Wydrukuj tę stronę

Green Velo przez Podlasie

Polska

O wyprawie

Wposzukiwaniu egzotyki odbywamy nieraz dalekie podróże, przemierzamy tysiące kilometrów. Tymczasem wystarczy udać się na wschodnie rubieże Polski, aby w przygranicznych miejscowościach wśród malowniczych krajobrazów i wspaniałej przyrody odnaleźć to co fascynujące i nieznane.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo mający 1980 km długości jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce. Wystarczy popatrzeć na mapę z zaznaczonym przebiegiem szlaku, aby zdać sobie sprawę, jak wiele regionów łączy ta trasa i jak bardzo jest ona różnorodna krajobrazowo i kulturowo. Green Velo podzieliśmy na trzy oddzielne wyprawy. Na tej zapraszamy do wyruszenia z nami w barwny i egzotyczny świat pogranicza liczącym 300 km szlakiem GreenVelo na odcinku z Augustowa do Puszczy Białowieskiej. To tutaj możemy zobaczyć jeden z najpiękniejszych zakątków Polski ze wspaniałą przyrodą, świetnymi, otwartymi mieszkańcami i drogiami jakby stworzonymi przez naturę dla rowerzystów...

Nieodłącznym elementem klimatu i wyjątkowości tego odcinka Green Velo jest krajobraz i przyroda: dzikie tereny puszcz Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej, otwarte pejzaże Doliny Biebrzy i Bagien Biebrzańskich. Pełne uroku są także oddalone od centrów cywilizacyjnych malownicze wioski, w których czas jakby się zatrzymał, bo ludzie zachowali tam do dzisiaj dawne zwyczaje, tradycje i nieśpieszny styl życia, a także szczycące się szacownymi dziejami klimatyczne miasteczka z Tykocinem i Supraślem na czele. I w żadnym już chyba innym rejonie kraju nie zetkniemy się z tak serdeczną gościnnością miejscowych ludzi, niezależnie od ich narodowości czy wyznania...

Gwarantujemy czyste powietrze, idylliczne krajobrazy, spokojne, nie odwiedzane przez turystów wioski i miasteczka i spotykaną na każdym kroku egzotyczną wielokulturowość. Odcinek od Białegostoku do Białowieży to niezwykła podróż w asyście cerkiewnych bani - drewnianych, miedzianych, blaszanych i połyskujących złotem. Te okolice to bowiem najliczniej zamieszkały przez społeczność prawosławną obszar w Polsce.

Tutaj czas płynie wolniej, a serdeczni i gościnni mieszkańcy tych terenów tworzą wspaniałą atmosferę trudnego do opisania klimatu tej trasy. Daj mu się porwać i wyrusz z nami na spotkanie z PRZYGODĄ!

 

Program

Dzień 1: Augustów

Wyprawę rozpoczniemy w Augustowie, słynnym kurorcie i miejscowości letniskowej. Tam będziemy mogli spokojnie odpocząć po dniu dojazdu na miejsce startu wyprawy, a wieczorem pospacerować po augustowskim rynku i zjeść dobrą obiadokolację w jednej z licznych tutaj restauracji.

 

Dzień 2: Augustów - Goniądz ~ 55 km

Z Augustowa kierujemy się na południe. 10 km po starcie zawitamy do małej wioski Gabowe Grądy, zamieszkałej w całości przez Staroobrzędowców, zamkniętą wspólnotę religijną wywodzącą się z prawosławia kultywującą do dzisiaj dawne zwyczaje i tradycje. Po południu wjedziemy w granice Biebrzańskiego Parku Narodowego i wioski Dębowo ze słynną, zabytkową śluzą na Kanale Augustowskim oraz Jagłowa, najbardziej malowniczej z biebrzańskich wiosek, która zachowała do dzisiaj charakter dawnych nadbiebrzańskich osad, gdzie wody Biebrzy wylewają się prawie pod wioskowe zabudowania. Dalej ruszymy malowniczą nadbiebrzańską trasą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Droga ta to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska, starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i… wszechobecna cisza. Mijamy kabłąkowy, drewniany most „donikąd” na Biebrzy i trasą przy rzece docieramy do Goniądza, klimatycznej, nadbiebrzańskiej osady na miejsce noclegu.

