Wydrukuj tę stronę

Z Pragi do Drezna doliną Łaby

Czechy i Niemcy

O wyprawie

Wyprawa rowerowa z Pragi do Drezna biegnie świetnymi, w większości wyasfaltowanymi, przygotowanymi tylko dla rowerzystów ścieżkami rowerowymi wzdłuż dwóch pięknych rzek. Pierwszy dzień wyprawy ma 60 km i biegnie z Pragi wzdłuż Wełtawy do Mielnika. Kolejne dni i kilometry to już trasa wzdłuż Łaby do Drezna. Ten etap rozpocznie się w Melniku z miejsca, gdzie Wełtawy wpływa do Łaby i do samego Drezna będziemy trzymać się ścieżki wzdłuż tej rzeki.

Zaczynamy w Pradze, o której urodzie powiedziano i napisano już chyba wszystko. Z Pragi będziemy jechać z prądem Wełtawy przez okolicę małych, malowniczych miasteczek ze wspaniałymi zamkami do otoczonego winnicami Mielnika - czeskiego centrum winiarskiego. Kolejne kilometry to trasa doliną Łaby przez Litomerice i Decin do naturalnie pięknych, dziewiczych skał parków narodowych Czesko-Saskiej Szwajcarii oraz do objętej patronatem UNESCO Drezdeńskiej Doliny Łaby. Wyprawę zakończymy w Dreźnie - siedzibie książąt saskich i Florencji północy.

Połączenie tych dwóch przepięknych środkowoeuropejskich miast, a także niezwykle widokowych dolin Wełtawy i Łaby daje bardzo atrakcyjną, ale niezbyt wymagającą fizycznie wyprawę, z którą pomimo większych podjazdów w rejonie Czesko-Saskiej Szwajcarii (opcje zdobywania widokowych zamków i skał w parkach narodowych Czesko-Saskiej Szwajcarii są tylko dla chętnych!) mogą sobie poradzić nawet mniej doświadczeni rowerzyści.

Trasa z Pragi do Drezna jest jedną z ulubionych w Niemczech i Czechach. To tutaj codziennie Ci, którzy kochają jazdę rowerem stykają się z pięknem przyrody i wielowiekową historią. Trasy są świetnie przygotowane i jeśli odpuścimy sobie zdobywanie licznych zamków na trasie, słynnej Bramy Pravcickiej – największego, naturalnego skalnego mostu w Europie oraz wjazdu pod bardzo malownicze skały Bastei ze świetnymi widokami doliny Łaby jest to także trasa odpowiednia dla dzieci. Dystanse są rozsądne, a główny szlak biegnie zupełnie płaskimi terenami wzdłuż obu rzek. Dzięki ogromnym inwestycjom w ciągu ostatnich kilku lat ścieżka z Pragi do Drezna stała się najlepiej rozwiniętym szlakiem rowerowym w całych Czechach!

 

Program

Dzień 1: Praga

Wyprawę zaczynamy w Pradze – stolicy Czech, którą można śmiało nazwać czarodziejską. Świetny, czeski pisarz Milan Kundera uznał Pragę za najpiękniejsze miasto na Ziemi. Zaprawdę jest tu co oglądać - Hradczany z zespołem arcydzieł architektonicznej sztuki i uwielbianą przez turystów Złotą Uliczką, Stary Rynek z oryginalnym, praskim zegarem, słynny deptak na Moście Karola i Josefov – mniej znana ale bardzo dobrze zachowana dzielnica żydowska z licznymi bożnicami i zabytkową synagogą Staronovą. Na zwiedzanie Pragi potrzeba co najmniej kilku dni. Wyprawę wzdłuż Łaby ze startem w Pradze zaczynamy w niedzielę, ale jeśli nie byłaś/eś w tym ładnym mieście i chcesz je zobaczyć dokładniej skontaktuj się z nami. Warto wtedy przyjechać do Pragi trochę wcześniej!

