Wydrukuj tę stronę

Polska jest piękna!

Polska

O wyprawie

Polska w wersji mini. Jeziora i pagórki, doliny i obszerne płaszczyzny skupione w jednym miejscu. All in one... każdy znajdzie na tej wyprawie coś dla siebie. Niewiele miejsc w Polsce może konkurować z urodą i malowniczością Suwalszczyzny oraz Dolin Rospudy i Biebrzy!

Trasa pozwala na kompleksowe poznanie całego regionu północnowschodniej Polski w 7 dni. Na trasie m.in.: Góry Sudawskie i Wiżajny, Puszcza Romincka i wiadukty w Stańczykach, Dolina Rospudy i Dowspuda z romantycznymi ruinami pałacu hrabiego Paca, a także Kanał Augustowski, Dolina Górnej Biebrzy ze słynnym Czerwonym Bagnem, Puszcza Augustowska, Ziemia Sejneńska ze stolicami polskich Litwinów Puńskiem i wiele innych atrakcji. Moc ich przed nami...

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych części naszego kraju, znana z pięknych krajobrazów z kolorowymi wzniesieniami oraz zielonej mozaiki pól i lasów, czystych rzek i jezior. Krajobraz i walory widokowe Suwalszczyzny nie mają sobie równych w całej Polsce! Na trasie zobaczymy najciekawsze miejsca Suwalszczyzny, aby później wjechać przez Dolinę Rospudy do Doliny Górnej Biebrzy - krainy bagien, ostoi łosia, raju dla miłośników ptaków, ciszy i spokoju. Stamtąd przez sielankowe okolice pogranicza polsko-białoruskiego dojedziemy do Puszczy Augustowskiej. Na tym odcinku zamiast panoram i wzgórz Suwalszczyzny oraz rozległych, otwartych przestrzeni Doliny Biebrzy będziemy cieszyć się atmosferą wielkiego lasu...

 

Program

Dzień 1: Jezioro Gaładuś

Po przyjeździe nad jezioro Gaładuś, uważane za najładniejsze jezioro na Ziemi Sejneńskiej i zakwaterowaniu zapraszamy na ognisko integracyjne.

 

Dzień 2: Jezioro Gaładuś - Jezioro Staścinek ~ 65 km

Piękny krajobraz Sejneńszczyzny znalazł odbicie w twórczości Czesława Miłosza, który prawie każde młodzieńcze wakacje spędzał w modrzewiowym dworku Krasnogruda położonym nad Jeziorem Hołny, od którego po śniadaniu rozpoczniemy naszą wyprawę. Krajobraz, który będzie nam dalej towarzyszył na trasie tego dnia zaiste godzien jest pióra poety: głębokie, wąskie doliny z błękitnymi płaszczyznami rozlanych w nich jezior, zalesione wzgórza, bujne łąki i tonące w zieleni zabudowania wiosek... Kolejnym przystankiem będzie Puńsk, stolica polskich Litwinów, którzy w 80% zamieszkują Puńsk i jego okolice. Tam zwiedzimy m.in. litewski skansen, a także spróbujemy litewskich dań regionalnych: pysznych kibinów z czerwonym barszczem, soczewiaków, czenaków, kołdunów czy kartaczy. Na deser zaś obowiązkowo "mrowisko", ciasto spotykane tylko w tym rejonie Polski. Z Puńska przy samej granicy z Litwą dojedziemy nad jezioro Staścinek, gdzie zanocujemy.

 

Dzień 3: Jezioro Staścinek - Jezioro Rospuda ~ 50 km

III dnia wyprawy przez pofałdowane tereny słabo zaludnionych tzw. Gór Sudawskich ze swoistym minipojezierzem dotrzemy na polski biegun zimna - miasteczka Wiżajny z trudno uchwytnym, kresowym, melancholijnym nastrojem. Wiżajny to swoisty fenomen jeśli chodzi o pogodę. Surowość tutejszego klimatu może śmiało konkurować z klimatem wyższych partii naszych gór, co jest ewenementem! Druga część trasy prowadzić nas będzie polską tajgą, czyli Puszczą Romincką, jednym z najdzikszych obszarów leśnych w Polsce do Stańczyk, słynących z olbrzymich, betonowych wiaduktów o architekturze przypominającej rzymskie akwedukty, z których rozciągają się panoramiczne widoki puszczańskich ostępów. Nocujemy w Supieniu, wiosce malowniczo położonej nad jeziorem Rospuda.

 

Dzień 4: Jezioro Rospuda - Jezioro Dręstwo ~ 70 km

Dobrze pamiętamy ze środków masowego przekazu walkę ekologów o Dolinę Rospudy. Tą doliną będzie prowadzić nas cała trasa IV dnia wyprawy. Rospuda to główna rzeka zachodniej Suwalszczyzny. Płynie wąską doliną przepływając przez 8 jezior o stromych i wysokich brzegach. Większość z nich będziemy mieli okazję zobaczyć na trasie z rowerowego siodełka. Zobaczymy także 3 miasteczka, przez które przepływa Rospuda o bardzo ciekawym, XVI wiecznym układzie architektonicznym: Filipów, Bakałarzewo oraz Raczki. Prawdziwą gratką będą także ruiny pałacu hrabiego Paca w Dospudzie, wspaniała rezydencja w stylu czysto angielskiego gotyku - jedyna taka na ziemiach polskich. W Barszczach nad jeziorem Dręstwo spędzimy kolejną noc.

