Wydrukuj tę stronę

Dolinki Podkrakowskie

Polska

O wyprawie

Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej poprzecinana jest licznymi potokami. Tworzą one piękne doliny tworzące park krajobrazowy Dolinek Podkrakowskich. Ten malowniczy teren położony jest na zachód od Krakowa, od którego bierze swoją nazwę, a zajmuje niewielki obszar niespełna 200 km².

Dolinki Podkrakowskie - kraina malowniczych dolin, niewielkich potoków i wąwozów to wyborne miejsce dla turystów rowerowych. Sprawiają to cudowne plenery, osobliwe ostańce skalne Dolin Prądnika i Będkowskiej, unikatowe na Jurze wodospady, prehistoryczne jaskinie, a także majestatyczne zamki Tenczyna, Ojcowa i Pieskowej Skały. Tam dosłownie co krok czekają na nas niezwykłe krajobrazy i atrakcyjne panoramy!

Park to prawdziwy raj dla rowerzystów. Na jego terenie istnieje kilka znakowanych tras rowerowych, ale oprócz nich poruszać się będziemy także bardziej wymagającymi szlakami pieszymi dlatego wycieczkę proponujemy bardziej doświadczonym i zaprawionym kondycyjnie rowerzystom.

Przez trzy dni jazdy przejedziemy przez najładniejsze doliny parku. Pierwszy dzień to przejazd mniej znanymi, krótkimi dolinkami Rudawy, Grzybowskiej, Brzoskwinki i Miękini do klasztoru w Czernej skąd pierwszy rowerowo dzień zakończymy Doliną Eliaszówki. Drugi dzień rozpoczniemy od Dolin Racławki i Szklarki, w połowie dnia czeka na nas przecudna Dolina Będkowska, a drugi dzień wycieczki zakończymy przejazdem przez Doliny Kobylańską, Bolechowicką i Kluczwody. Ostatni dzień wycieczki to przejazd przez Ojcowski Park Narodowy najbardziej znaną w Dolinkach Podkrakowskich i najpiękniejszą z nich Doliną Prądnika.

Zapraszamy!

 

Program

Dzień 1: Kraków

Wyjazd z Warszawy o godz. 15:00, dojazd do Krakowa. Po zakwaterowaniu zapraszamy na wieczorny spacer po krakowskim rynku i pierwszą wspólną kolację.

 

Dzień 2: Kraków - Paczółtowice ~ 60 km

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i wyjeżdżamy z Krakowa. Po 12 km Dolina Rudawy, słynna Skała Kmity i Rogate Rancho – karczma rodem z westernu, gdzie urządzimy sobie kawową przerwę, a po niej przyjemny, leśny odcinek przez las Zabierzowski i dolinę Grzybowską. Kolejny odcinek to słynny Szlak Orlich Gniazd, który zaprowadzi nas do Doliny Brzoskwinki, Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego i majestatycznych ruin zamku Tenczyn, którego zdobycie poprzedzi dwukilometrowy podjazd. Po świetnych widokach zjeżdżamy do Tenczynka na dłuższą obiadową przerwę, po której Krzeszowice z XIX wiecznym okazałym pałacem Potockich. Z Krzeszowic do Czernej wyjeżdżamy mniej znaną z dolinek podkrakowskich – Doliną Miękini. W Czernej kolejna dłuższa przerwa bowiem tam znajduje się słynny kompleks klasztoru Karmelitów Bosych – wysokiej klasy XVII wieczny zabytek malowniczo położony na zalesionych zboczach Doliny Eliaszówki, którą kilkukilometrowym, asfaltowym odcinkiem dojedziemy do Paczółtowic na miejsce noclegu.

