Wydrukuj tę stronę

Velo Dunajec

Polska i Słowacja

O wyprawie

Velo Dunajec to najbardziej widokowa i najlepiej przygotowana trasa rowerowa w Polsce. Na prawie 250 kilometrowym odcinku z Zakopanego do Rytra będziemy przejeżdżać przez malownicze tereny doliny Dunajca z widokami na szczyty Tatr, Gorców, Beskidu i Pienin, brzegiem rozległego jeziora Czorsztyńskiego, a także odcinkami po słowackiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego. A wszystko to w przewadze dolin, w terenie w większości płaskim, bez stromych, wymagających, górskich podjazdów. I co ważne trasa ta biegnie dedykowanymi tylko rowerzystom wygodnymi, przeważnie asfaltowymi ścieżkami rowerowymi.

Na trasie zobaczymy m.in. średniowieczne zamki w Czorsztynie i Niedzicy, zabytkowe, drewniane kościółki w Harklowej i Dębnie, cudnej urody przełom Dunajca w Pienińskim Parku Narodowym, uzdrowiska w Szczawnicy oraz Krościenku i dwa zamieszkałe do dziś wioski-skanseny w Chochołowie i Osturni na Słowacji. Wstąpimy także do słynnego Czerwonego Klasztoru, a dalej przez Drogę Pienińską czekać będą na nas znowu świetne krajobrazy przełomu Dunajca i sady owocowe w okolicach Łącka. W Starym Sączu, gdzie z doliny Dunajca wjedziemy do doliny Popradu krótkim 10 km odcinkiem wzdłuż rzeki dojedziemy do starej wioski rycerskiej Rytra - centrum turystyki w Beskidzie Sądeckim, gdzie zakończymy wyprawę.

To trasa, którą można śmiało zaproponować wszystkim. Na niej nawet wytrawny rowerzysta nie będzie się nudził, a osoby, które wsiadają na rower sporadycznie, a także rodziny z dziećmi będą czerpać z niej dużo frajdy. Na trasie w Pienińskim Parku Narodowym V dnia wyprawy z roweru chętni mogą także przesiąść się na flisacką tratwę i spłynąć bardzo widokowym odcinkiem przełomu Dunajca.

Zapraszamy!

 

Program

Dzień 1: Zakopane

Wyprawę zaczynamy w Zakopanym o którym powiedziano i napisano już chyba wszystko. Zakopane to górska stolica Polski, świetnie położone miasto u stóp wysokich gór ze świetnymi panoramami na całe Tatry. Tam po zakwaterowaniu przejdziemy się najsłynniejszą ulicą-deptakiem w naszym kraju – Krupówkami, pełnymi góralskich karczm, a w czasie spaceru przysiądziemy w jednej z licznych tutaj restauracji na pierwszą wyprawową kolację.

 

Dzień 2: Zakopane - Nowy Targ ~ 50 km

Velo Dunajec z Zakopanego biegnie wzdłuż Dunajca zupełnie płaskim odcinkiem przy słynnej Zakopiance, ale my na pierwsze kilometry wybraliśmy inny wariant, bardziej widokowy i ciekawszy. Po śniadaniu razem z rowerami wjedziemy naszym busem (chętni mogą także wybrać wjazd kolejką linową) na Gubałówkę ze świetnymi, rozległymi krajobrazami. Tam przesiadamy się na rowery i rozpoczynamy wyprawę. Przez pierwsze 15 km będziemy cały czas zjeżdżać na dół grzbietem przez Szeligowski Wierch z kapitalnymi widokami na Pasmo Gubałowskie. Po tym odcinku krótki podjazd i jesteśmy w Chochołowie – żywym skansenie z jedną tylko ulicą i zwartą zabudową z domami w starym, podhalańskim stylu z przełomu XVIII i XIX wieku, gdzie zrobimy sobie dłuższy postój. Kolejne 10 km to odcinek długim, ale łagodnym grzbietem Domańskiego Wierchu ze świetnymi widokami Tatr i Babiej Góry, kapliczkami, przestrzenią i samotnymi drzewami na horyzoncie do Ludźmierza – najstarszej podhalańskiej wsi i religijnego centrum ze słynnym sanktuarium i siedzibą Królowej Podhala. Pierwszy rowerowo dzień zakończymy w Nowym Targu, malowniczo położonym nad Dunajcem.

