Wydrukuj tę stronę

Z Czeskiego Raju do Pragi

Czechy

O wyprawie

Czechy mają idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Bogato ukształtowany teren i gęsta sieć (ponad 40000 km!) fajnie wytyczonych tras i ścieżek rowerowych z mijanymi po drodze przyrodniczymi osobliwościami, okazałymi zamkami oraz historycznymi, kolorowymi miasteczkami i miastami, wśród których prym wjedzie oczywiście cudowna Praga.

Trasa siedmiodniowej wyprawy z Czeskiego Raju do Pragi to swoiste The best of Czechy, chociaż nie do końca, bo aby ten kraj dobrze poznać potrzeba co najmniej kilku rowerowych wypraw.

Wyprawę rozpoczniemy w znanym z kreskówek o Rumcajsie kolorowym Jiczynie. Pierwszy dzień na rowerach to przejazd przez Czeski Raj, jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Czechach. Tam na ponad 40 km kapitalnej trasie rowerowej biegnącej przez sam środek rezerwatu czekają na nas skalne miasta, zamki, głębokie lasy, wąwozy i znakomite punkty widokowe. Kolejne dni będą biegły przez krainę malowniczych zamków Sychrova i Bezdezu do Kokorinska – lesistą enklawę z malowniczymi dolinami, jaskiniami, niezwykłymi formami skalnymi i wyrastającym ponad wierzchołkami drzew kolejnym zamkiem. Za Kokorinskiem dojedziemy do historycznego, otoczonego winnicami Mielnika - dzisiaj czeskiego centrum winiarskiego, skąd płaskim odcinkiem wzdłuż Wełtawy jedną z ulubionych przez czeskich rowerzystów tras rowerowych przez okolice małych, malowniczych miasteczek z kolejnymi, wspaniałymi zabytkami i pałacami dojedziemy do Pragi, jednego z najpiękniejszych miast Europy którą chyba wszyscy znają i do której wszyscy chętnie powracają.

Ostatni dzień to 60 km trasa, którą rozpoczniemy w Krivoklatsko – lesistym rezerwacie doliny Berounki wpisanym na listę światowych rezerwatów przyrody Unesco z górującym na wysokiej skarpie zamczyskiem i przez region Czeskiego Krasu z licznymi jaskiniami dojedziemy do gotyckiego Karlstejnu – najsłynniejszego z czeskich zamków, położonego w bajkowej, pagórkowatej, ulubionej przez prażan okolicy, skąd wrócimy do Pragi na kolejny, kończący wyprawę nocleg.

Czechy to jednak nie tylko przyrodnicze cuda i wspaniałe zabytki. To także kraj wielu pysznych restauracji i gwarnych piwiarni, w których jowialni piwosze przy kufelku opowiadają zabawne historyjki okraszone swoistym, czeskim poczuciem humoru...

 

Program

Dzień 1: Jiczyn

Wyprawę rozpoczynamy w Jiczynie, niewielkim miasteczku leżącym na południowym skraju Czeskiego Raju. Tam po zakwaterowaniu przejdziemy się po otoczonej renesansowymi kamienicami kolorowej starówce i w jednej z licznych tam restauracji zasiądziemy do kolacji.

 

