Wydrukuj tę stronę

Słowacja z północy na południe

Słowacja

O wyprawie

Już od dawna wyprawa po Słowacji chodziła nam po głowie. To mały-wielki kraj, kilka razy powierzchniowo mniejszy od Polski, ale jest to kraina w której oprócz morza mamy wszystko. Pracując nad programem wyprawy chcieliśmy abyście przez 7 dni zobaczyli to co najpiękniejsze na Słowacji, no i się udało!

Trasy rowerowe bez samochodowego ruchu ze świetnymi widokami wysokogórskich szczytów w tle, olbrzymie, słowackie zamczyska, niezwykła przyroda i trasy Słowackiego Raju, historyczne miasteczka z klimatycznymi ryneczkami, dobrymi restauracjami i najlepszym piwem w Europie. Czego chcieć więcej?

Wyprawę rozpoczynamy w słowackiej części Pienin pod murami wiekowego Czerwonego Klasztoru skąd pierwszego dnia na rowerach wyruszymy słynną Drogą Pienińską – świetną trasą rower ą zkapitalnymi widokami Przełomu Dunajca i szczytu Trzech Koron w stronę jednego z trzech na naszej trasie niezwykle malowniczych, słowackich zamków – zamku w Starej Lubowli.

Kolejne dni na rowerach będą biegły przez historyczny Spisz najpierw do królewskiego Kieżmarku, gdzie już przed nami roztoczą się panoramy majestatycznych szczytów Tatr, a następnie na
klimatyczną, średniowieczną starówkę Lewoczy - jednego z najpiękniejszych słowackich miast oraz pod Zamek Spiski – największe zamczysko w centralnej części Europy wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Ostatni rowerowo dzień wyprawy zaprowadzi nas do Słowackiego Raju - krainy głębokich, malowniczych dolin, kanionów i wodospadów. Tam VI dnia wyprawy pozostawimy rowery w pensjonacie i wyruszymy na kończący wyprawę spacer z nutką adrealiny wśród szumu wodospadów we wspaniałym kanionie Hornadu.

Wystarczy na zachętę? No to ruszamy!

 

Program

Dzień 1: Czerwony Klasztor

Przyjazd do Czerwonego Klasztoru, małej wioski malowniczo położonej w Przełomie Dunajca po słowackiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego. Tam po zakwaterowaniu przespacerujemy się do słynnego Czerwonego Klasztoru - dawnego klasztoru kartuzów i kamedułów o burzliwej historii, gdzie powstało pierwsze tłumaczenie Biblii na język słowacki oraz gdzie z klasztornych murów roztaczają się kapitalne widoki na Trzy Korony.

 

Dzień 2: Czerwony Klasztor - Stara Lubowla ~ 60 km

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i wjeżdżamy na przepiękną Drogę Pienińską - świetną, widokową trasą biegnącą wzdłuż Dunajca. Po 7 km idyllicznej wręcz trasy zostawiamy za sobą Dunajec. Kolejne kilometry to podjazdowy odcinek przez słowacką część Pienińskiego Parku Narodowego ze świetnymi widokami na Tatry i polską część Pienin. Pierwszą miejscowością na trasie tego dnia, gdzie zatrzymamysię na dłużej to ukryta w dolinie otoczonej lesistymi wzgórzami Spiskiej Magury wioska-uzdrowisko Wyżne Rużbachy z zachowanymi tradycyjnymi chałupami krytymi gontem i parkiem zdrojowym z termalnym wodospadem i otwartym kraterem wypełnionym po brzegi mineralną wodą. Tam urządzimy sobie dłuższą, obiadową przerwę, po której czeka nas 15 km odcinek pod zbudowany na szczycie wysokiej skały XIII wieczny zamek starostów spiskich w Starej Lubowli. Po odwiedzinach zamku przyzamkową aleją kasztanowców wracamy do miasteczka Stara Lubowla na kolację i nocleg.