 

Dzień 2: Praga - Mielnik ~ 60 km

Wyjeżdżając z Pragi ścieżką rowerową wzdłuż Wełtawy zajrzymy do położonego na obrzeżach miasta ładnie odrestaurowanego zamku Troja i jego przepięknych, królewskich ogrodów. Po wyjeździe z Pragi krajobraz zacznie się zmieniać, będzie pojawiać się coraz więcej winnic. Na tym odcinku nasza trasa do samego Mielnika oprócz krajobrazu licznych winnic będzie biegła przez niewielkie miasteczka ze wspaniałym pałacem w Klecanach oraz dwoma zamkami, strzegącymi obydwu brzegów Wełtawy w Nelahozeves i Veltrusach. Renesansowy zamek w Nelahozeves skrywa ciekawą kolekcję malarstwa, a w samym miasteczku w małym domku pod numerem 12 leżącym w cieniu zamku urodził się najwybitniejszy czeski kompozytor Antoni Dvorzak. Z Nelahozeves jest tylko kilka minut jazdy do Veltrus i jego barokowego zamku z olbrzymim, dostojnym parkiem, w którym ścieżki prowadzą do skrytych w lesie pawilonów z licznymi posągami i pomnikami. W samych Veltrusach jest kilka restauracji tutaj więc zrobimy także dłuższą, obiadową przerwę. Po obiedzie kontynuujemy jazdę ścieżką w kierunku Horina, w którym zobaczymy słynną śluzę - zabytek architektoniczny z końca XIX wieku i malowniczego, otoczonego winnicami Mielnika – głównego ośrodka uprawy winorośli w całych Czechach. Tam na ładnej starówce z renesansowym pałacem na zakończenie dnia będziemy mogli usiąść z lampką wina w dłoni i przyglądać się z góry miejscu, w którym wody Wełtawy wpływają do Łaby. Kolejny nocleg spędzimy w Mielniku.

 

Dzień 3: Mielnik - Litomierzyce ~ 60 km

Początek III dnia wyprawy to krótki, 10 km odcinek do położonego na północ od Mielnika Libechova z następnym na naszej trasie okazałym zamkiem. Kolejne kilometry będą biegły przez żyzną Nizinę Łabską mając cały czas na horyzoncie w zasięgu wzroku kultową dla Czechów, wulkaniczną górę Rip, na której wg legend powstało państwo czeskie. Do Litomierzyc na trasie mijać będzie kolejne niewielkie, malownicze miejscowości – Roudnice, jedno z najstarszych czeskich miast z olbrzymim, barokowym pałacem Lobkoviców i dobrym miejscem na dłuższą, obiadową przerwę oraz Doksany z romańskim klasztorem, którego mury idealnie pasowały jako scenografia wielu znanych filmów. Z Doksan już tylko kilka km do imponującej, ponurej XVIII-wiecznej twierdzy-miasta Terezin, w której w czasie II wojny światowej naziści urządzili żydowskie getto i obóz przejściowy dla nazistowskich więźniów w drodze do obozów zagłady. Po tej ciemnej pamiątce XX wieku spory kontrast bowiem dojeżdżamy do kolorowych, zabytkowych Litomierzyc z jednym z największych rynków w Czechach i wspaniałym Wzgórzu Katedralnym z licznymi, sakralnymi zabytkami. W Litomierzycach spędzimy nocleg III dnia wyprawy.