 

Dzień 5: Jezioro Dręstwo - Kopiec ~ 40 km

Początek trasy V dnia wyprawy zaprowadzi nas brzegiem rozległego Jeziora Dręstwo do Biebrzańskiego Parku Narodowego w miejsce szczególne i wyjątkowe w Polsce pod względem przyrodniczym oraz krajobrazowym - nad rezerwat Czerwone Bagno. Największe zalety tego miejsca to cisza, spokój i dziewicza okolica, gdzie króluje tylko natura. Droga na Czerwone Bagno jest idealna na rower, a do punktów widokowych na bagienne rozległości prowadzą drewniane, bezpieczne, zrobione dla turystów kładki. Uwaga, bardzo możliwe jest tutaj spotkanie z łosiem! Z Czerwonego Bagna urokliwą trasą wzdłuż Jeziora Tajno i przez śluzę Sosnowo, jedną z 18 śluz jednego z najstarszych zabytków architektury wodnej w Europie, czyli Kanału Augustowskiego dojedziemy do wsi Kopiec, gdzie odpoczniemy z dala od ludzkich siedlisk w otoczeniu ciszy, spokoju i wielu innych uroków tego miejsca. Oczywiście w tak uroczej miejscówce na zakończenie dnia musimy zasiąść do wspólnego ogniska!

 

Dzień 6: Kopiec - Płaska ~ 65 km

Malowniczą doliną Górnej Biebrzy, wspaniałej, majestatycznej, dzikiej rzeki zwanej "ptasim rajem", ze względu na ilość występujących tutaj gatunków ptaków wjedziemy na tereny położone w dorzeczu Niemna oddalonego od pobliskiej granicy z Białorusią o zaledwie kilkanaście kilometrów. Krajobraz tych stron jako żywo przywodzi na myśl opisy przyrody z Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej: szeroki horyzont, łagodnie sfalowany pejzaż, miedze przyozdobione barwnymi, polnymi kwiatami, tonące w zieleni starych lip wioski z wiekowymi, drewnianymi chałupami. Sielankowe wioski i krajobrazy nadniemeńskiej Białostocczyzny towarzyszyć nam będą przez 15 km, po czym zmieniamy otoczenie i wjeżdżamy do Puszczy Augustowskiej, jednego z najciekawszych i najbogatszych pod względem przyrodniczym kompleksów leśnych w Polsce. Wygodna, asfaltowa trasa przez Puszczę Augustowską zaprowadzi nas do otoczonej ze wszystkich stron malowniczymi jeziorami Płaski, gdzie spędzimy ostatnią noc tej wyprawy.

 

Dzień 7: Płaska

Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży przez północnowschodnią Polskę po najpiękniejszych miejscach Suwalszczyzny, dolin Rospudy i Biebrzy oraz Puszczy Augustowskiej ze wspomnieniami ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. Cudze chwalimy swego nie znamy jak mawiają i słusznie ponieważ Polska jest piękna!

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Krasnogrudy nad Jeziorem Gaładuś, a także po jej zakończeniu z Płaski do Warszawy i Lublina. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce. Bus przez całą wyprawę towarzyszy nam jako auto serwisowe i zabezpieczające nasz przejazd.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa wyprawy Polska jest piękna! jest łatwa, ale jest na niej kilka niewielkich podjazdów 2 i 3 dnia na Suwalszczyźnie, której krajobrazy w pełni wynagrodzą nam poniesiony wysiłek. Na trasie wyprawy podjazdy nie będą strome, ani wymagające od uczestników jakiejś szczególnej kondycji fizycznej.

Wysokość min. 111 m./max. 273 m.

Całkowita długość trasy 290 km

 

Noclegi i wyżywienie

Na noclegi wybraliśmy miejsca, które mają bardzo malownicze położenie w pobliżu jezior, a nocleg w Kopcu to urocze, leżące "na odludziu" gospodarstwo agroturystyczne w ładnych, drewnianych, typowo podlaskich domach. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które w większości posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji. Zapewniamy także prowiant na ognisko I i V dnia wyprawy.

W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w restauracjach, zajazdach lub jeśli takich na trasie nie ma przy wiejskich sklepikach.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu do Krasnogrudy nad jeziorem Gaładuś, a po zakończeniu z Płaski do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Prowiant na ognisko I i V dnia wyprawy
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu

 

Terminy i cena

Termin:

05-11.05.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2390 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

  

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Polska jest piękna"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 44725634 map full

 

Na trasie

 

  • Termin: 05-11.05.2024
  • Kraj/Region: Polska / Suwalszczyzna, Dolina Rospudy, Biebrzy i Puszcza Augustowska
  • Start/Meta: Jezioro Gaładuś - Płaska
  • Długość: 7 dni - 290 km rowerem
Cena: 2390 zł