Wydrukuj tę stronę

Jura Orlich Gniazd

Polska

O wyprawie

Na wyprawie Jurajskim Szlakiem Orlich Gniazd zobaczymy aż 13 zamków i warowni na wapiennych skałach. Orle Gniazda, zamki zbudowane w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego należą do najstarszych, zachowanych zamków w Polsce i nadal budzą podziw odwiedzających. Czekają na nas także malownicze, zróżnicowane krajobrazy krasowej wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ukształtowane na przełomie milionów lat jaskinie, wąwozy i bramy skalne, Pustynia Błędowska „polska Sahara”, wyjątkowej urody Ojcowski Park Narodowy z przepiękną Doliną Prądnika oraz Częstochowa i Kraków, miasta z tyloma zabytkami, których przedstawiać raczej nie trzeba…

Program

Dzień 1: Częstochowa

Wyprawę rozpoczynamy w Częstochowie. Po przyjeździe i zakwaterowaniu zapraszamy na spacer częstochowskimi alejami do sanktuarium na Jasnej Górze, najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. Spacer zakończymy obiadokolacją w jednej z licznych częstochowskich restauracji.

 

Dzień 2: Częstochowa - Żarki ~ 55 km

Pierwszym przystankiem za Częstochową będzie Olsztyn z jednym z największych zamków na Jurze. Zaraz za Olsztynem rezerwat Gór Sokolich "małych Beskidów". My będziemy jechać ich podnóżem i dojedziemy do Zrębic z ładnym, zabytkowym, drewnianym kościółkiem św. Idziego i Złotego Potoku z dworkiem Zygmunta Krasińskiego, Pałacem Raczyńskich i najlepszym pstrągiem na Jurze. Po lunchu czeka na nas słynna Brama Twardowskiego i Diabelskie Mosty, malownicze, skalne ostańce będącego naturalną bramą do lasów złotopotockich. Przed metą pierwszego dnia na rowerach zobaczymy jeszcze najbardziej na zachód wysunięte ruiny strażnic w dawnej Polsce w Ostrężniku i Przewodziszowicach. Pierwszą noc spędzimy w Żarkach z zabytkowymi, kamiennymi stodołami i innymi zabytkami, które kryje w sobie to niewielkie, jurajskie miasteczko.

 

Dzień 3: Żarki - Ogrodzieniec ~ 45 km

Na trasie kolejnego dnia wycieczki szlakiem Orlich Gniazd czekają na nas wspaniałe widoki, panoramy oraz kolejne, jurajskie osobliwości. Na początek odwiedzimy ruinę strażnicy w Łutowcu oraz piękne, okazałe zamki w Mirowie i Bobolicach. Za Bobolicami trasa będzie wiodła nas podnóżem Skał Rzędkowickich, miejscem obleganym przez wspinaczy do rezerwatu Góry Zborów, jednego z najbardziej malowniczych grup skalnych ostańców na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Tam dłuższa przerwa, którą chętni będą mogli wykorzystać aby zdobyć szczyt Góry Zborów, skąd roztacza się wspaniała panorama na Jurę, a także zwiedzić Jaskinię Głęboką. Kilka km dalej kolejny przystanek bowiem dojdziemy do ruin kolejnego na trasie zamku Bąkowiec w Morsku. Przed dotarciem do Ogrodzieńca zobaczymy jeszcze zabytkowy kościół z XVII wieku w Skarżycach oraz Okiennik Wielki - malowniczą skałę ulubioną przez wspinaczy. Dzień zakończymy w Ogrodzieńcu z najpiękniejszym i największym zamkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tam ruiny zamku perfekcyjnie wkomponowują się w jurajski krajobraz zachwycając sobą każdego przybysza.

 

Dzień 4: Ogrodzieniec - Olkusz ~ 55 km

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i z Ogrodzieńca kierujemy się na południe do kolejnych jurajskich orlich gniazd - XIV wiecznego zamku w Smoleniu, z którego Wzgórza Zamkowego roztacza się niezwykły widok na Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, jedne z najładniejszych zespołów skalnych na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz ruin zamku w Bydlinie. Za Bydlinem kolejne wspaniale widoki tzw. Gór Bydlińskich, liczne skałki i jaskinie, a także interesująca ścieżka przyrodnicza koło Jaroszowca. Kilka km za Jaroszowcem odbijemy na zachód od szlaku Orlich Gniazd, aby zobaczyć „Polską Saharę”, jedną z największych pustyń w Europie. Obecnie Pustynia Błędowska to już tylko 10 km2 prawdziwie pustynnego krajobrazu, gdzie nie porastają lasy, ale tej atrakcji ominąć nie możemy! Przed Olkuszem malownicze ruiny gotyckiego zamku w Rabsztynie, a kolejny dzień zakończymy wspólną obiadokolacją na olkuskim rynku.