 

Dzień 3: Nowy Targ - Czorsztyn ~ 45 km

Tego dnia przejedziemy się najciekawszym i najbardziej widokowym odcinkiem Velo Dunajca. Ale po kolei, gdyż po drodze nad Jezioro Czorsztyńskie czeka nas dużo atrakcji. W Nowym Targu wjeżdżamy na Velo Dunajec i wygodną, asfaltową ścieżką biegnącą przy samej rzece docieramy do trzech malowniczych, naddunajeckich wiosek. Najpierw Łopuszna z zabytkowym modrzewiowym dworkiem Tetmajerów i zapraszającą na dobrą rybkę restauracją Pstrąg, za Łopuszną Harklowa z drewnianym XVI wiecznym kościółkiem, a ten odcinek zakończymy w Dębnie, którego największą atrakcją jest wpisany na listę Unesco, zbudowany bez użycia gwoździ kolejny XVI wieczny zabytek – liczący ponad 500 lat kościółek pw. Św. Michała Archanioła z barwnymi, oryginalnymi polichromiami. Dębno to już jezioro Czorsztyńskie i tam zaczyna się Rowerowy Eden – ponad 15 km przejazdu wzdłuż tafli jeziora ze stale zmieniającymi się widokami na Pieniny, Tatry, Gorce, Babią Górę i na dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie najpiękniejszą rowerową trasą w Polsce i śmiało możemy powiedzieć, że i jedną z najładniejszych w całej Europie. Przejazd południową częścią wzdłuż jeziora rozpoczynamy we Frydmanie, typowo spiskiej wiosce, dalej czekają na nas już tylko sielskie krajobrazy i punkty widokowe, które towarzyszyć nam będą do wspaniale zachowanego XIV wiecznego zamku Dunajec w Niedzicy. Tutaj Ci, którzy na dzisiaj będą mieli dosyć roweru (chociaż po takiej trasie wydaje się to niemożliwe!) mogą do Czorsztyna dostać się spod zamku w Niedzicy licznymi tutaj gondolami, my zaś proponujemy pojechać dalej leśnym odcinkiem okrążając jezioro od jego wschodniej części. Ten dzień zakończymy u podnóża ruin czorsztyńskiego zamku.

 

Dzień 4: Czorsztyn - Osturnia ~ 50 km

Trasa wokół jeziora Czorsztyńskiego jest tak malownicza, że IV dnia wyprawy proponujemy okrążyć jezioro od północy. W przeciwieństwie do jego południowej części północna trasa biegnie nad samym jeziorem ze świetnymi widokami na jego taflę, pasmo Pienin Spiskich i piętrzące się za nimi Tatry. 13 km pięknych widoków z objazdami licznych zatok i jesteśmy znowu w Dębnie, skąd czeka nas bardziej wymagający odcinek. Kilka km za Dębnem Nowa Biała, gdzie warto zwrócić uwagę na typowo spiski układ zabudowy wioski. Kolejny etap z Krempach do Łapsz przez Dursztyn na długo zostanie nam w pamięci za sprawą wspaniałych krajobrazów Tatr i otwartych przestrzeni hal ze stadami owiec i widokami na Trzy Korony. Po słowackiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego w drodze do Osturni, gdzie zakończymy ten najbardziej wymagający odcinek całej wyprawy czekają na nas wspaniałe, rozległe i odludne krajobrazy, z małymi, klimatycznymi wioskami w tle, dziką przyrodą i krajobrazem słowackich Tatr, a przede wszystkim Osturnia – najdalej wysunięta na zachód wioska łemkowska, chroniona obecnie na prawach rezerwatu z tradycyjnymi, dobrze zachowanymi drewnianymi chałupami przypominającymi skansen, a także ładną cerkwią św. Michała Archanioła.

Uwaga! Dla grup zorganizowanych, dla których etap może wydawać się za trudny przygotowaliśmy także krótszą 40 km trasę. Krótsza trasa omija Osturnię i z Łapsz biegnie równie widokową, ale krótszą trasą do Kacwina.

 

Dzień 5: Osturnia - Szczawnica ~ 40 km

Po śniadaniu wynagradzając nasze wczorajsze podjazdy czeka nas wspaniały 15 km zjazd do Niedzicy przez Kacwin słynny z sypańców – tradycyjnych spiskich spichlerzy i malowniczego wodospadu na Kacwiniance. W Niedzicy żegnamy się z czorsztyńskim jeziorem i ruszamy wzdłuż Dunajca do Kątów, gdzie rozpoczyna się przełom rzeki. Tam do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza to przesiadka z rowerów na flisacką tratwę i ponad dwugodzinny, 18 km spływ z nurtem rzeki podziwiając trochę z innej perspektywy przepiękny Przełom Dunajca w wąwozie o wysokości dochodzącej do 300 metrów. Spływ kończy się w Szczawnicy. Druga opcja oczywiście rowerowa, którą pokonamy świetną trasą przy rzece ze wspaniałymi widokami na Przełom Dunajca. W Sromowcach przekroczymy kładkę rowerowo-pieszą, która zaprowadzi nas ponownie na Słowację i pod mury wiekowego o burzliwej historii Czerwonego Klasztoru, gdzie powstało pierwsze tłumaczenie Biblii na język słowacki oraz gdzie z klasztornych murów roztaczają się kapitalne widoki na Trzy Korony. Tam dłuższa obiadowa przerwa i ruszamy dalej Drogą Pienińską - świetną, widokową trasą wzdłuż Dunajca z powrotem na polską stronę zostawiając za sobą po lewej kolejny słynny szczyt Pienin – Sokolicę. Trasą Velo Dunajec dojeżdżamy do Szczawnicy, znanego uzdrowiska, gdzie spędzimy kolejną noc.

