejny postój w połowie trasy tego dnia w Błażowej, gdzie urządzimy sobie dłuższą, obiadową przerwę. Za Błażową jeden z najpiękniejszych odcinków na całej trasie tej wyprawy jak i całego GreenVelo – to malowniczo wijąca się szutrówka na wzgórzach w okolicach Futomy, która zaprowadzi nas do Dynowa. W Dynowie na rynku krótki pit-stop, po którym na chwilę opuścimy trasę GreenVelo aby pierwszy rowerowo dzień zakończyć kolejnym tego dnia bardzo widokowym odcinkiem biegnącym przez wzgórza Pogórza Dynowskiego, który to zaprowadzi nas nad rzekę San i miejsce naszego noclegu.

 

Dzień 3: Słonne nad Sanem - Zamek Krasiczyn ~ 50 km

Kolejny dzień rozpoczynamy od przejścia efektownym, wiszącym mostem na lewy brzeg Sanu wzdłuż którego dojedziemy do Dubiecka. Tam w odrestaurowanym XVIII wiecznym pałacu Krasickich urządzimy sobie w przypałacowej restauracji przerwę kawową, po której wciąż trzymając się brzegów Sanu dojedziemy do Babic, gdzie oddalimy się od rzeki. Nad San wrócimy 15 km dalej we wsi Krzywcza, gdzie zobaczymy zapomnianą i opuszczoną po powojennych wysiedleniach murowaną cerkiew greckokatolicką, a chwilę później kolejne zapomniane, tym razem drewniane cerkwie w Charzynce i Krasicach. Ostatni odcinek III dnia wyprawy zaprowadzi nas wzdłuż Sanu do jednego z najwspanialszych zabytków polskiego renesansu – świetnie do dziś zachowanego XVII wiecznego zamku Krasickich w Krasiczynie z ogromnymi sgraffitowymi dekoracjami ściennymi, czterema potężnymi basztami, pięknym parkiem i imponującym dziedzińcem. W komfortowo wyposażonych pokojach na zamku w Krasiczynie spędzimy kolejną noc wyprawy.

 

Dzień 4: Zamek Krasiczyn - Korczowa ~ 55 km

Z zamku w Krasiczynie mijając na trasie jeden z fortów słynnej Twierdzy Przemyskiej malowniczym, leśnym odcinkiem dojedziemy do położonego na kilku wzgórzach Przemyśla – jednego z najstarszych polskich miast. Mający osobliwy, kresowy klimat Przemyśl zachwyca typowo galicyjską architekturą - urokliwymi kamienicami, wąskimi uliczkami i nastrojowymi podwórkami. W pamiętającym czasy Dobrego Wojaka Szwejka klimatycznym Przemyślu zatrzymamy się na dłużej, po czym kładką pieszo-rowerową przekroczymy San na jego lewą stronę. Kolejną miejscowością, w której zatrzymamy się dłużej będą Bolestraszyce z San Rideau - największym fortem Twierdzy Przemyśl z końca XIX wieku i świetnym, wartym naszych odwiedzin arboretum, gdzie w ogrodzie o powierzchni 21 hektarów (!) zobaczyć będziemy mogli egzotyczne drzewa i rośliny pochodzące niemal z całego świata. Po tych wszystkich atrakcjach czeka nas kolejny mocny akcent - przeprawa wiszącym mostem na Sanie w okolicach wsi Niziny skąd wjedziemy już na sielankowe, płaskie tereny polsko-ukraińskiego pogranicza. Tuż przed dotarciem na metę tego dnia zatrzymamy się jeszcze w Chotyńcu, gdzie stoi jedna z najpiękniejszych w Polsce drewnianych cerkwi z 1615 r. wpisana na listę światowych zabytków Unesco. Ten dzień zakończymy w hotelu w Korczowej.

