Wydrukuj tę stronę

Polska Egzotyczna

Polska

O wyprawie

Wposzukiwaniu egzotyki odbywamy nieraz dalekie podróże, przemierzamy tysiące kilometrów. Tymczasem wystarczy udać się na wschodnie rubieże Polski, aby w przygranicznych miejscowościach wśród malowniczych krajobrazów i wspaniałej przyrody odnaleźć to co fascynujące i nieznane.

Kresowa wielokulturowość, prawosławni Białorusini, muzułmańscy Tatarzy i "tutejsi". Piękne kościoły, liczne drewniane cerkwie, stare synagogi, meczety, mizary i żydowskie kirkuty to wszystko tworzy klimat "Polski Egzotycznej" trasy biegnącej od źródeł Biebrzy wzdłuż wschodniej granicy Polski do Jeziora Siemianowskiego, a stamtąd przez Krainę Otwartych Okiennic wzdłuż Narwi do Tykocina.

Nieodłącznym elementem tego klimatu jest krajobraz i przyroda: Biebrzański i Narwiański Park Narodowy, otwarte pejzaże Białostocczyzny, pełne ciszy doliny przygranicznych rzek. Pełne uroku są także malownicze, oddalone od centrów cywilizacyjnych wioski, w których czas jakby się zatrzymał, bo ludzie zachowali tam do dzisiaj dawne zwyczaje, tradycje i nieśpieszny styl życia, a także senne, przygraniczne miasteczka szczycące się szacownymi dziejami. I w żadnym już chyba innym regionie kraju nie zetkniemy się z tak serdeczną gościnnością miejscowych ludzi, niezależnie od ich narodowości czy wyznania.

Zapraszamy do wyruszenia z nami w ten barwny i egzotyczny świat pogranicza liczącym prawie 300 km przygranicznym, rowerowym szlakiem...

Gwarantujemy czyste powietrze, idylliczne krajobrazy, spokojne, nie odwiedzane przez turystów wioski i miasteczka i spotykaną na każdym kroku egzotyczną wielokulturowość. Tutaj czas płynie wolniej, a serdeczni i gościnni mieszkańcy tych terenów tworzą wspaniałą atmosferę trudnego do opisania klimatu tej trasy. Daj mu się porwać i wyrusz z nami na spotkanie z PRZYGODĄ!

 

Program

Dzień 1: Rogożynek nad Biebrzą

Dojazd do Rogożynka na Białostocczyźnie, nadbiebrzańskiej wioski mającej niespełna 50 mieszkańców. Zakwaterowanie, obiadokolacja i pierwszy nocleg.

 

Dzień 2: Rogożynek nad Biebrzą - Sokółka ~ 55 km

Po śniadaniu wyruszamy na trasę. Tereny przez które będziemy przejeżdżać w pierwszej części dnia położone są w dorzeczu Niemna oddalonego od pobliskiej granicy z Białorusią o zaledwie kilkanaście kilometrów. Krajobraz tych stron jako żywo przywodzi na myśl opisy przyrody z powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej: szeroki horyzont, łagodnie sfalowany pejzaż, miedze przyozdobione barwnymi, polnymi kwiatami, tonące w zieleni starych lip wioski z wiekowymi, drewnianymi chałupami. Po 20 km dłuższy przystanek przy Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku, po czym ruszymy na drugą część trasy tego dnia. Wtedy to będziemy mieli okazję przejeżdżać przez charakterystyczne dla tego regionu polsko-białoruskie wioski, gdzie miejscowi mówią oryginalną, spotykaną jedynie na tych terenach gwarą białoruską oraz przez niegdyś ważne miasteczka Siderkę i Sidrę, teraz małe osady zapomniane przez czas i historię. W Sidrze zrobimy sobie kolejną dłuższą przerwę na zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Trójcy z XVIII wieku oraz typowej dla Białostocczyzny drewnianej zabudowy tej liczącej teraz niespełna 700 mieszkańców osady. Zanocujemy w Sokółce.

