zgloszenie

Trasa

Wybrane naj...

 • Lasy Parczewskie
 • Jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego
 • Przyroda Poleskiego Parku Narodowego
 • Ścieżki przyrodnicze Spławy, Dąb Dominik i Perehod
 • Wioski Polesia Lubelskiego
 • Jezioro Białe
 • Włodawa i jej liczne zabytki
 • Drewniane kościółki w Wereszczynie i Hannie
 • Przyroda i krajobrazy Doliny Bugu
 • Nadbużańska trasa rowerowa
 • Prawosławny monastyr Świętego Onufrego w Jabłecznej
 • Bazylika Świętej Anny w Kodniu
 • Zabytkowa cerkiew neounicka św. Nikity w Kostomłotach
 • Spływ kajakowy rzeką Bug

Galeria

Zielona szkoła po Polesiu Lubelskim rowerem i w kajaku


Kraj/Region: Polska/Polesie Lubelskiepoland
Start/Meta: Parczew - Kodeń nad Bugiem
Trasa: łatwa
Czas trwania: 6 dni (5 noclegów)
Terminy: prosimy o kontakt
Cena: od 620 zł/os.

Polesie Lubelskie nazywane także Krainą Łagodności to idealne miejsce na wędrowną, zieloną szkołę rowerem i w kajaku bowiem kraina ta gwarantuje nam znakomite warunki do uprawiania aktywnej i bezpiecznej turystyki rowerowo-kajakowej. Połączenie niezwykłej, nieskażonej niczym przyrody i krajobrazów Poleskiego Parku Narodowego oraz Doliny Bugu, dziesiątki malowniczych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, kresowa egzotyka i wielokulturowość pogranicza, które przez wieki zamieszkiwali przedstawiciele wielu narodów i religii stwarzają świetną okazję do wypoczynku, edukacji i wielu niezapomnianych przygód. Tę radosną, barwną krainę pogranicza będziemy poznawać w czasie sześciodniowej wędrówki rowerowo-kajakowej wraz z doświadczonym, licencjonowanym pilotem turystyki rowerowej, instruktorem kajakarstwa, lokalnymi przewodnikami i stałą asekuracją naszego serwisanta i auta technicznego.

No to startujemy!

 


Program Zielonej Szkoły po Polesiu Lubelskim:

Dzień 1

Parczew - Wytyczno

Na trasie Zielonej Szkoły
Na trasie Zielonej Szkoły

Na trasie Zielonej Szkoły

Dojazd uczestników Zielonej Szkoły do Parczewa, krótkie szkolenie na temat jazdy rowerem w grupie. Z Parczewa już tylko 10 km do kompleksu Lasów Parczewskich i wspaniałej drogi rowerowej przez las nad jezioro Białka, gdzie zrobimy sobie dłuższą przerwę na odpoczynek i posiłek. Dalsza część trasy tego dnia zaprowadzi nas północną częścią malowniczej ścieżki rowerowej "Mietiułka" do Poleskiego Parku Narodowego, który w 2002 roku został wpisany na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO z unikalną przyrodą i ścieżkami przyrodniczymi biegnącymi wśród śródleśnych torfowisk. Pierwszy nocleg spędzimy nad jeziorem Wytyckim w Wytycznie.

Dystans: 45 km

 

Dzień 2

Poleski Park Narodowy

Ścieżka w Poleskim Parku Narodowym
Ścieżka w Poleskim Parku Narodowym

Ścieżka w Poleskim Parku Narodowym

W tym dniu będziemy odkrywać niepowtarzalne piękno krajobrazu i bogactwo przyrody Poleskiego Parku Narodowego. Zaczniemy od muzeum parku w Załuczu Starym, które zakończymy krótkim spacerem do rezerwatu żółwia błotnego. Następnie znowu wsiadamy na rowery i wjeżdżamy w samo serce parku na ścieżkę przyrodniczą „Spławy”, która przez zmienny, śródleśny krajobraz wśród bagiennych lasów i niezwykłej przyrody drewnianymi kładkami zaprowadzi nas nad jezioro Łukie. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Jezioro Moszne, gdzie będziemy mogli obserwować tzw. spleję, pływający kożuch roślinności, a stamtąd dojedziemy do ptasiego raju Stawów Perehod z wieżami obserwacyjnymi. Do Urszulina wrócimy południową częścią ścieżki rowerowej „Mietiułka”, a trasę dnia dzisiejszego w Poleskim Parku Narodowym zakończymy ogniskiem na polanie w Łowiszowie.