Dzień 2: Jiczyn - Czeski Raj - Turnov ~ 45 km

Pierwszy dzień na rowerach to przejazd świetną trasą przez najpiękniejsze miejsca krainy Czeskiego Raju – rezerwatu przyrody i raju dla rowerzystów oraz wędrowców, w której oprócz fantazyjnych formacji skalnych i niesamowitej przyrody zobaczymy wiele cennych zabytków. Już 7 km po starcie czeka na nas skalne miasto Prechowskich Skał – niezwykłego kształtu ogromne, mające miejscami niemalże 500 metrów ostańce skalne. Tam zostawimy rowery przy trasie pod czujnym okiem naszego kierowcy i udamy się na krótki spacer po skalnym mieście zahaczając o świetne punkty widokowe, po czym ruszymy dalej przez Czeski Raj odkrywać jego kolejne osobliwości. Następnym przystankiem będą okazałe ruiny zamku Trosky zbudowanego na wulkanicznych, bazaltowych skałach – najsłynniejszy zabytek Czeskiego Raju, po czym wjedziemy już do rezerwatu Hruboskalskiego. Tam można godzinami błąkać się pośród niesamowitych skalnych kształtów i potężnych moren, z których rozpościerają się niesamowite widoki okolic. Odwiedzimy kolejne dwa zamki - pięknie odnowiony, usadowiony na skałach ponad lasem potężny zamek Hruba Skała oraz kilka km dalej najstarszą warownię Czeskiego Raju – położony malowniczo zamek Valdstejnów i ścieżką rowerową biegnącą Skalnym Miastem ruszymy do Turnova. Tam zakończymy przejazd przez Czeski Raj. Jeśli nie będziemy na dzisiaj mieli dosyć zamków warto odwiedzić jeszcze gotycki Hruby Rohozec w Turnovie, gdzie spędzimy drugą noc wyprawy.

 

Dzień 3: Turnov - Zamek Bezdez ~ 55 km

Już 10 km po starcie na trasę III dnia wyprawy w niewielkim Sychrovie czeka na nas majestatyczny, barokowy zamek otoczony malowniczym parkiem w stylu angielskim oraz równie potężny, przypominający antyczne budowle wiadukt kolejowy. Dalsza część trasy będzie biegła wąskimi, prowincjonalnymi drogami wzdłuż rzeki Mohelki do wioski Travnicek z tradycyjnymi chałupami i drewnianej karczmie przy domowym browarze Berenova, gdzie zrobimy sobie dłuższą przerwę. Kończący ten dzień odcinek to przejazd przez typowo sielskie, czeskie krajobrazy z otwartymi przestrzeniami urozmaiconymi duktami leśnymi do wioski Bezdez leżącej u stóp majestatycznej góry z ruinami zamku króla Ottokara II na jego szczycie – jednej z najsłynniejszych i najpiękniej położonych twierdz w całych Czechach, do której prowadzi dróżka pięknym, bukowym lasem. Po odwiedzinach zamczyska ruszymy w dół ku sennej wiosce Bezdez na kolację i nocleg.

 

Dzień 4: Zamek Bezdez - Mielnik ~ 55 km

Po śniadaniu ruszamy w dół ku Wełtawie i historycznemu Mielnikowi. Ale po kolei bowiem na trasie tego dnia czeka nas sporo atrakcji. Najpierw malownicza, spokojna i cicha wioska Nosalov z tradycyjnymi, drewnianymi domkami. Kolejny przystanek przy ukrytej w lesie wieży widokowej, skąd przy ładnej pogodzie zapierające dech w piersiach widoki na całe Czeskie Góry Środkowe i Kokorinsko - kolejne nasze miejsce na trasie IV dnia rowerowej przygody po Czechach. Przejazd przez Kokorinsko, leśno-pagórkowatą z niezwykłymi formami skalnymi enklawę zachwyci każdego! Tutaj na każdym kroku liczne jaskinie i punkty widokowe, a finałem będzie dojazd do kryjącego się na lesistym wzgórzu ślicznego, z tajemniczym urokiem XIV wiecznego zamku Kokorin. Od zamku ruszymy wijącą się serpentyną z tunelem wąską drogą wciąż z kapitalnymi widokami ku wiosce Kokorin, gdzie zrobimy sobie dłuższą obiadową przerwę. Z Kokorina wciąż na trasie towarzyszyć nam będą liczne jaskinie i skalne wąwozy, a kolejny postój jeśli dopisze pogoda urządzimy sobie kilka kilometrów za Kokorinem na świetnym miejscu na chwilę relaksu - uroczej plaży śródleśnego jeziorka Harasov. Koniec trasy tego dnia zaprowadzi nas w dolinę Łaby do położonego na północ od Mielnika Libechova z kolejnym na naszej trasie okazałym zamkiem. Z Libechova wjeżdżamy na chyba najbardziej popularną w Czechach ścieżkę rowerową biegnącą z Pragi do Drezna, którą dojedziemy do malowniczego, otoczonego winnicami Mielnika – głównego ośrodka uprawy winorośli w całych Czechach. Tam na ładnej starówce z renesansowym pałacem na zakończenie dnia będziemy mogli usiąść z lampką wina w dłoni i przyglądać się z góry miejscu, w którym wody Wełtawy wpływają do Łaby. Kolejny nocleg spędzimy w Mielniku.