 

Dzień 3: Stara Lubowla - Kieżmark ~ 50 km

Ten dzień będzie biegł przez wioski i miasteczka historycznego Spiszu. Najpierw jednak zaraz za wioską Jakubany czeka nas piękny, widokowy odcinek długim, prawie 13 km podjazdem na szczyt Malego Vaclavka. Za wzniesieniem rozpoczniemy równie długi zjazd do Białej Spiskiej, historycznej miejscowości z kolejnym typowym dla Spiszu rynkiem, a zaraz potem do renesansowego pałacu w przysiółku Strażki z ładnym ogrodem w stylu angielskim. Tego dnia wyprawy trasę po Spiszu zakończymy świetną trasą rowerową polsko-słowackiego projektu Szlaku wokół Tatr po dedykowanych rowerzystom ścieżkach rowerowych do królewskim Kieżmarku, którego wieże i kopuły wspaniale odcinają się od majestatycznej panoramy Tatr. Tam po zakwaterowaniu usiądziemy do kolacji w jednej z licznych restauracji na kieżmarowskim rynku, a po kolacji zapraszamy na spacer brukowanymi, staroświeckimi uliczkami Kieżmarka w poszukiwaniu jego największych skarbów - drewnianego, wpisanego na listę Unesco ewangelickiego XVIII wiecznego kościoła artykularnego, gotyckiego zamku i starówki z uroczymi kamienicami.

 

Dzień 4: Kieżmark - Zamek Spiski ~ 60 km

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i ruszamy prawie 30 km odcinkiem z widokami na szczyty Tatr do Lewoczy. Już na samym wjeździe do miasta i widoku olbrzymiego rynku otoczonego prawie 60 renesansowymi kamienicami zobaczymy, że w średniowieczu Lewocza miała znaczenie na skalę europejską. Dzięki układowi urbanistycznemu, murom obronnym, które do dzisiaj pozostały niemal w całości i średniowiecznemu klimatowi Lewocza tworzy swoistą enklawę jakby czas stanął tam w miejscu i do dzisiaj należy do najpiękniejszych miast na Słowacji. Tam urządzimy sobie dłuższą przerwę na zwiedzanie wielu cennych zabytków miasta z prawdziwym skarbcem sztuki dawnych epok Bazyliką Św. Jakuba na czele oraz obiad, po czym ruszymy na drugą część trasy tego dnia. Ten biegnący wąskimi dróżkami pofałdowany odcinek zaprowadzi nas najpierw do słowackiego Watykanu - Spisskiej Kapituły niegdyś warownej siedziby biskupów spiskich z XIII wieczną romańską katedrą św. Marcina, a chwilę później pod Zamek Spiski – największy, jeden z najlepiej zachowanych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej i jeden z dziesięciu największych na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Jest tam co oglądać! Na zwiedzanie labiryntu kamiennych zakamarków rozciągającego się na ponad 4 hektarach zamczyska potrzebujemy co najmniej 2 godzin, po czym ruszymy w dół ku sennemu rynkowi małego, słowackiego miasteczka Spisskiego Pohradie na kolację i nocleg.

 

Dzień 5: Zamek Spiski - Słowacki Raj ~ 60 km

Wyjeżdżając na trasę V dnia wyprawy zatrzymamy się jeszcze w trzech sąsiadujących ze spiskim zamkiem ciekawych miejscach. Pierwszy przystanek już 3 km po starcie u podnóża wzgórza Drevenik - malowniczego skalnego miasta ulubionego przez wspinaczy. Kolejne chwilę później – to przysiółek Hodkovce z okazałym, barokowym kasztelem i Żehra z wpisanym na listę Unesco XIII wiecznym gotyckim kościołem Ducha Świętego z imponującymi, wiekowymi polichromiami. Z Żehry docieramy do doliny rzeki Hornad, która będzie towarzyszyć nam do końca tego dnia i którą dojedziemy do leżącej pośród łagodnych pagórków doliny Hornadu wioski Markusovce słynnej z niezwykłych, starych budowli – ruin XIII wiecznego zamku, barokowego pałacyku Dardanele i największej atrakcji wioski wspaniałego pałacu Mariassych otoczonego rozległym parkiem. Kolejne 10 kilometrów zaprowadzi nas do stolicy Spiszu – Spiskiej Nowej Wsi z elegancką promenadą i licznymi zabytkami, kafejkami oraz restauracjami na największym, słowackim rynku. Tam kolejna dłuższa przerwa, po której wjedziemy już w granice Słowackiego Raju - jednego z najpiękniejszych parków narodowych Europy. Nocujemy w Hrabusicach, świetnym miejscu na przerwę od rowerów i pieszy wypad na szlaki Słowackiego Raju.