 

Dzień 3: Paczółtowice - Tomaszowice ~ 50 km

Ten dzień będzie niezwykle intensywny. Na sam początek piękna Dolina Racławki z licznymi wąwozami, typowo jurajskimi wapiennymi skałkami i jaskiniami. 6 km odcinek wzdłuż Racławki zaprowadzi nas do kolejnej z dolin – Doliny Szklarki z imponującymi Słonecznymi Skałami. Z Doliny Szklarki dojedziemy do drugiego pod względem wysokości wzniesienia na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – Skałek mającego 513 m npm, skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry! Chętni będą mogli zdobyć szczyt, a Ci, którzy zostaną na dole mogą zwiedzić bardzo malowniczą, leżącą u podnóża Skałek Jaskinię Nietoperzową. To dopiero początek atrakcji, bowiem dalej jechać będziemy dedykowaną rowerzystom „niebieską” trasą przez piękną Dolinę Będkowską z wodospadem Szum - największym wodospadem Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz licznymi, uwielbianymi przez wspinaczy ostańcami skalnymi o dźwięcznych nazwach Babeczka i Dupa Słonia oraz najsłynniejszym z nich - Sokolicy. Dolina Będkowska to już 25 km trasy tego dnia więc tam urządzimy sobie dłuższą, obiadową przerwę w osławionej Brandysówce. Po obiedzie kolejne atrakcje bowiem wjedziemy trasą „czerwoną” do równie ładnej jak poprzednia Doliny Kobylańskiej - 4 km krętego, skalistego wąwozu i krótkiej, dwukilometrowej, ale bardzo atrakcyjnej widokowo Doliny Bolechowickiej ze słynną Bramą Bolechowicką. Ostatnią doliną tego dnia będzie Dolina Kluczwody z najdłuższą (ok. 1 km) udostępnioną do zwiedzania jaskinią w Polsce – Jaskinią Wierzchowską. Jeśli wystarczy nam czasu przejdziemy się ponad godzinną trasą oświetlonymi korytarzami jaskini i ruszymy mijając na trasie ruiny dawnej strażnicy rycerskiej na miejsce kolejnego noclegu, który zaplanowaliśmy w Tomaszowicach.

 

Dzień 4: Tomaszowice - Pieskowa Skała ~ 40 km

Ostatni dzień wycieczki to Ojcowski Park Narodowy i Dolina Prądnika – kwintesencja Dolinek Krakowskich i jej najpiękniejsza część. Ale po kolei…

Początek trasy tego dnia zaprowadzi nas najpierw do Korzkwi z kolejnym na naszej trasie XVI wiecznym zamkiem w stylu włoskiego renesansu, a następnie przez Prądnik Korzkiewski wjedziemy już w granice Ojcowskiego Parku Narodowego - najmniejszego parku narodowego w Polsce z piękną Doliną Prądnika, ogromnymi, różnokształtnymi skałami kryjącymi w sobie kilkudziesięciometrowe jaskinie, dolinami potoków wyżłobionych w wapieniach, a także urokliwymi wąwozami. To tutaj w dwóch krasowych dolinach Prądnika i Sąspówki oraz w ich najbliższym otoczeniu natura „zgromadziła" prawdziwe cuda: prawie 600 (!) jaskiń z najbardziej znaną jaskinią Ciemną, różnorodne formy skalne w postaci iglic, maczug czy bram, a na jurajskiej wierzchowinie fantazyjne ostańce skalne. To wszystko przed nami dlatego w tempie nieśpiesznym przejedziemy przez samo serce Ojcowskiego PN szczególnie, że trasa rowerowa przez park to jest po prostu rowerowa bajka! Tym pięknym odcinkiem dojedziemy do Ojcowa z kolejnymi malowniczymi ruinami zamku Kazimierza Wielkiego, a stamtąd mijając pustelnię Bł. Salomei z ładnym kościółkiem dojedziemy do niezwykle urokliwego i najcenniejszego w Polsce renesansowego zamku w Pieskowej Skale i słynnego ostańca będącego symbolem całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej - Meczugi Herkulesa. Tam po obiedzie spakujemy rowery na przyczepę i wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów. W Warszawie powinniśmy być w porze wieczornej, ok. godz. 19-20.

  

Informacje

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wycieczki do Krakowa, a także po jej zakończeniu spod Zamku Pieskowa Skała do Lublina i Warszawy. Bagaże oraz rowery Uczestników jadą na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹❺❻❼❽❾⑩

Ze względu na podjazdy oraz kilka odcinków terenowych biegnących oprócz dedykowanymi rowerzystom trasami także bardziej wymagającymi szlakami pieszymi klasyfikujemy wycieczkę Dolinkami Podkrakowskimi jako trudną. Polecamy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów i dla tych, którym nie straszną są podjazdy i chcą się sprawdzić w bardziej urozmaiconym terenie. Polecany na wycieczkę rower to rower typowo górski.