 

Dzień 3: Goniądz - Tykocin ~ 60 km

Początek III dnia wyprawy to Ossowiec ze słynną twierdzą i czterema fortami, będącymi częścią carskich fortyfikacji na zachodnich granicach imperium rosyjskiego. Za Ossowcem wjeżdżamy na Carską Drogę i miejsca, w którym zatrzymamy się na dłużej. To oprócz kładek na biebrzańskich bagnach mała, kilkudomowa wieś Budy i zagroda "Sucha Barć", gdzie poznamy jej jedynego mieszkańca pana Krzysztofa Kawenczyńskiego, miłośnika biebrzańskich bagien zwanego przez wszystkich "Królem Biebrzy" i jego oryginalny styl życia. Dalej ruszymy Carską Drogą inaczej zwaną Aleją Łosi, drogą usypaną niegdyś wśród bagien na rozkaz carski. Dzisiaj to droga idealna na rower, wyjątkowo nie uczęszczana asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami, czasami wyglądająca jak tunel, pełna ciszy i spokoju, na której często szczególnie po zmroku wylegują się...łosie. Kolejny przystanek tego dnia zrobimy sobie w dworku w Kiermusach, kwintesencji staropolskiej, szlacheckiej tradycji, gdzie nawet podawaną gorzałkę pędzi się wyłącznie na potrzeby klientów oraz wiosce Pentowo, Europejskiej Stolicy Bociana Białego, bowiem tylko w jednym z gospodarstw, historycznym dworze rodziny Toczydłowskich znajduje się prawie 20 bocianich gniazd! Dzień zakończymy w Tykocinie, podlaskim Kazimierzu, najpiękniejszym miasteczku wschodniej Polski. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej. Tam zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, zespół kościelny Świętej Trójcy z XVIII wieku, domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu, a także Dom Talmudyczny. Będąc raz w Tykocinie zapamiętasz go na długo!

 

Dzień 4: Tykocin - Supraśl ~ 70 km

Na początek trasy z Tykocina do Supraśla czeka na nas Narwiański Park Narodowy i wioska Kurowo, gdzie w ładnym, zabytkowym dworku znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego i gdzie poprowadzono wśród bagiennej roślinności na Narwi kilometrową, bardzo malowniczą kładkę. Kilka km dalej kolejne nadnarwiańskie atrakcje - to wyjątkowa przeprawa z Waniewa do Śliwna platformą pływającą przez Narew z drewnianymi kładkami nad rozlewiskami rzeki i wieżami obserwacyjnymi z pięknymi krajobrazami ciągnącymi się aż po horyzont. Po tej przeprawie dojedziemy do Białegostoku, podlaskiej stolicy z wieloma zabytkami: pałacem Branickich zwanym Wersalem Wschodu, operą, wspaniałym ratuszem i imponującą cerkwią pw. Świętego Ducha. Zabytki Białegostoku najlepiej świadczą o występującej na tych terenach mozaice wyznaniowej, która jest kwintesencją i nieodłącznym elementem klimatu wschodniej Polski. Białystok był i pozostał do dziś wielokulturowym i wielowyznaniowym miastem. Z Białegostoku dojedziemy do Puszczy Knyszyńskiej i Supraśla, stolicy podlaskiej ludności prawosławnej z pięknym, męskim monastyrem Zwiastowania NMP, w którym po dziś prawosławni mnisi uczą wyjątkowej sztuki pisania ikon oraz innymi wspaniałymi zabytkami, które kryje w sobie to niewielkie miasteczko pięknie położone na obrzeżach Puszczy.

 

Dzień 5: Supraśl - Narewka ~ 65 km

To będzie dzień, w którym będziemy przejeżdżać przez serce Białostocczyzny i jej malownicze wioski oraz miasteczka z drewnianymi chałupami i błyskającymi w słońcu kopułami licznych cerkwi. Po drodze mijać będziemy wiele długich wiosek tonących w zieleni starych drzew, które wciąż zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Pierwszą ciekawą osadą na naszej trasie będzie Gródek z zabytkową cerkwią Narodzenia NMP, a kilka km dalej Michałowo z drewnianą cerkwią św. Mikołaja. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas", bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia. Zanocujemy w Narewce, wiosce o bogatej historii i "północnej bramie" Puszczy Białowieskiej.

