Wydrukuj tę stronę

Beskid Niski

Polska

O wyprawie

Beskid Niski to ostatnie „dzikie” polskie góry. To kraina Łemków, rozłożyście złotych bań drewnianych cerkwi, nieistniejących, łemkowskich wiosek ukrytych w bezludnych dolinach malowniczych wzgórz, w któryś niegdyś tętniło życie.

Kiedy tak będziemy przemierzać rowerami szlaki, drogi i bezdroża Beskidu Niskiego często nie spotkamy tu żadnego innego turysty. To tylko w tych polskich górach możemy rozkoszować się wszechobecną ciszą i otaczającą nas przyrodą, szukając w opuszczonych dolinach, pośród dzikich potoków śladów historii tej wyjątkowej krainy, zadziwiającej swoimi pejzażami, zabytkami i pogmatwaną przeszłością.

Tę cichą krainę Łagodności, jak zwą ją zakochani w tej części Karpat, będziemy poznawać bez pośpiechu... jadąc od dolin do przełęczy, od wsi do miasteczka. Poddając się jej urokowi tak łagodnemu jak zbocza tutejszych gór.

 

Program

Dzień 1: Jezioro Klimkowskie

Wyprawę rozpoczynamy nad jeziorem Klimkówka, które wraz z otaczającymi go niewysokimi, lesistymi wzgórzami o stromych zboczach odbijającymi się w tafli wody zaliczane są do największych atrakcji krajobrazowych Beskidu Niskiego.

 

Dzień 2: Kunkowa - Banica ~ 55 km

Krótki (11 km) dojazd busem z Klimkówki do drewnianej, prawosławnej cerkwi św. Łukasza z XIX w. w Kunkowej. Tam wsiadamy na rowery i ruszamy na start wyprawy. To będzie dzień połemkowskich cerkwi. Na początek wycieczki Krainą Łagodności przejedziemy się malowniczym odcinkiem doliny potoku Przysłup startując pod cerkwią w Kunkowej i dalej mijając po drodze kolejne zabytkowe trzy cerkwie i ładnie położone dawne wioski Łemków w Leszczynach, Nowicy i Przysłupie, a wszystko to w promieniu zaledwie 8 kilometrów! Z Przysłupa kolejny krótki odcinek do Kwiatonia z wpisaną na listę zabytków Unesco, uznawaną za najładniejszą z cerkwi łemkowskich drewnianą cerkwią św. Paraskewy oraz Hańczowej z cerkwią Opieki Bogarodzicy. Z Hańczowej mijając po drodze kilkudomową, dawną wioską Łemków Ropki dojedziemy do Wysowej-Zdroju, uzdrowiska na południu Beskidu Niskiego, gdzie w połowie trasie tego dnia zrobimy sobie dłuższy odpoczynek na obiad. Z Wysowej przez jedną z najbardziej malowniczych, bezludnych wiosek Łemkowszczyzny Regetowa Wyżnego bardzo widokowo-krajobrazowym odcinkiem dojedziemy do szczytu Rotundy, gdzie znajduje się cmentarz wojskowy z I wojny światowej, chyba najbardziej odwiedzany przez nielicznych tutaj turystów. Po drodze na miejsce noclegu wstąpimy jeszcze do stadniny koni huculskich w Regetowie Niżnym, a zanocujemy kilka km dalej w Banicy.

 