Wysokość min. 201 m./max. 479 m.

Całkowita długość trasy 150 km

 

Noclegi i wyżywienie

Na wycieczkach weekendowych nocujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych z łazienkami.

Wyżywienie, które wliczone jest w cenę wycieczki to śniadania, przeważnie w formie bufetu/szweckiego stołu. Pozostałe posiłki poza śniadaniami zamawiamy sobie sami wg gustu i uznania.

W ciągu dnia, mniej więcej w połowie trasy, urządzamy sobie dłuższą przerwę na obiad w lokalnej restauracji lub jeśli takiej na trasie nie ma lunch urządzamy sobie przy wiejskim sklepiku. Wieczorem po zakwaterowaniu udajemy się razem na obiadokolację w polecanych przez nas restauracjach lub kolację jemy na miejscu noclegu.

  

Pozostałe informacje

tel. (+48) 607 328 093

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Świadczenia

Na wycieczce zapewniamy:

  • 3 noclegi w pensjonatach w pokojach dwuosobowych z łazienkami
  • 3 śniadania
  • Transport uczestników z Lublina i Warszawy na miejsce startu wycieczki, a po jej zakończeniu do Warszawy i Lublina
  • Transport rowerów i bagaży
  • Serwis techniczny
  • Ubezpieczenie
  • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wycieczki wyznaczoną trasą *

* w przypadku grup zorganizowanych opieka pilota jest opcjonalna. W przypadku rezygnacji z pilota cena wycieczki jest pomniejszona o 100 zł/os., w zamian wyposażamy grupę w dobrej klasy odbiornik do nawigacji rowerowej GPS firmy Garmin z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć i polecanymi restauracjami na trasie

 

Cena wyprawy nie zawiera:

  • Posiłków poza śniadaniami
  • Biletów wstępu

 

Terminy i cena

Termin:

wycieczka na zamówienie

 

Terminy na zamówienie:

Jeśli jesteście grupą zorganizowaną 6 osób lub więcej i chcecie abyśmy zorganizowali dla Was tę wycieczkę w jednym z terminów podanych poniżej prosimy o kontakt z nami.

MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ
02-05.05.2024 06-09.06.2024 04-07.07.2024 01-04.08.2024 04-08.09.2024
09-12.05.2024 13-16.06.2024 11-14.07.2024 08-11.08.2024 11-15.09.2024
16-19.05.2024 20-23.06.2024 18-21.07.2024 15-18.08.2024 18-22.09.2024
23-26.05.2024 27-30.06.2024 25-28.07.2024 22-25.08.2024 25-29.09.2024
30.05.-02.06.2024     29.08.-01.09.2024  

 

Cena:

1090 zł/os.

 

Zniżki:

W przypadku większych, zorganizowanych grup (liczących od 8 do 20 osób) od ustalonej ceny wycieczki jej uczestnikom przysługuje zniżka ustalana indywidualnie z uczestnikiem zgłaszającym daną grupę.

 

Opcje dodatkowe:

Dopłata do pokoju jednoosobowego - prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru - 240 zł

 

Zapisy:

Aby zapisać się na wycieczkę prosimy o wysłanie e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093

 

Płatności:

Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 390 zł na rachunek bankowy:

VELOTUR Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy w Parczewie

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Dolinki Podkrakowskie"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wycieczki bezpośrednio u pilota lub na w/w konto w terminie do dwóch tygodni przed wyjazdem

 

Mapa

route 37715468 map full

 

Na trasie

 

[printfriendly]

  • Kraj/Region: Polska / Dolinki Podkrakowskie
  • Start/Meta: Kraków - Pieskowa Skała
  • Trasa: ❶❷❸❹❺❻❼❽❾⑩
  • Długość: 4 dni - 150 km rowerem
Cena: 1090 zł

Polecamy

❶❷❸❹❺❻❼❽❾⑩ / 1090 zł

Rowerowo i saunowo przez Świętokrzyskie