Wydrukuj tę stronę

Litwa - Bałtyk, Niemen i Mierzeja Kurońska

Litwa

O wyprawie

Wybrzeże Morza Bałtyckiego na Litwie z historyczną Kłajpedą, rozrywkową Połągą, deltą Niemna i wpisanymi na listę Unesco wydmami na Mierzei Kurońskiej to świetne miejsce na rodzinną, relaksacyjną wyprawę rowerową i dla wszystkich, którzy lubią jazdę „po płaskim”. Na litewskim wybrzeżu urządzono dla rowerzystów kapitalne trasy rowerowe. To Nadmorski Litewski Szlak Rowerowy, pierwsza na Litwie wysokiej jakości trasa rowerowa biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku dedykowana tylko rowerzystom i turystyce pieszej.

Wyprawa wzdłuż Bałtyku na Litwie rozpoczyna się tuż na północ za Połągą w starej wiosce rybackiej Świeta, a kończy się w historycznym, nadmorskim mieście Kłajpeda, posiadającym fascynującą starówkę. Kłajpeda szczyci się bogatą, burzliwą historią, a obecnie to tętniące życiem nowoczesne miasto z dużym wyborem kawiarni i restauracji oraz wieloma corocznymi festiwalami poświęconymi jazzowi, folklorowi i morzu.

Trasa wzdłuż Bałtyku na litewskiej ziemi z piaszczystymi plażami i kąpieliskami to jednak na tej wyprawie nie wszystko. To także tradycyjne życie na litewskiej wiosce na trasie III i IV dnia wyprawy podczas której odwiedzimy małe, rybackie wioski w delcie Niemna, w miejscu, w którym Niemen wpływa do Bałtyku. Tam zobaczymy prawdziwą, „nie turystyczną” Litwę skąd czeka nas przeprawa promowa wzdłuż mierzei do Nidy, gdzie spędzimy (a może nie?) dzień bez rowerów.

Na trasie V dnia wyprawy na Mierzei Kurońskiej w największej osadzie Mierzei – Nidzie będziemy mieli do wyboru kilka opcji. Nida to idealne miejsce na relaksujący wypoczynek nad morzem na wspaniałych, piaszczystych plażach, miłe kąpiele w morzu lub zwiedzanie pieszo lub rowerem wyjątkowego, otoczonego malowniczymi wydmami okolic Nidy. Dla tych zaś, którzy wybiorą rower mamy świetną propozycję, aby przeżyć coś wyjątkowego, skorzystać z okazji i podczas wolnego dnia w Nidzie wybrać się na rowerową wycieczkę do rosyjskiej części Mierzei Kurońskiej. Dla chętnych, po wcześniejszym zgłoszeniu (proponowana przez nas trasa po rosyjskiej części Mierzei ma 50 km) załatwimy wszystkie formalności. Warto wybrać się w ten nieodkryty i piękny region!

 

Program

Dzień 1: Święta k/ Połągi (Šventoji)

Wyprawę wzdłuż Litewskiego wybrzeża Bałtyku, do delty Niemna i Mierzei Kurońskiej rozpoczynamy w Świętej – starej osadzie rybackiej z piękną plażą i klimatem nadmorskiego, litewskiego letniska. Po odpoczynku i zakwaterowaniu pierwsza wyprawowa obiadokolacja, spacer nad morze oraz nocleg.

 