 

Dzień 5: Korczowa - Polanka Horyniecka ~ 65 km

To będzie pierwszy dzień roztoczańskich osobliwości, w którym zobaczymy Roztocze mało znane, z dala od utartych szlaków. Ten dzień będzie także inny i wyjątkowy od poprzednich za sprawą odludnych, nie odwiedzanych zupełnie przez turystów przygranicznych terenów i polsko-ukraińskich wiosek przez które będziemy przejeżdżać.

Pierwszy przystanek tego dnia zrobimy sobie w miasteczku o intrygującej nazwie Wielkie Oczy, w którym zachowały się trzy świątynie pamiętających czasy kiedy w tym kresowym miasteczku żyli w zgodzie ze sobą wyznawcy trzech religii – jest tam więc synagoga, piękna, chociaż zniszczona cerkiew i były klasztor dominikanów. Jadąc dalej śródleśnymi ścieżkami przygranicznego GreenVelo trafimy na miejsca po wysiedlonych, ukraińskich wsiach, po których zostały dzisiaj jedynie stare drzewa i krzyże oraz na urokliwe, drewniane cerkwie w Żmijowiskach, Wólce Żmijowskiej i Radrużu, gdzie znajduje się prawdziwa perełka - niezwykłej urody cerkiew św. Paraskewy z końca XVI wieku (!) - wpisana na listę Unesco jako zabytek klasy zerowej. Kolejna dłuższa przerwa tego dnia tuż za Radrużem bowiem dojedziemy ze słynnego ze źródeł siarczkowych i borowiny Horyńca-Zdroju, najbardziej znanego uzdrowiska Wschodniej Polski. Tam dłuższa, obiadowa przerwa po której przez Nowe Brusno z kolejną na trasie zabytkową, drewnianą cerkwią dojedziemy do położonej na odludziu "Polanki". Oczywiście w tak uroczej miejscówce na zakończenie dnia musimy zasiąść do wspólnego ogniska!

 

Dzień 6: Polanka Horyniecka - Zwierzyniec ~ 70 km

Tego dnia śniadanie zjemy nieco wcześniej bowiem czeka nas intensywny rowerowo dzień po najpiękniejszych zakątkach Roztocza Środkowego.

Pierwszy odcinek ostatniego rowerowo dnia wyprawy zaprowadzi nas do Narola z ładnym ryneczkiem i okazałym, barokowym pałacem hrabiego Łosia. Z Narola mijając typowo roztoczańskie krajobrazy dojedziemy do najpiękniejszego miejsca na Roztoczu - rezerwatu "Szumy Nad Tanwią" z niezwykle malowniczymi "szumami", dziesiątkami progów skalnych, które rzeka Tanew tworzy w tym miejscu. Kolejną dłuższą, tym razem obiadową przerwę urządzimy sobie kilka kilometrów dalej w położonym na obrzeżach Puszczy Solskiej Suścu skąd dojedziemy do kolejnego, malowniczego roztoczańskiego rezerwatu Czartowe Pole z szumami na rzece Sopot i ruinami XVIII wiecznej papierni. Następne osiem roztoczańskich kilometrów to kapitalnie zrobiony Single Track z Czartowego Pola do Józefowa. Tam widokowy kamieniołom "Babia Dolina" oraz zachęcający do kąpieli zalew i jedziemy do Górecka Kościelnego z aleją kilkusetletnich dębów, kapliczką na wodzie i rezerwatem przełomu rzeki Szum. Za Góreckiem wjedziemy na niezwykle urokliwą ścieżkę rowerową biegnącą przez lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego która przez osadę leśną Floriankę, gdzie powitają nas koniki polskie doprowadzi nas do Stawów Echo z najczystszym kąpieliskiem na Roztoczu i Zwierzyńca – serca i stolicy Roztocza. W Zwierzyńcu odwiedzimy chyba najbardziej fotogeniczny zabytek Roztocza - kościół św. Jana Nepomucena zwany potocznie "Kościółkiem na wodzie" i zabytkowy ponad 200 - letni browar. W czasie kiedy my będziemy spacerować po Zwierzyńcu kierowca spakuje nam rowery na przyczepę i po spacerze dojedziemy busem (30 km) do Zamościa - renesansowego miasta idealnego zaprojektowanego przez włoskiego architekta Morando na zlecenie hetmana Jana Zamoyskiego, którego Stare Miasto z Wielkim Rynkiem, ratuszem i  ormiańskimi kamieniczkami podcieniowymi zostało wpisane na listę światowych zabytków Unesco. Wieczorem pospacerujemy po zamojskim rynku, a na zakończenie wyprawy zasiądziemy do jednej z licznych tutaj restauracji na ostatnią kolację wyprawy.