 

Dzień 6: Narewka - Białowieża ~ 50 km

Dziś wjedziemy do Puszczy Białowieskiej zwanej Krainą Żubra i puszczańskim lasem przez urokliwe leśne dukty przejedziemy tego dnia całą 50 km trasę. Mieszanina drzew o niespotykanych rozmiarach, posępność i dzikość wszechobecnej natury nadają tej puszczy niepowtarzalne piękno oraz specyficzny nastrój. Puszcza Białowieska jest kwintesencją polskich puszcz i jedną z najwspanialszych w Europie. Już w 1977 r. została wpisana na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Trasa przez puszczański las zaprowadzi nas do Białowieży, starej, puszczańskiej wioski z licznymi pamiątkami dawnych czasów. Tam przed zakwaterowaniem proponujemy jeszcze krótką wycieczkę po Białowieży, w której obowiązkowo musimy zobaczyć piękny park pałacowy z carskim dworkiem myśliwskim z 1846 r. oraz cerkiew św. Mikołaja z niespotykanym chyba nigdzie indziej ikonostasem z chińskiej porcelany oraz jej najbliższych okolicach, gdzie odwiedzimy Miejsce Mocy oraz Szlak Dębów Królewskich.

 

Dzień 7: Białowieża

Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży trasą GreenVelo na odcinku z Augustowa do Puszczy Białowieskiej pożegnamy poznanych na wyprawie przyjaciół i ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli zafascynowała Cię przyroda i malownicze krajobrazy Wschodniego Szlaku Rowerowego zapraszamy na dwie kolejne wyprawy GreenVelo na północnym odcinku z Elbląga przez Warmię na Mazury oraz południowym z Rzeszowa przez Przemyśl na Roztocze.

 

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na start wyprawy do Augustowa, a także po jej zakończeniu z Białowieży do Warszawy i Lublina. Bagaże oraz rowery uczestników transportujemy na przyczepce przystosowanej do przewozu rowerów.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa GreenVelo z Augustowa do Białowieży jest łatwa, płaska i dla każdego kto chciałby spędzić wymarzony urlop aktywnie i w drodze, przemierzając rowerem i odkrywając uroki Wschodniej Polski z jej wielokulturową przeszłością i niezwykłą przyrodą. Trasa wyprawy będzie przebiegała szlakiem GreenVelo o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym drogami asfaltowymi, szutrowymi i drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi.

Wysokość min. 100 m./max. 195 m.

Całkowita długość trasy 300 km

 

Noclegi i wyżywienie

Noclegi przygotowaliśmy w hotelach, pensjonatach oraz gospodarstwach agroturystycznych. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie zawarte w cenie wyprawy to śniadania, zazwyczaj w formie szweckiego stołu. Obiadokolację będziemy zamawiać indywidualnie w miejscach noclegu. Wszystkie miejsca, gdzie zanocujemy posiadają restauracje, w których każdy zamówi sobie to na co ma ochotę. W drodze zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji.

 

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

  • 6 noclegów w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 6 śniadań
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Augustowa, a po jej zakończeniu z Białowieży do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę pilota, prowadzenia przez niego wyprawy wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wyprawy jest pomniejszona o 200 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

 

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Biletów wstępu
  • Pozostałych posiłków poza śniadaniami

 

Terminy i cena

Termin:

wyprawa na zamówienie

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wyprawę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
28.04.-04.05.2024 02-08.06.2024 07-13.07.2024 04-10.08.2024 01-07.09.2024
05-11.05.2024 09-15.06.2024 14-20.07.2024 11-17.08.2024 08-14.09.2024
12-18.05.2024 16-22.06.2024 21-27.07.2024 18-24.08.2024 15-21.09.2024
19-25.05.2024 23-29.06.2024 28.07.-03.08.2024 25-31.08.2024 22-28.09.2024
26.05.-01.06.2024 30.06.-06.07.2024      29.09.-05.10.2024 

 

Cena:

2390 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wyprawy jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 360 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 690 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy w Parczewie

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - GV Augustów-Białowieża"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 31739447 map full

 

Na trasie

 

  • Kraj/Region: Polska Wschodnia
  • Start/Meta: Augustów - Białowieża
  • Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
  • Długość: 7 dni - 300 km rowerem
Cena: 2390 zł

Polecamy

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩ / 2390 zł

Dworki i Pałace Pomorza & Hel