 

Dzień 5: Olkusz - Ojcowski PN ~ 40 km

W tym najkrótszym dystansowo dniu jurajskiej wyprawy będziemy przejeżdżać przez niezwykle malownicze wiodokowo Dolinki Podkrakowskie. Najpierw rezerwat Dolina Szklarki, zaraz potem słynna Dolina Będkowska z wodospadem Szum, największym wodospadem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z Doliny Będkowskiej dojedziemy do drugiego pod względem wysokości wzniesienia na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – Skałek mającego 513 m npm, skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry! Chętni będą mogli zdobyć szczyt, a Ci, którzy zostaną na dole mogą zwiedzić bardzo malowniczą, leżącą u podnóża Skałek Jaskinię Nietoperzową. Przedostatni nocleg spędzimy w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego.

 

Dzień 6: Ojcowski PN - Kraków ~ 50 km

Początek trasy VI dnia wyprawy zaprowadzi nas najpierw do niezwykle urokliwego i najcenniejszego w Polsce renesansowego zamku w Pieskowej Skale i słynnej Meczugi Herkulesa, a stamtąd do Ojcowa z kolejnymi malowniczymi ruinami zamku Kazimierza Wielkiego. W Ojcowie dłuższa przerwa na popołudniową kawę i wjeżdżamy w samo serce Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego parku narodowego w Polsce z piękną Doliną Prądnika, ogromnymi, różnokształtnymi skałami kryjącymi w sobie kilkudziesięciometrowe jaskinie, dolinami potoków wyżłobionych w wapieniach, a także urokliwymi wąwozami. To tutaj w dwóch krasowych dolinach Prądnika i Sąspówki oraz w ich najbliższym otoczeniu natura „zgromadziła" prawdziwe cuda: prawie 600 (!) jaskiń, z których zwiedzimy Jaskinię Ciemną, różnorodne formy skalne w postaci iglic, maczug czy bram, a na jurajskiej wierzchowinie fantazyjne ostańce skalne. To wszystko przed nami dlatego w tempie nieśpiesznym przejedziemy przez park, aby następnie przez Prądnik Korzkiewski dojechać do Korzkwi z ostatnim już na naszej trasie zamkiem w stylu włoskiego renesansu z XVI wieku. Z Korzkwi niecałe 20 km do Krakowa, gdzie po zakwaterowaniu zapraszamy na krakowski rynek i ostatnią wspólną kolację.

 

Dzień 7: Kraków

Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli nie byłeś(aś) jeszcze w Krakowie i chcesz zostać tutaj dłużej z przyjemnością pomożemy Ci zarezerwować dodatkową noc, abyś mógł/mogła wciąż cieszyć się wyjątkowym klimatem tego miasta!

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Częstochowy, a także po jej zakończeniu z Krakowa do Warszawy i Lublina oraz miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Lublin-Warszawa-Częstochowa oraz Kraków-Warszawa-Lublin.. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce. Bus przez całą wyprawę towarzyszy nam jako auto serwisowe i zabezpieczające nasz przejazd.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹❺❻⑦⑧⑨⑩

Ze względu na kilka jurajskich podjazdów na trasie oraz część dróg terenowych nie jest to wycieczka łatwa. Polecamy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów lub tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia, ale chcą się sprawdzić na trudniejszych technicznie trasach. Przez pięć rowerowych dni jurajskiej trasy z Częstochowy do Krakowa będziemy mieli do przejechania łączny dystans ok. 245 km.

Wysokość min. 215 m./max. 483 m.

Całkowita długość trasy 245 km

 

Noclegi i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań, zazwyczaj w formie szweckiego stołu. Obiadokolację będziemy zamawiać indywidualnie w miejscach noclegu lub pobliskich restauracjach. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w miejscu z restauracją lub zajazdem.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Częstochowy, a po zakończeniu z Krakowa do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

 

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Posiłków poza śniadaniami
  • Biletów wstępu

 

Terminy i cena

Termin:

04-10.08.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2190 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Jura"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 45041125 map full

 

Na trasie

 

  • Termin: 04-10.08.2024
  • Kraj/Region: Polska / Jura Krakowsko-Częstochowska
  • Start/Meta: Częstochowa - Kraków
  • Długość: 7 dni - 245 km rowerem
Cena: 2190 zł