Dzień 2: Święta - Kłajpeda ~ 45 km

Zaraz po śniadaniu wsiadamy na rowery i ruszamy świetną ścieżką rowerową do Połągi – litewskiej riwiery na Bałtyku. To bardzo rozrywkowy, nadmorski kurort z pięknymi plażami, uroczymi kawiarenkami i właśnie tam po przejechanych 15 km urządzimy sobie pierwszy pit-stop na trasie. W Połądze w czasie dłuższej przerwy możemy zrelaksować się na kilometrach piaszczystej plaży, ale warto także w Połądze przejść się na prawie półkilometrowe molo, odwiedzić niezwykłe Muzeum Bursztynu mieszczące się w okazałym pałacu Tyszkiewiczów i przespacerować się po najpiękniejszym na Litwie Parku Botanicznym, który projektował francuski architekt Edouard Andre – główny ogrodnik XIX wiecznego Paryża. Ten dzień będzie dystansowo krótki, ponieważ na kolejnym tego dnia idyllicznym odcinku z Połągi do Kłajpedy będziemy mieli wiele okazji na relaks na cichych plażach litewskiego wybrzeża Bałtyku. Na trasie mijać będziemy także urocze jezioro Plocis, a dłuższy przystanek na popołudniowy lunch urządzimy sobie w osadzie Karkle, gdzie także wejdziemy na niezwykle widokowy i wysoki klif nazwany Holenderską Czapką. Ten krótki dzień zakończymy w historycznej Kłajpedzie ze wspaniałym Starym Miastem, ładnym deptakiem prowadzącym na okazały rynek, portem z olbrzymimi spichrzami i szykowną ulicą Lipową z XIX wiecznymi domami i szachulcowymi budynkami. Nocujemy w pobliżu Starego Miasta, gdzie po zakwaterowaniu i odpoczynku usiądziemy do kolacji w jednej z licznych tutaj restauracji.

 

Dzień 3: Kłajpeda - Szyłokarczma (Šilute) ~ 65 km

Kolejne dwa dni litewskiej wyprawy będą zupełnie inne, bowiem oddalimy się od morza omijając nadmorskie, turystyczne miejscowości i plaże Pomorza Litewskiego.

Kłajpeda to nowoczesne miasto z gęstą siecią ścieżek rowerowych, którymi po śniadaniu wyjedziemy na boczne, prowincjonalne, szutrowo-asfaltowe drogi. Ten dzień to prawdziwa „nie turystyczna” część Pomorza Litewskiego prowadząca przez malownicze wioski i wiejskie drogi wzdłuż rzeki Minia i wschodniego brzegu Mierzei Kurońskiej - jakże innej od jej zachodniej części, która dopiero przed nami. Całodniowa jazda rowerem przez raj dla ptakolubów, region zwany Krainą Bocianów z uwagi na podmokły teren miejsce ulubione przez bociany i rzadkie gatunki ptaków to przede wszystkim liczne rozlewiska, starorzecza, duże, otwarte, bagienne przestrzenie i… wszechobecna cisza. Tutaj popołudniowy lunch urządzimy sobie po pierwszych przejechanych 30 km w restauracji Minge w rozległej osadzie Prekule położonej nad rzeką Minią. Po obiedzie czeka nas także spacer drewnianą kładką prowadzącą przez otwarte, bagienne przestrzenie, gdzie będziemy mogli zobaczyć nie tylko z rowerowego siodełka ten fascynujący „ptasi raj” przypominający Dolinę Biebrzy. Ten spokojny dzień zakończymy w Szyłokarczmie, niegdyś słynnym porcie rybackim ze starym rynkiem, portem i mnóstwem kawiarni i restauracji, a w jednej z nich po zakwaterowaniu usiądziemy do ciepłego, wieczornego posiłku.

 