 

Dzień 3: Sokółka - Kruszyniany ~ 50 km

Trzeciego dnia wyprawy będziemy mogli poczuć niepowtarzalny klimat polskiego Orientu, bowiem w tym dniu przejedziemy się przez serce Białostocczyzny i tereny, które niegdyś zamieszkiwali Polscy Tatarzy osiedleni na Podlasiu w XVII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Za zaległy żołd w walce z Turkami król Jan nadał Tatarom na własność wioski przez które tego dnia będziemy przejeżdżać. Najpierw zawitamy do Bohonik, gdzie do dziś żyje kilka rodzin tatarskich i gdzie znajduje się jeden z dwóch czynnych meczetów w Polsce. Za Bohonikami prawdziwy wschód - maleńka wioska Palestyna, z której ruszymy do Krynek, jednego z najładniejszych kresowo-wielokulturowych miasteczek na całej trasie Polski Egzotycznej. W Krynkach zawsze panuje ten specyficzny, trudny do opisania "nostalgiczno-kresowy" nastrój, któremu ciężko się oprzeć! Z Krynek dojedziemy do kolejnej tatarskiej wioski - Kruszynian, kolebki kultury tatarskiej i islamu w Polsce z drewnianym meczetem z XVIII wieku. Wieczorem w Kruszynianach obiadokolacja, na której będziemy mieli okazję spróbować przysmaków kuchni tatarskiej.

 

Dzień 4: Kruszyniany - Jezioro Siemianowskie ~ 55 km

Ruszamy na stepy nad Świsłoczą! W tym dniu nasze oczy uraduje otwarty krajobraz z łagodnie sfalowanymi pagórkami i łąkami ciągnącymi się ku granicznej rzece. Trasa tego dnia biegnie wzdłuż szerokiej doliny Świsłoczy, przez długie wioski tonące w zieleni starych drzew, które zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Większość domów w Chomontowcach, Świsłoczanach, Mostowlanach, Dublanach i Kondratkach przez które będziemy przejeżdżać to stare, drewniane chałupy często z pięknymi zdobieniami. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas", bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia. Popołudniowy lunch zjemy w Jałówce, a stamtąd wyruszymy na nasz nocleg okrążając Jezioro Siemianowskie, jedne z największych jezior zaporowych w Polsce o powierzchni ponad 32 km². Zanocujemy w agroturystyce nad jeziorem, gdzie na plaży w Starym Dworze będziemy mieli okazję na wieczorny relaks i kąpiel.

 

Dzień 5: Jezioro Siemianowskie - Suraż ~ 70 km

15 km po starcie dojedziemy do miejsca szczególnego. Tam wśród malowniczych rozlewisk Narwi w Odrynkach stoi prawosławny skit (pustelnia), którą odwiedzimy i o której opowie nam mnich - jej mieszkaniec. Dalsza część trasy to dolina Narwi i wymarzone na rower spokojne i ciche podlaskie drogi, którymi dojedziemy do Krainy Otwartych Okiennic - podlaskich wiosek, które śmiało możemy nazwać żywymi skansenami. Nazwa tej wyjątkowej krainy nawiązuje do wyglądu tutejszych drewnianych domków z niezwykle bogato zdobionymi szczytami, narożnikami, okiennicami i innymi dekoracyjnymi detalami. W Trześciańce, Puchłach, Kaniukach i Ciełuszkach oprócz pięknie zachowanych domów mieszkalnych zobaczymy także pyszniące się snycerskimi zdobieniami kolorowe cerkwie. Domy te i cerkwie w przedziwny sposób wkomponowują się w otoczenie narwiańskich łąk i lasów zadziwiając swoją urodą każdego przybysza. Sama nazwa Krainy Otwartych Okiennic określa nie tylko architektoniczne detale drewnianych domków, ale przede wszystkim charakter ich mieszkańców - otwartych, gościnnych i uśmiechniętych, ludzi "o czystych duszach i jasnych, błyszczących oczach". Na całej trasie dzisiejszego dnia towarzyszyć nam będzie Narew, bowiem aż do Suraża, gdzie zakończymy ten dzień będziemy jechać wzdłuż rzeki. Narew to ewenement w skali światowej - zmieniające się nieustannie koryta i cieki łączą się ze sobą w istny labirynt. Nie bez powodu nazywana jest Polską Amazonką! W nadnarwiańskim Surażu po zakwaterowaniu i obiedzie będziemy mieli okazję zobaczyć XVI wieczny układ miasteczka z dwoma rynkami oraz wejść na Górę Królowej Bony - wczesnośredniowieczne grodzisko z ładnymi widokami na Narew i okolice Suraża. Wieczorem zaś chętni będą mogli skorzystać z oryginalnego Centrum Odnowy w naszym pensjonacie - gorącej kąpieli na świeżym powietrzu w tradycyjnych, drewnianych baliach kąpielowych z jacuzzi!