Dzień 3: Banica - Krempna ~ 45 km

Po śniadaniu ruszamy 10 km trasą rowerową przez dolinę kilku nieistniejących już połemkowskich wiosek z dwiema niskimi przełęczami wśród łagodnego, górskiego krajobrazu. Najpierw Krzywa z kolejną na naszej trasie drewnianą cerkiewką, chwilę później Jasionka z ładnym miejscem widokowym, a ten odcinek zakończymy w Czarnym ze śladami dawnych domostw, zdziczałymi drzewami owocowymi, krzyżami i kapliczkami oraz pracownią ceramiki artystycznej Jerzego Szczepkowskiego. Przeskakujemy na kolejną, świetną rowerową trasę, jedną z najatrakcyjniejszych w środkowej części Beskidu Niskiego, którą zaczniemy przy ujściu Zawoi do Wisłoki w Nieznajowej, pełnej uroku odludnej, połemkowskiej wioski. Na 5 km odcinku czeka nas kilkukrotne przekraczanie w bród potoku Zawoi, aż dojedziemy do Wołowca z kolejną zabytkową, drewnianą cerkwią oraz miejscem zamieszkania Andrzeja Stasiuka, znanego pisarza, autora świetnej książki „Jadąc do Babadag”. Trasa z Wołowca to kolejne atrakcje Beskidu Niskiego - najpierw Bartne, długa wieś i jedna z najciekawszych beskidzkich wiosek z zabytkową cerkwią św. Kosmy i Damiana, dalej przełęcz Majdan i Świerżowa Ruska, dawna wieś nad potokiem Świerżówka, obecnie pusta, bardzo malownicza dolina. Za Świerżową dwie wybitne łemkowskie cerkwie, których przegapić nie możemy – w Świątkowej Wielkiej oraz Kotani. Z Kotani już tylko niecałe 5 km do Krempnej na nocleg III dnia wyprawy.

 

Dzień 4: Krempna - Jaśliska ~ 40 km

Ten najkrótszy odcinkowo dzień rozpoczniemy od obfitującego w widoki przejazdu z Myscowej do Polan przez grzbiet Suchani. Następnym przystankiem będzie uroczy Olchowiec z oryginalnym, kamiennym mostem, cerkwią greckokatolicką i tradycyjnymi chałupami łemkowskimi. Z Olchowca kolejny niezwykle malowniczy odcinek do Tylawy przez bezludne tereny dawnych wsi łemkowskich – Wilszni i Smereczna. Ten dzień zakończymy w Jaśliskach, dawnym miasteczku z bogatą przeszłością, dzisiaj niewielkiej osady z kilkoma ciekawymi zabytkami, drewnianą zabudową małomiasteczkową i …kultowym barem "Czeremcha". Przed wizytą w Jaśliskach polecamy obejrzeć film Dariusza Jabłońskiego „Wino truskawkowe”. To tam kręcono większość zdjęć do filmu, który dobrze oddaje swoisty klimat i atmosferę panującą w Jaśliskach.

 

Dzień 5: Jaśliska - Rymanów Zdrój ~ 45 km

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i ruszamy na północny wschód od Jaślisk do kolejnej na naszej trasie malowniczej doliny nieistniejącej wsi Polany Surowiczne, skąd dalej dojedziemy do wioski Surowica i rzeki Wisłok. Kolejne 17 km trasy V dnia wyprawy to piękny, przełomowy odcinek Wisłoka, wzdłuż którego dojedziemy do Beska. Najpierw jednak Wernejówka z ładnymi widokami i efektowną odkrywką łupków menilitowych, następnie Rudawka Rymanowska z urwistymi brzegami Wisłoka tworzącymi tutaj głęboki, niezwykle widokowy jar z miejscami do kąpieli, a ten odcinek zakończymy kolejnymi fantastycznymi krajobrazami skalnego przełomu Wisłoka w Mymoniu i przerwą obiadową w Besku. Kolejny dłuższy przystanek 10 km za Beskiem w Rymanowie z okazałą, odbudowaną XVIII wieczną synagogą i wartym odwiedzin żydowskim kirkutem z grobem znanego cadyka Menachema Mendla. Z Rymanowa odkrytym grzbietem wzgórz z rozległymi widokami przez rymanowską Kalwarię dojedziemy do Rymanowa Zdroju, uzdrowiska i znanej miejscowości wypoczynkowej z zabytkową uzdrowiskową zabudową, gdzie spędzimy kolejną noc.