 

Dzień 5: Mielnik - Praga ~ 60 km

Wyjeżdżając z Mielnika ścieżką rowerową wzdłuż Wełtawy kontynuujemy jazdę w kierunku Horina, w którym zobaczymy słynną śluzę - zabytek architektoniczny z końca XIX wieku. 20 km jazdy przyjemną, zupełnie płaską trasą wzdłuż Wełtawy z krajobrazami licznych winnic i docieramy do Veltrus i jego barokowego zamku z olbrzymim, dostojnym parkiem, w którym ścieżki prowadzą do skrytych w lesie pawilonów z licznymi posągami i pomnikami. Z Veltrus już tylko kilka minut jazdy do renesansowego zamku w Nelahozeves skrywającego ciekawą kolekcję malarstwa, a w samym miasteczku w małym domku pod numerem 12 leżącym w cieniu zamczyska urodził się najwybitniejszy czeski kompozytor Antoni Dvorzak. Jakby komuś nie wystarczyły jeszcze na ten dzień te dwa wspaniałe zabytki strzegące obydwu brzegów Wełtawy to za kolejne 20 km będzie kolejny - wspaniały pałac w Klecanach, przy którym zrobimy sobie dłuższą, obiadową przerwę. Do Pragi wjeżdżać będziemy wciąż zupełnie płaską ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż Wełtawy, a wstąpimy jeszcze do położonego na obrzeżach stolicy Czech ładnie odrestaurowanego zamku Troja i jego przepięknych, królewskich ogrodów. Ten dzień zakończymy w Pradze, którą można śmiało nazwać czarodziejską. Świetny, czeski pisarz Milan Kundera uznał Pragę za najpiękniejsze miasto na Ziemi. Zaprawdę jest tu co oglądać - Hradczany z zespołem arcydzieł architektonicznej sztuki i uwielbianą przez turystów Złotą Uliczką, Stary Rynek z oryginalnym, praskim zegarem, słynny deptak na Moście Karola i Josefov – mniej znana ale bardzo dobrze zachowana dzielnica żydowska z licznymi bożnicami i zabytkową synagogą Staronovą. Na zwiedzanie Pragi potrzeba co najmniej kilku dni, dlatego następnego dnia powrócimy do niej po raz kolejny.

 