Dystans: 45 km

 

Dzień 3

Wytyczno - Okuninka k/Włodawy

Nad Bugiem
Nad Bugiem

Nad Bugiem

Początek trasy III dnia Zielonej Szkoły to wciąż Poleski PN z pięknym odcinkiem biegnącym skrajem rozległego Bagna Bubnów z dwiema wieżami widokowymi. Po drodze nad Bug mijać będziemy zabytkowy, drewniany kościółek z XVIII wieku w Wereszczynie, a dłuższą przerwę zrobimy sobie w Dubecznie, gdzie zwiedzimy hutę szkła o wielowiekowej historii. W hucie będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć proces tradycyjnej, ręcznej produkcji i obróbki szkła oraz pracujących przy rozgrzanych piecach hutników. Dalsza część trasy prowadzić nas będzie przez Lasy Sobiborskie nad Bug i nasz nocleg – do wypoczynkowej miejscowości Okuninka położonej nad Jeziorem Białym, jednym z najczystszych jezior Polesia Lubelskiego.

Dystans: 45 km

 

Dzień 4

Okuninka k/Włodawy - Jabłeczna

Na spływie kajakowym na Bugu
Na spływie kajakowym na Bugu

Na spływie kajakowym na Bugu

Czwarty dzień rozpoczniemy od wioski Orchówek i urokliwego starorzecza rzeki Bug, która towarzyszyć nam będzie już do końca wyprawy i trasą wzdłuż rzeki dotrzemy do Włodawy, miasta „Trzech Kultur”. To leżące na trójstyku granicy polsko-białorusko-ukraińskiej jest nieduże, ale kryje w sobie liczne zabytki, z których największymi są Wielka Synagoga i pobarokowy kościół św. Ludwika z XVIII wieku. Włodawę zwiedzimy razem z przewodnikiem, który opowie nam o nie tak odległych przecież czasach i pokaże miejsca, kiedy we Włodawie razem i w zgodzie żyli ze sobą jej mieszkańcy, wyznawcy trzech religii i kultur - katolicy, żydzi oraz prawosławni. We Włodawie z rowerów przesiądziemy się na kajaki i po instruktażu naszego przewodnika wyruszymy na 20 km spływ Bugiem do wioski Pawluki, gdzie znowu przesiądziemy się na rowery i malowniczą trasą Doliny Bugu przez ciche, nadbużańskie wioski dojedziemy do Hanny, gdzie kryje się kolejna perełka – była cerkiew unicka śś. Piotra i Pawła z polichromią z XVIII wieku, a dalej przez malowniczą, nadbużańską osadę Sławatycze do Jabłecznej na miejsce noclegu.

Dystans rowerem: 30 km

Dystans kajakiem: 17 km

 

Dzień 5

Jabłeczna - Kodeń

W unickiej cerkwi w Kostomłotach
W unickiej cerkwi w Kostomłotach

W unickiej cerkwi w Kostomłotach

Ostatni  dzień  Zielonej Szkoły  rozpoczniemy  od zwiedzania razem z przewodnikiem Jabłecznej,  gdzie  wśród  nadbużańskich  starorzeczy  i  łąk,  niejako  na wyspie wznosi się męski klasztor prawosławny z dwoma urokliwymi, drewnianymi kapliczkami oraz murowaną cerkwią p.w. św. Onufrego z XIX wieku.  W  Jabłecznej  z rowerów przesiądziemy  się po raz kolejny  na kajaki,  aby  móc zobaczyć  przyrodę  i krajobraz doliny  Bugu  „od wewnątrz“,  będąc  w  samym  jej  centrum.  Rzeka  Bug  jest  ewenementem  i  jako  jedna  z  nielicznych  rzek  w  Europie  pozostała  dzika  i nieregulowana  ludzką  ręką.  Spływ  rozpocznie  się  instruktażem  przewodnika,  po  czym  razem  z  nim  wypłyniemy  na  Bug.  W  czasie  5 godzinnego spływu będziemy zatrzymywać się kilkukrotnie na odpoczynek na jej dzikich, piaszczystych plażach. Po dopłynięciu do Kodnia i zakwaterowaniu w ośrodku wypoczynkowym Dolina Bugu zwiedzimy najcenniejszy  zabytek  sakralny Podlasia - kościół św. Anny z XVII wieku z obrazem Madonny de Guadalupe, wykradzionym niegdyś przez Sapiehę, właściciela Kodnia z watykańskich komnat po czym wsiądziemy znowu na rowery, aby dojechać nimi do Kostomłot z jedyną w Polsce parafią unicką i drewnianą cerkwią obrządku bizantyjsko-słowiańskiego o której opowie nam jej proboszcz. Koniec ostatniego dnia Zielonej Szkoły to 7 km powrót rowerami do Kodnia na miejsce noclegu, gdzie wieczorem urządzimy sobie pożegnalne ognisko.

Dystans rowerem: 15 km

Dystans kajakiem: 18 km

 

Dzień 6

Kodeń - Terespol

Po śniadaniu z Kodnia busem dojedziemy do Terespola, gdzie przy dworcu kolejowym zakończymy Zieloną Szkołę po Polesiu Lubelskim.