 

Dzień 6: Rymanów Zdrój - Nowy Żmigród ~ 45 km

VI dzień wyprawy będzie obfitował w liczne, piękne widoki. Najpierw bardzo atrakcyjna widokowo trasa spacerowa z Rymanowa Zdroju do Iwonicza Zdroju, gdzie z pasma Przymiarek roztaczają się rozległe widoki na Beskid Niski i Bieszczady. Przy ładnej pogodzie widać stąd nawet Tatry! Z Przymiarek dojeżdżamy do Iwonicza Zdroju z efektowną grupą 22 zabytkowych budynków uzdrowiskowych z XIX i początków XX wieku. W Iwoniczu dłuższa przerwa na kawę, po której kierujemy się na południe. Zaraz za Iwoniczem kolejne świetne krajobrazy ze szczytu Żabiej Góry oraz zabytkowa, drewniana cerkiew w Zawadce Romanowskiej. Z Zawadki czeka nas stromy podjazd na Cergową, jeden z najefektowniejszych szczytów Beskidu Niskiego. Na Cergowej oprócz rozległych krajobrazów z wieży widokowej spotkamy także liczne jaskinie, rezerwat cisów oraz ukrytą w zacisznej kotlince u podnóża Cergowej kaplicę Św. Jana z Dukli ze źródełkiem. Kolejny przystanek na rynku w Dukli, gdzie będziemy mieli okazję na popołudniowy lunch. Z Dukli ostatni 20 km rowerowy etap naszej wyprawy będzie biegł przez Iwlę z największym wodospadem w Beskidzie Niskim, Chyrową z kolejną na trasie zabytkową cerkwią, a zwieńczeniem wyprawy będzie wjazd na szczyt Grzywackiej Góry – wybitnego punktu widokowego z rozległymi widokami i wieżą obserwacyjną. Z Grzywackiej Góry krótki zjazd i jesteśmy w Nowym Żmigrodzie, gdzie spędzimy ostatnią noc wyprawy.

 

Dzień 7: Nowy Żmigród

Po śniadaniu i 230 km podróży rowerowej przez Krainę Łemków ruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Klimkówki nad Jeziorem Klimkowskim, a także po jej zakończeniu z Nowego Żmigrodu do Warszawy i Lublina. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹❺❻❼❽❾⑩

Wyprawa po Beskidzie Niskim to propozycja dla tych, którzy mają bardzo dobrą kondycję fizyczną. Jest to wyprawa typowo górska i oprócz drugorzędnych, lokalnych dróg asfaltowych i szutrowych będzie biegła także szlakami górskimi. To wyprawa dla tych, którzy lubią się na rowerze trochę zmęczyć, czasami rower poprowadzić i są gotowi odkrywać miejsca, do których docierają nieliczni. Beskid Niski możmy także polecić początkującym “spokojniejszym” rowerzystom górskim i dla każdego, kto nie boi się jazdy w górach i szuka ciszy i zapomnianych, odludnych miejsc. Polecany na wyprawę rower to rower typowo górski.

Na całej trasie wyprawy po Beskidzie Niskim obowiązkowa jest jazda w kasku rowerowym!

Wysokość min. 282 m./max. 776 m.

Całkowita długość trasy 230 km

 

Noclegi i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych, które w większości posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to 6 śniadań i 6 obiadokolacji. Na trasie zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji lub jeśli takiej nie ma przy wiejskim sklepie.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań oraz 6 obiadokolacji
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Klimkówki nad Jeziorem Klimkowskim, a po jej zakończeniu z Nowego Żmigrodu do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą
 

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu

 

Terminy i cena

Termin:

29.09.-05.10.2024

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2390 zł/os. *

* cena wyprawy dotyczy grup zorganizowanych 6-7 osobowych. W przypadku grup liczących mniej niż 6 uczestników (2-5 osobowych) cena imprezy ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Santander Bank Polska

nr rachunku 85 1090 2590 0000 0001 5050 5801

z dopiskiem "imię i nazwisko - Beskid Niski"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 33857074 map full

 

Na trasie

 

  • Termin: 29.09.-05.10.2024
  • Kraj/Region: Polska / Beskid Niski
  • Start/Meta: Kunkowa - Nowy Żmigród
  • Długość: 7 dni - 230 km rowerem
Cena: 2390 zł