Dzień 6: Praga - Krivoklatsko - Zamek Karlstejn - Praga ~ 60 km

Na zakończenie wyprawy po najpiękniejszych zakątkach Czech śniadanie zjemy nieco wcześniej bowiem czeka nas krótki, godzinny dojazd busem wraz z rowerami i kolejna fascynująca i zróżnicowana trasa od urzekającego zalesionymi pagórkami i specyficznym mikroklimatem rezerwatu przyrody Krivoklatsko objętego ochroną Unesco poprzez Czeski Kras do potężnego zamku Karlstejn. Tę 60 km trasę rozpoczniemy przy górującym nad okolicą Krivoklatska starym, myśliwskim zamku skąd ruszymy na trasę z najwyższymi skałkami w regionie, wodospadami i świetnymi punktami widokowymi na dolinę wijącej się w tym miejscu jak wąż rzeki Berounki. Przejazd po lasach Krivoklatsko zakończymy w wiosce Broumy, gdzie dłuższą przerwę zrobimy sobie przy domowym piwowarze Matuszka. Po odpoczynku wąskimi drogami wiodącymi przez malownicze okolice dojedziemy do kolejnych dwóch niezwykłych ruin zamkowych – starszego zamku Zebrak, a niecały kilometr dalej do wybudowanego po jego pożarze, zachowanego w lepszym stanie  XIV wiecznego królewskiego zamku Tocznik. Kolejny odcinek to piękna trasa wzdłuż Stroupinskiego Potoku w region Czeskiego Krasu – zespołu jaskiń, wśród których prym wjedzie jaskinia Koniepruska, którą jeśli wystarczy nam czasu odwiedzimy. Wewnątrz jaskini w czasie godzinnego spaceru zobaczymy znajdujące się tam piękne formacje naciekowe, kości zwierząt i naszych praprzodków, a także nielegalną XV wieczną mennicę. Kilka km za jaskinią czeka nas szybki zjazd i docieramy do najsłynniejszego zamku w Czechach i jednego z symboli Królestwa Ceskiego - zamku Karlstejn wzniesionego w połowie XIV wieku. Tam przy tym jednym z piękniejszych zamków w całej Europie zakończymy ostatni etap wyprawy rowerowej po Czechach.

Kto jeszcze będzie miał ochotę wstąpi pozwiedzać zamkowe komnaty, można również usiąść na kawie w wiosce Karlstejn u podnóża górującego nad wioską zamczyska. W tym czasie spakujemy rowery i po dłuższej przerwie w niecałą godzinę wrócimy busem do tętniącej życiem i ze zniewalającą atmosferą Pragi na ostatni, wyprawowy wieczór tej wyprawy.

 

Dzień 7: Praga

Po śniadaniu i tygodniowej wyprawie przez najładniejsze zakątki Czech ruszymy w drogę powrotną do Polski. A jeśli chciałbyś zostać w magicznej Pradze na dłużej z przyjemnością pomożemy Ci zarezerwować dodatkowe noclegi, abyś mógł/mogła wciąż cieszyć się wyjątkowym klimatem tego miasta!

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Jiczyna, a także po jej zakończeniu z Pragi do Warszawy i Lublina. Zapewniamy także przejazd z Pragi VI dnia wyprawy na trasę Krivoklatsko-Zamek Karlstejn i powrót do Pragi na nocleg. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹❺❻⑦⑧⑨⑩

Trasa wyprawy po Czechach jest zróżnicowana i oprócz płaskiego odcinka z Mielnika do Pragi w większości przebiega terenem pofałdowanym, wymagającym od uczestników posiadania trochę większej niż podstawowa kondycji fizycznej. Wyprawę po Czechach pomimo kilku wymagających podjazdów możemy polecić każdemu rowerzyście, który nie boi się wyzwań w granicy rozsądku lub chciałby się sprawdzić, a nie miał jeszcze doświadczenia w bardziej pofałdowanym terenie.

Trasa prowadzi malowniczymi, oficjalnymi trasami rowerowymi o nawierzchni w większości asfaltowej drogami drugorzędnymi, na których ruch samochodowy jest znikomy. Na odcinku z Mielnika do Pragi trasa przebiega także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi biegnącymi wzdłuż Wełtawy.

Wysokość min. 158 m./max. 551 m.

Całkowita długość trasy 275 km

 

Noclegi i wyżywienie

Na wyprawie z Czeskiego Raju do Pragi przygotowaliśmy dla Państwa 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania przed wyruszeniem na trasę, przeważnie w formie bufetu. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad, w miejscach docelowych także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji na miejscu noclegu lub w restauracjach na rynku.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Jiczyna, a po jej zakończeniu z Pragi do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży, przewóz bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami
  • Podstawowy serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 300 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

 

Terminy i cena

Termin:

07-13.07.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2900 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 890 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Czechy"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 34591304 map full

 

Na trasie

 

  • Termin: 07-13.07.2024
  • Kraj/Region: Czechy Północne i Środkowe
  • Start/Meta: Czeski Raj - Praga
  • Długość: 7 dni - 275 km rowerem
Cena: 2900 zł