 

Dzień 4: Litomierzyce - Decin ~ 50 km

Po śniadaniu doliną Łaby wyruszamy w kierunku regionu Czeskich Gór Środkowych starym traktem handlowym łączącym królestwa czeskie i saksońskie. Nasza trasa wzdłuż rzeki będzie cały czas płaska, ale krajobrazy w oddali będą stawały się coraz wyższe. Już po pierwszych kilometrach przystanek bowiem tuż za Litomierzycami leży malownicza, winiarska wioska Żernoseky znana ze słynnej winiarni Porta Bohemica i barokowego pałacu. Kolejny punkt na trasie tego dnia, gdzie zatrzymamy się na dłużej to jedna z restauracji w pobliżu średniowiecznych ruin zamku Strekov wznoszących się majestatycznie na skalistej skarpie nad Łabą. Chętni w czasie dłuższej obiadowej przerwy mogą wjechać prawie kilometrowym podjazdem na dziedziniec gotyckiej warowni, po czym przejedziemy ścieżką wzdłuż rzeki przez Uście nad Łabą – stolicę Czech Północnych do Wielkiego Brezna z kolejnym na naszej trasie urokliwym XIX wiecznym pałacem hrabiego Chotka. Dzisiejsza trasa kończy się w Decin, ostatnim większym mieście przed jutrzejszym wjazdem do Niemiec, zdominowanym wizualnie przez górujący na wysokiej, nadłabskiej skarpie zamek. Jednak największą atrakcją Decina, miasta, w którym łączą się trzy rzeki są jego zabytkowe mosty oraz wspaniały, przycupnięty na skale Ogród Różany, zachwycający widokami, pełen kwiatów i barokowych rzeźb. W Decinie ostatni na wyprawie nocleg po stronie czeskiej.

 

Dzień 5: Decin - Bad Schandau ~ 35 km + dla chętnych spacer po Czeskiej Szwajcarii

Piątego dnia wyprawy dzień dystansowo będzie bardzo krótki co nie znaczy, że będziemy się nudzili! Na krótkim, niespełna 15 km odcinku z Decina do niemieckiej granicy będziemy przejeżdżać przez niesamowite krajobrazy Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii świetną ścieżką wzdłuż zalesionej doliny Łaby. Przez miliony lat rzeka w tym miejscu wyrzeźbiła malownicze, skomplikowane formacje skalne i tajemnicze „miasta” z kamienia. Po przybyciu do przygranicznego Hrenska cały dzień możemy poświęcić na wędrówki po tym przepięknym terenie. Do wyboru mamy jedną z kilku opcji. Pierwsza to wejście na słynną Pravcicką Branę - największy, naturalny, skalny most w Europie o długości 30 metrów i 16 metrów szerokości(!) z zachwycającymi widokami okolic. Druga opcja to relaksacyjny spacer po wąwozie rzeki Kamenice - pięknym zakątku skomponowanym przez naturę z wody, lasów i skał połączony ze spływem gondolą po dziewiczej, nietkniętej części doliny. Trzecią opcją jest połączenie tych dwóch propozycji w jedną wycieczkę, jednak zależy to od naszych możliwości kondycyjnych bowiem z Hrenska na miejsce kolejnego noclegu pozostanie nam jeszcze do przejechania rowerami dystans prawie 15 kilometrów. Nocujemy w ładnym, położonym nad Łabą uzdrowisku Bad Schandau ze spokojną, elegancką atmosferą zdrojowego miasteczka.

 