Dzień 4: Szyłokarczma - Żuławy Niemeńskie - Nida ~ 40 km

Po śniadaniu wąskimi uliczkami i mostami wjedziemy na jedyną wyspę Litwy - wyspę Ruś (lit. Rusnė) leżącą na granicy z Rosją, znajdującą się w Parku Regionalnym Delty Niemna. Leżąca w centrum wyspy wioska Ruś jest pełna wiejskiego uroku, a jej muzeum to siedziba działającej, tradycyjnej małej farmy rybackiej, gdzie będziemy mieli okazję zjeść świeżego pstrąga. Stojąc na brzegu Niemna w Rusi zobaczymy także rosyjski obwód kaliningradzki zaledwie 100 metrów po drugiej stronie rzeki. W Rusi warto także zwrócić uwagę na typową, poniemiecką architekturę – duże połacie czerwonej dachówki ze starą, drewnianą zabudową, ponad którą wystaje wieża ewangelickiego kościoła z 1809 roku i nieco egzotyczny w tej części świata pomnik Mahatmy Gandhiego. Z Rusi ruszamy do Delty Niemna na Żuławy Nadniemeńskie. To jeden z najciekawszych przyrodniczo regionów Litwy i przysłowiowy „koniec świata” - ostoja dzikiej przyrody i objęty ochroną park Delty Niemna. Prawie 20 km trasa po Żuławach Nadniemeńskich da nam świetną okazję poznać najbardziej dzikie, dziewicze i odludne tereny Litwy, a trasę po delcie zakończymy przy XIX-wiecznej latarni morskiej w porcie Uostadvaris. Z Uostadvaris promem dopłyniemy do Nidy. Przeprawa trwa prawie 2 godziny, a jej metą będzie Nida – jeden z najpiękniejszych kurortów na Litwie. Z jednej strony Nidy to Zalew Kuroński, z drugiej zaś to piaszczyste, wspaniałe plaże Morza Bałtyckiego. Nida słynie z bursztynu, imponujących wydm w jej okolicach i udostępnionej do zwiedzania letniej posiadłości, pisarza-noblisty Tomasza Manna. Na kolejny dzień przygotowaliśmy kilka opcji, ale o tym porozmawiamy na wspólnej kolacji w Nidzie.

 

Dzień 5: Nida

V dzień wyprawy to Nida i jej okolice. Dla tych, którzy chcą go spędzić relaksacyjnie proponujemy wybrać się rowerami parę kilometrów za Nidę na cichą, przyjemną plażę bez turystów. Dla tych, co lubią wspaniałe, nadmorskie krajobrazy proponujemy krótką przejażdżkę na jedną z wydm w okolicach Nidy. Najsłynniejsza wydma Nagliu (Wydma Szara) to od Nidy raptem 17 km, kolejna Urbo Kalnas z XIX wieczną latarnią morską znajduje się tuż za Nidą, a wydma Parnidis ze świetnym punktem widokowym to od Nidy na południe tylko 5 km. Pustynne, wydmowe krajobrazy gwarantowane! Trzeba tylko pamiętać o tym, aby poruszać się po wytyczonych ścieżkach, bowiem obowiązuje surowy zakaz chodzenia po wydmach. Dla tych zaś, którzy zechcą zobaczyć kawałek Rosji proponujemy 50 km wycieczkę po rosyjskiej części Mierzei Kurońskiej. Tam zobaczymy piękne, 40 metrowe piaskowe wydmy Efa i Tańczący Las oraz dojedziemy do wioski Rybaczij z licznymi restauracjami i świetnymi plażami. Daj nam wcześniej znać, a załatwimy wszystkie formalności z Twoim wjazdem do rosyjskiej części Mierzei Kurońskiej! Wstęp do rosyjskiej części Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej jest płatny (po przeliczeniu ok. 2,20 euro/os.) i pamiętajmy, że Rosja ma inną walutę. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę warto jeszcze w Polsce lub w Kłajpedzie wymienić kilkadziesiąt złotych na rosyjskie ruble.

 

Dzień 6: Nida - Kłajpeda ~ 55 km

Ostatni rowerowo dzień to przejazd spokojną, nadmorską, dedykowaną tylko rowerzystom ścieżką przez litewską część Mierzei Kurońskiej wpisaną ze względu na walory przyrodniczo-krajobrazowe na listę światowego dziedzictwa Unesco. To spotkanie z wydmowymi, niemal pustynnymi krajobrazami, przyrodą bowiem czaple i kormorany szczególnie upodobały sobie ten region i pięknymi, złocisto-piaszczystymi plażami. W każdej chwili można zjechać z trasy, zrobić piknik na plaży i orzeźwić się morską kąpielą.