 

Trasa:

Trasa  rowerowa Zielonej  Szkoły  po  Polesiu  Lubelskim  jest  malownicza,  płaska  oraz  bezpieczna,  całkowicie  pozbawiona  samochodowego ruchu. Będzie biegła ścieżkami rowerowymi w Lasach Parczewskich oraz Sobiborskim Parku Krajobrazowym, ścieżkami przyrodniczymi w Poleskim Parku Narodowym, a także szlakiem rowerowym GreenVelo na odcinku Włodawa-Terespol.

Całkowita długość trasy rowerowej: 180 km
Długość trasy kajakowej: 35 km

 

Transport, czyli dojazd i powrót:

Transport własny. Jesteśmy przekonani, że najłatwiej, najbezpieczniej i ekonomiczniej dojechać na start Zielonej Szkoły po Polesiu Lubelskim do Parczewa pociągiem. Z Terespola, gdzie zakończymy naszą wyprawę kursuje także kilka bezpośrednich pociągów do Warszawy. Linki do rozkładu jazdy polskich pociągów znajdują się na stronie http://www.rozklad-pkp.pl/

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdą grupą indywidualnie. Na specjalne życzenie za dodatkową opłatą transport uczestników możemy zorganizować także autokarem lub przy grupach do 20 osób miniautokarem.

W cenę wliczony jest zawsze transport bagaży i rowerów z i do Warszawy i Lublina. Z innych miejscowości po indywidualnym uzgodnieniu.

 

Noclegi i wyżywienie:

Uczestników kwaterujemy w domu rekolekcyjnym w Wytycznie, schronisku młodzieżowym w Okunince, domu pielgrzyma przy prawosławnym monastyrze w Jabłecznej oraz w czteroosobowych domkach w ośrodku wypoczynkowym w Kodniu. W każdym z tych miejsc na uczestników czekać będzie świeża pościel oraz pełen węzeł sanitarny (prysznic/WC).

Wyżywienie na wyprawie zawarte w kosztach to śniadania oraz obiadokolacje. Organizujemy także prowiant dla każdego uczestnika na ognisko II i V dnia Zielonej Szkoły.

 

Co należy zabrać ze sobą:

 • kask rowerowy
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • w miarę możliwości sakwę rowerową i worek wodoszczelny na bagaż podręczny
 • nakrycie głowy (najlepiej czapkę z daszkiem)
 • sztućce turystyczne (nóż, łyżka i widelec) oraz kubek (ze szkła hartowanego, plastikowy lub blaszany) na posiłki w ciągu dnia
 • obuwie sportowe

 

Minimalna liczba uczestników:

14 uczestników+dwóch opiekunów grupy

 

Koszty i świadczenia:

Koszt 690 zł/os. (przy grupie od 14 do 19 uczestników+2 opiekunów grupy)

Koszt 620 zł/os. (przy grupach min. 20 uczestników+2 opiekunów grupy)

Na Zielonej Szkole zapewniamy:

 • koszty uczestnictwa dwóch opiekunów grupy
 • 5 noclegów wyposażonych w pełny węzeł sanitarny (prysznic/WC)
 • Wyżywienie w postaci 5 śniadań rano przed wyruszeniem na trasę  oraz 5 obiadokolacjipo dotarciu na miejsce noclegu
 • Transport  rowerów  i  bagaży  uczestników  na  miejsce  startu z Warszawy oraz Lublina, transport  bagaży  pomiędzy  poszczególnymi  etapami,  transport rowerów i bagaży po zakończeniu Zielonej Szkoły do Warszawy i Lublina
 • Transport uczestników z Kodnia na dworzec kolejowy w Terespolu VI dnia
 • Stałą asekurację auta, który zabezpieczał będzie przejazd uczestników
 • Opiekę licencjonowanego pilota turystyki rowerowej, prowadzenie przez niego wycieczki wyznaczoną trasą
 • Serwis techniczny i podstawowe części zapasowe (za dodatkową opłatą)
 • Apteczkę
 • Ubezpieczenie KL i NW
 • Prowiant na ognisko II i V dnia Zielonej Szkoły
 • Przewodnika po Włodawie
 • Organizację spływu kajakowego IV i V dnia Zielonej Szkoły wraz z opieką licencjonowanego instruktora kajakarstwa

 

Zgłoszenia i płatności:

 • Aby zapisać się na Zieloną Szkołę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki tj. kwoty 200 zł/os.  na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. Szeroka 4

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Zielona Szkoła"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia Zielonej Szkoły bezpośrednio u pilota.

zielona szkola3

 

Nasi partnerzy

kwiatek serwis

 

pgr parczew

Wirtualny Parczew

 

cezarkos