 

Dzień 6: Suraż - Tykocin ~ 55 km

Trasa VI dnia wyprawy prowadzić nas będzie znowu dziewiczą, nieskażoną niczym przyrodą doliny Narwi do Tykocina, najpiękniejszego miasteczka wschodniej Polski. W połowie trasy do Tykocina czekać nas będzie wyjątkowa przeprawa ze Śliwna do Waniewa platformą pływającą przez Narew z drewnianymi kładkami nad rozlewiskami rzeki i wieżami obserwacyjnymi z pięknymi krajobrazami ciągnącymi się aż po horyzont. Po tej przeprawie wstąpimy jeszcze do Kurowa, gdzie w ładnym, zabytkowym dworku znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego i gdzie poprowadzono wśród bagiennej roślinności na Narwi kilometrową kładkę. Metą przedostatniego dnia wyprawy jest Tykocin, małe, podlaskie miasteczko, gdzie mieszka niespełna 2000 osób. W Tykocinie, który ze względu na urodę, klimat i piękne zabytki nazywany jest podlaskim Kazimierzem poczujesz się tak jakbyś przeniósł się w czasie, bowiem Tykocin jest jakby z dawnych czasów i rzucony gdzieś przypadkowo, z dala od głównych dróg i utartych szlaków na sam skraj podlaskiej krainy. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej. Tam zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, zespół kościelny Świętej Trójcy z XVIII wieku, domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu. Zwiedzimy Tykocin i zasiądziemy do pożegnalnej kolacji na wyprawie szlakiem Polski Egzotycznej.

 

Dzień 7: Tykocin

Po śniadaniu zapakujemy rowery oraz bagaże i wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

 

Informacje

Transport

W cenie wyprawy zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na miejsce startu do Rogożynka w Biebrzańskim Parku Narodowym, a po zakończeniu wyprawy z Tykocina do Warszawy i Lublina. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa Polski Egzotycznej jest łatwa, płaska i dla każdego kto chciałby spędzić wymarzony urlop aktywnie i w drodze, przemierzając rowerem i odkrywając uroki Polski Egzotycznej, czyli wschodnich rubieży naszego kraju z ich wielokulturową przeszłością i dziewiczą przyrodą.

Trasa wyprawy w większości będzie przebiegała drogami asfaltowymi o znikomym natężeniu ruchu samochodowego oraz drogami szutrowymi lub drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej.

Wysokość min. 108 m./max. 209 m.

Całkowita długość trasy 285 km

 

Noclegi i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych, które w większości posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań i 6 obiadokolacji. Na trasie zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji lub jeśli takiej nie ma przy wiejskim sklepie.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Rogożynka nad Biebrzą, a po zakończeniu wyprawy z Tykocina do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu

 

Terminy i cena

Termin:

30.06.-06.07.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
30.04.-06.05.2023 04-10.06.2023 02-08.07.2023 06-12.08.2023 03-09.09.2023
07-13.05.2023 11-17.06.2023 09-15.07.2023 13-19.08.2023 10-16.09.2023
14-20.05.2023 18-24.06.2023 16-22.07.2023 20-26.08.2023 17-23.09.2023
21-27.05.2023 25.06.-01.07.2023 23-29.07.2023 27.08.-02.09.2023 24-30.09.2023
28.05.-03.06.2023   30.07.-05.08.2023    

 

Cena:

2390 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Polska Egzotyczna"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 45083771 map full

 

Na trasie

 

  • Termin: 30.06.-06.07.2024
  • Kraj/Region: Polska Wschodnia
  • Start/Meta: Biebrzański Park Narodowy - Tykocin
  • Długość: 7 dni - 285 km rowerem
Cena: 2390 zł