 

Dzień 6: Słowacki Raj - dzień bez rowerów

VI dzień wyprawy to dzień bez rowerów, kiedy to wybierzemy się pieszo na jedną z licznych tras Słowackiego Raju. Tam zobaczymy same przyrodnicze cuda – głębokie doliny, kaniony i wodospady tworzące razem niecodzienny krajobraz. Dodatkową atrakcją są strome, metalowe drabinki, platformy i wysoko zawieszone mostki, które będziemy pokonywać. Adrealina murowana, ale trasy po Słowackim Raju są świetnie opracowane i dla każdego, kto tylko nie boi się wysokości!

Na ten dzień z jednej z licznych tras Słowackiego Raju proponujemy przejść się najbardziej widokowym odcinkiem z Cingova przez punkt widokowy nad przepaścią Tomasovskiego vyhladu do
Podlesoka. Tam czekają na nas na każdym kroku bajkowe krajobrazy kanionu rzeki Hornad oraz przeprawy mostkami i podestami zawieszonymi na pionowych skałach ponad wodospadami rzeki. Dla osób, które nie lubią takich wyzwań proponujemy łatwiejszą trasę z Dedinek na najwyższy, widokowy szczyt Słowackiego Raju – Hawranią Skałę (1153 m. n.p.m.). Część tej trasy można pokonać kolejką linową.

W całym Słowackim Raju jest 10 tras przecinających się i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie na dzień odpoczynku od miejscami wymagającej i z podjazdami wyprawy rowerowej po najpiękniejszych miejscach na Słowacji!

 

Dzień 7: Słowacki Raj

Po śniadaniu i tygodniowej wyprawie przez najładniejsze zakątki Słowacji ruszymy w drogę powrotną do Polski.

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Czerwonego Klasztoru, a także po zakończeniu wyprawy z Hrabusic w Słowackim Raju do Warszawy i Lublina. Zapewniamy także przejazdy z/do miejsca noclegu w Hrabusicach na szlaki Słowackiego Raju. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce. Bus przez całą wyprawę towarzyszy nam jako auto serwisowe i zabezpieczające nasz przejazd.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹❺❻❼❽⑨⑩

Trasa po Słowacji, chociaż bardzo malownicza nie należy do tras łatwych ze względu na pofałdowany teren i liczne podjazdy. Trasy nie polecamy osobom, które przyjemność z jazdy rowerem czerpią tylko na płaskim terenie i polecamy ją bardziej rowerzystom, którym nie straszną są podjazdy i którzy mają dobrą kondycję fizyczną.

Trasa będzie biegła w większości po drugorzędnych utwardzonych drogach asfaltowych i szutrowych z zerowym lub znikomym ruchem samochodowym. Wyprawa chociaż z podjazdami nie ma charakteru górskiego i można śmiało wybrać się na nią na zwykłym rowerze trekkingowym.

Wysokość min. 376 m./max. 1080 m.

Całkowita długość trasy 230 km

 

Noclegi i wyżywienie

Na wyprawie po Słowacji przygotowaliśmy dla Państwa 6 noclegów w ładnie urządzonych pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenę wyprawy to śniadania przed wyruszeniem na trasę, przeważnie w formie bufetu/szweckiego stołu. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad, w miejscach noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w pensjontach, gdzie zanocujemy lub pobliskich restauracjach.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Czerwonego Klasztoru, a po jej zakończeniu z Hrabusic do Warszawy i Lublina
  • Przejazdy z/do miejsca noclegu na szlaki Słowackiego Raju
  • Transport rowerów i bagaży
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Bilety wstępu na szlaki Słowackiego Raju
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

 

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami
  • Pozostałych biletów wstępu 

 

Terminy i cena

Termin:

wyprawa na zamówienie

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2380 zł/os. *

* cena wyprawy dotyczy grup zorganizowanych 6-7 osobowych. W przypadku grup liczących mniej niż 6 uczestników (2-5 osobowych) cena imprezy ustalana jest indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy w Parczewie

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Słowacja"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 38641711 map full

 

 

Na trasie

 

  • Kraj/Region: Słowacja / Spisz i Gemer
  • Start/Meta: Pieniński PN - Słowacki Raj
  • Trasa: ❶❷❸❹❺❻❼❽⑨⑩
  • Długość: 7 dni - 230 km rowerem
Cena: 2380 zł

Polecamy

❶❷❸❹❺❻❼❽⑨⑩ / 2380 zł

Dworki i Pałace Pomorza & Hel