 

Dzień 6: Szczawnica - Rytro ~ 60 km

Ze Szczawnicy na ostatni rowerowo etap wyprawy wzdłuż Dunajca wyjedziemy elegancką, szczawnicką promenadą ciągnącą się wzdłuż potoku Grajcarka. Kilka km za Szczawnicą pierwszy przystanek, bowiem dojedziemy do Krościenka – położonego nad Dunajcem kolejnego uzdrowiska z ładną zabudową. Ścieżka wzdłuż Dunajca będzie nam towarzyszyć przez większą część trasy tego dnia i zaprowadzi nas w region Beskidu Sądeckiego. Tam na początek otoczone sadami owocowymi Łącko, gdzie w porze obiadowej urządzimy sobie dłuższą przerwę. Łącko znane jest także z produkcji słynnej Śliwowicy Łąckiej i tam będziemy mieli okazję zakupić „u źródła” na prezent lub ostatni, wyprawowy wieczór tej wyprawy ten szlachetny trunek. Okolice Łącka i trasa wzdłuż Dunajca to odcinek bardzo sielankowy i widokowy, który zaprowadzi nas wygodną ścieżką rowerową do położonego w widłach Dunajca i Popradu Starego Sącza, jednego z najstarszych polskich miast z oryginalnym, średniowiecznym układem zabudowy i rozległym, brukowanym rynkiem z zabytkowymi kamienicami. W Starym Sączu żegnamy się z trasą wzdłuż Dunajca i wjeżdżamy na trasę EuroVelo biegnącą wzdłuż Popradu do położonej malowniczo w jego dolinie starej, rycerskiej wioski Rytro. W Rytrze obejrzymy położone na wysokim wzgórzu nad Popradem ruiny rycerskiego zamku, zakwaterujemy się, po czym zasiądziemy do ostatniej na wyprawie kolacji w jednej z tutejszych karczm.

 

Dzień 7: Rytro

Po śniadaniu i prawie 250 kilometrowej podróży rowerowej przez malowniczą i widokową Dolinę Dunajca ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy do Zakopanego i na start wyprawy z Zakopanego na Gubałówkę. Po zakończeniu wyprawy zapewniamy także powrót z Rytra do Warszawy i Lublina. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹❺⑥⑦⑧⑨⑩

Wyprawa Velo Dunajec pomimo kilku podjazdów to propozycja dla wszystkich. Trasa w większości prowadzić będzie dedykowanymi rowerzystom, utwardzonymi, przeważnie asfaltowymi ścieżkami doliny Dunajca ze świetnymi widokami na otaczające dolinę góry. Wyjątkiem będzie start z Zakopanego, gdzie na pierwszy rowerowo dzień wybraliśmy opcję przez Szeligowsko-Domański Wierch oraz Chochołów. Na tym odcinku w większości będziemy zjeżdżać w dół, a po drodze czekać na nas będą świetne widoki Pasma Gubałowskiego i wyższych partii Tatr. Najbardziej wymagającą będzie 20 km trasa IV dnia wyprawy na odcinku z Nowej Białej do Osturni. Dla osób, które nie lubią podjazdów możemy przygotować inny wariant trasy tego dnia, który omija ten wymagający kondycyjnie etap lub zaproponować relaksacyjny spływ Przełomem Dunajca na flisackiej tratwie ze świetnymi widokami Pienin. 

Na całej trasie wyprawy trasą Velo Dunajec zalecamy jazdę w kasku rowerowym, a na Słowacji jazda w kasku jest obowiązkowa!

Wysokość min. 304 m./max. 1130 m.

Całkowita długość trasy 245 km

 

Noclegi i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Na wyprawie zapewniamy 6 śniadań przeważnie w formie szweckiego stołu. W ciągu dnia, mniej więcej w połowie trasy, urządzamy sobie dłuższą przerwę na obiad w lokalnej restauracji. Trasa Velo Dunajec jest bardzo dobrze przygotowana dla turystów, na trasie oraz w miejscach każdego noclegu znajdziemy więc wiele klimatycznych restauracji, gdzie będziemy mogli zjeść obfity obiad lub kolację. Obiady i kolacje zamawiamy sobie we własnym zakresie wg gustu i uznania.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Zakopanego, transport z Zakopanego na Gubałówkę na miejsce startu wyprawy, a po jej zakończeniu z Rytra do Lublina i Warszawy
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami
  • Biletów wstępu
  • Opcjonalnej przeprawy jeziorem Czorsztyńskim z Niedzicy do Czorsztyna III dnia wyprawy
  • Opcjonalnego spływu przełomem Dunajca

 

Terminy i cena

Termin:

09-15.06.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2190 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Velo Dunajec"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

44986085

 

Na trasie

 

  • Termin: 09-15.06.2024
  • Kraj/Region: Polska i Słowacja / Dolina Dunajca, Przedtatrze, Pieniński Park Narodowy i Beskid Sądecki
  • Start/Meta: Zakopane - Rytro
  • Długość: 7 dni - 245 km rowerem
Cena: 2190 zł