Tuż za Nidą wydma Vecekrugo, z której szczytu wspaniała panorama Zalewu Kurońskiego i przylądka Vente. Kolejna, zapierająca dech w piersiach to Wydma Szara, na której urządzono ścieżkę prowadzącą w kierunku zalewu. Po 30 km przyjemnej jazdy wśród lasów sosnowych i bliskości wybrzeża z przystankami na kąpiel dojedziemy do Juodkrante, gdzie zrobimy sobie dłuższy odpoczynek. Juodkrante to stara wioska rybacka, a wody zatoki docierają do jej wybrzeża, zapewniając prawdziwie urocze miejsce. Tam zjemy popołudniowy lunch (polecamy sprzedawaną przez okolicznych rybaków świeżo wędzoną rybę) i odwiedzimy słynną Górę Czarownic z fantazyjnymi drewnianymi rzeźbami, po czym ruszymy do Kłajpedy. Przed samym miastem czeka nas jeszcze tylko krótka przeprawa promowa i za chwilę osiągniemy metę wyprawy – Stare Miasto w Kłajpedzie. Po zakwaterowaniu i odpoczynku warto jeszcze raz wybrać się na spacer po starówce tego historycznego miasta, a spacer zakończymy tradycyjnie wspólną kolacją w jednej z licznych tutaj restauracji.

 

Dzień 7: Kłajpeda

Po śniadaniu i 200 kilometrowej podróży rowerowej przez malownicze zakątki Litewskiego wybrzeża Bałtyku ruszymy w drogę powrotną do Polski i naszych domów.

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Świętej (lit. Šventoji). Po zakończeniu wyprawy zapewniamy także powrót z Kłajpedy do Warszawy i Lublina. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶②③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Wyprawa po Pomorzu Litewskim to propozycja dla wszystkich. Trasa w większości prowadzić będzie dedykowanymi rowerzystom, utwardzonymi, przeważnie asfaltowymi ścieżkami Nadmorskiego Litewskiego Szlaku Rowerowego. Nadmorski Szlak Rowerowy to pierwsza na Litwie wysokiej jakości trasa rowerowa biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku dedykowana tylko rowerzystom i turystyce pieszej. W Delcie Niemna III i IV dnia wyprawy oprócz wąskich, pustych, asfaltowych dróg będą także odcinki szutrowe.

Trasa jest zupełnie płaska, bez samochodowego ruchu i śmiało można ją polecić wszystkim, którzy lubią jazdę "po płaskim", a także rodzinom z dziećmi.

Wysokość min. -5 m./max. 40 m.

Całkowita długość trasy 205 km + opcjonalnie kilka tras do wyboru V dnia wyprawy

 

Noclegi i wyżywienie

Uczestników wyprawy w wersji komfortowej kwaterujemy w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Na wyprawie w wersji komfortowej zapewniamy 6 śniadań przeważnie w formie szweckiego stołu. W ciągu dnia, mniej więcej w połowie trasy, urządzamy sobie dłuższą przerwę na obiad w lokalnej restauracji. Trasa po litewskim wybrzeżu Bałtyku jest bardzo dobrze przygotowana dla turystów, na trasie oraz w miejscach każdego noclegu znajdziemy więc wiele klimatycznych restauracji, gdzie będziemy mogli zjeść obfity obiad lub kolację. Obiady i kolacje zamawiamy sobie we własnym zakresie wg gustu i uznania.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy do Świętej (lit. Šventoji) na miejsce startu wyprawy, a po jej zakończeniu z Kłajpedy do Lublina i Warszawy
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opłaty za przeprawy promowe z Uostadvaris do Nidy IV dnia wyprawy i ze Smiltyne do Kłajpedy VI dnia wyprawy
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami
  • Biletów wstępu

 

Terminy i cena

Termin:

16-22.06.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2750 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 850 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Litwa"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

44949571

 

Na trasie

 

  • Termin: 16-22.06.2024
  • Kraj/Region: Litwa / Wybrzeże Bałtyku, Delta Niemna i Mierzeja Kurońska
  • Start/Meta: Święta k/Połągi - Kłajpeda
  • Długość: 7 dni - 205 km rowerem
Cena: 2750 zł