 

Dzień 7: Zamość

Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży trasą GreenVelo z Podkarpacia na Roztocze pożegnamy poznanych na wyprawie przyjaciół i ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli zafascynowała Cię przyroda i malownicze krajobrazy Wschodniego Szlaku Rowerowego GreenVelo zapraszamy na dwie kolejne wyprawy - GreenVelo na północnym odcinku z Elbląga przez Warmię na Mazury oraz środkowym z Augustowa przez Podlasie do Białowieży.

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Rzeszowa, a także po jej zakończeniu z Zamościa do Warszawy i Lublina. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Jest to najtrudniejszy ze wszystkich etapów GreenVelo z uwagi na konieczność pokonywania wzniesień dwóch pogórzy: Dynowskiego i Przemyskiego. Pomimo kilku większych podjazdów w okolicach Dynowa i Przemyśla, gdzie przydadzą się sprawne hamulce i dobra kondycja większość ponad 300 km trasy - w dolinie Sanu, przy granicy z Ukrainą i na Roztoczu - została poprowadzona płaskimi drogami. 

Trasa wyprawy będzie przebiegała w większości szlakiem GreenVelo, który w niektórych miejscach będzie przeplatał się z lokalnym szlakiem rowerowym Doliną Sanu i trasą rowerową po fortach Twierdzy Przemyśl. Ruch samochodowy na całej trasie jest zerowy lub znikomy (jedynie na 6 km odcinku z/do zamku w Krasiczynie może być większy ruch). Trasa wyprawy będzie przebiegała drogami asfaltowymi, szutrowymi i drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi. Wielką atrakcją będzie także z pewnością pokonywanie Sanu po kładkach pieszo-rowerowych, z których część, jak obiekt w Przemyślu, powstała specjalnie dla szlaku GreenVelo.

Wysokość min. 183 m./max. 401 m.

Całkowita długość trasy 305 km

 

Noclegi i wyżywienie

Na wyprawie przygotowaliśmy dla Państwa 6 noclegów w hotelach, pensjonacie i gospodarstwie agroturystycznym w pokojach dwuosobowych o bardzo dobrym standardzie, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania, przeważnie w formie szweckiego stołu. Obiadokolację będziemy zamawiać indywidualnie w miejscach noclegu lub pobliskich restauracjach. W ciągu dnia, mniej więcej w połowie trasy urządzamy sobie dłuższą przerwę na obiad w lokalnej restauracji lub jeśli takiej na trasie nie ma lunch urządzamy sobie przy wiejskim sklepiku.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Rzeszowa, a po jej zakończeniu z Zamościa do Warszawy i Lublina
  • Przejazd VI dnia wyprawy ze Zwierzyńca do Zamościa na nocleg
  • Transport rowerów i bagaży
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Prowiant na ognisko V dnia wyprawy
  • Opiekę pilota, prowadzenia przez niego wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

 

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

 

Terminy i cena

Termin:

28.07.-03.08.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2270 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 670 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - GV Podkarpacie i Roztocze"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

 route 38069614 map full

 

Na trasie

 

  • Termin: 28.07.-03.08.2024
  • Kraj/Region: Polska / Podkarpacie, Dolina Sanu i Roztocze
  • Start/Meta: Rzeszów - Zamość
  • Długość: 7 dni - 305 km rowerem
Cena: 2270 zł