Dzień 6: Bad Schandau - Drezno ~ 50 km

Ostatni dzień na rowerach to przejazd doliną Łaby przez malowniczą krainę Szwajcarii Saksońskiej. Z Bad Schandau jest tylko pół godziny jazdy do nie do zdobytej nigdy fortecy Königstein, która w przeszłości strzegła bardzo ważnego szlaku handlowego łączącego Pragę z Dreznem. Twierdza wznosi się imponująco na skalnej platformie o powierzchni 13 boisk piłkarskich! Ponad 50 budowli i liczne zielone zakątki zapraszają na spacer po dawnym, codziennym życiu w twierdzy. Kolejny przystanek kilka km dalej w Rathen. Tam niewielkim promem przekroczymy szeroką w tym miejscu Łabę na prawą stronę, aby wspiąć się na imponujący, skalny most Bastei – największą atrakcję Szwajcarii Saksońskiej. W Bastei czeka nas wspaniały widok łączący naturalne piękno tutejszych formacji skalnych i ruin średniowiecznego zamku Neurathen. To skalne miasto zbudowane przez saksońskich królów jest doprawdy magiczne i słusznie wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Po dłuższej przerwie na zwiedzanie i obiad przekraczamy po raz kolejny promem Łabę na jej lewą stronę i ruszamy wzdłuż rzeki w stronę Drezna. Na tym odcinku zatrzymamy się jeszcze w dwóch miejscach. Pierwsze to Pirna ze wspaniałą, średniowieczną starówką i kolorowymi uliczkami, a tuż przed wjazdem do Drezna przy ogromnym pałacu podarowanym przez Augusta Mocnego hrabinie Cosel z przypałacowym ogrodem w stylu japońskim w Pillnitz. Ten obfitujący w zabytki dzień i całą wyprawę zakończymy 10 kilometrów dalej w tętniącym życiem Dreźnie nazywanym Wenecją Niemiec, Perłą Baroku i Florencją Północy – jednym z najpiękniejszych niemieckich miast.

 

Dzień 7: Drezno

Po śniadaniu pakujemy rowery i bagaże i po tygodniowej wyprawie doliną Łaby ruszamy w drogę powrotną do Polski. Jednak na dokładne poznanie Drezna potrzeba co najmniej kilku dni więc jeśli chcecie zostać tutaj dłużej z chęcią pomożemy Wam zarezerwować dodatkowe noclegi, abyście mogli dalej cieszyć się wspaniałymi zabytkami i dobrą kuchnią stolicy Saksonii.

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Pragi, a także po jej zakończeniu z Drezna do Lublina i Warszawy. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce. Bus przez całą wyprawę towarzyszy nam jako auto serwisowe i zabezpieczające nasz przejazd.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

 ❶❷❸④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa z Pragi doliną Łaby do Drezna należy do najbardziej uczęszczanych tras w całych Czechach i w Niemczech. Jest to trasa bardzo różnorodna i każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Jadąc cały czas przy rzece trasa jest zupełnie płaska i można na nią wybrać się nawet z dziećmi.

My wyznaczyliśmy trasę tak aby każdy kto również chciałby zobaczyć jak wygląda dolina Łaby z góry także to zobaczył. Łaba na niektórych odcinkach biegnie głębokim wąwozem dlatego świetne widoki wymagają trochę wysiłku. Ustaliliśmy tę trasę w skali od 1 do 10 dla tych, którym nie straszne są niewielkie podjazdy na 4. Dla rodzin z dziećmi i rowerzystów, którzy nie lubią podjazdów przygotowaliśmy trasę łatwę, biegnącą przy samej rzece. Na trasie nawierzchnia jest w większości asfaltowa i przygotowana bardzo profesjonalnie, z dala od samochodowego ruchu.

Wysokość min. 102 m./max. 282 m.

Całkowita długość trasy 255 km

 

Noclegi i wyżywienie

Na wyprawie z Pragi do Drezna przygotowaliśmy dla Państwa 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania przed wyruszeniem na trasę, przeważnie w formie szweckiego stołu. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad, w miejscach docelowych także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji na miejscu noclegu lub w restauracjach na rynku.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do czeskiej Pragi, a po zakończeniu wyprawy z Drezna w Niemczech do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę pilota, prowadzenia przez niego wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie 

 

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu i ewentualnych przepraw promowych
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

 

Terminy i cena

Termin:

28.04.-04.05.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2750 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 750 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy w Parczewie

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Praga Drezno"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 34271567 map full

 

Na trasie

 

  • Termin: 28.04.-04.05.2024
  • Kraj/Region: Czechy i Niemcy / Dolina Łaby i Czesko-Saksońska Szwajcaria
  • Start/Meta: Praga - Drezno
  • Długość: 7 dni - 255 km rowerem
Cena: 2750 zł