Program wyprawy
Dzień 1
Suwałki - Sejny
Klasztor Dominikanów w Sejnach
Klasztor Dominikanów w Sejnach Wyprawę rozpoczynamy w Suwałkach, skąd I dnia wyprawy dojedziemy krótką, 40 km trasą do wielokulturowych Sejn, przygranicznego, polsko-litewskiego miasteczka z najcenniejszymi na Suwalszczyźnie zabytkami, wśród których na szczególną uwagę zwraca zespół klasztorny Dominikanów z piękną, górującą nad miasteczkiem bazyliką św. Jerzego z XVII wieku oraz Biała Synagoga. Po drodze mijać będziemy malownicze wioski i krajobrazy Suwalszczyzny oraz odwiedzimy klasztor Kamedułów z pięknym kościołem oraz eremami domkami-pustelniami z XVIII wieku położonym nad jeziorem Wigry, jednym z najpiękniejszych polskich jezior.
Dystans: 40 km
Dzień 2
Sejny - Rakowicze
Na Białostocczyźnie w pobliżu granicy z Białorusią
Na Białostocczyźnie w pobliżu granicy z Białorusią Z Sejn kierujemy się na południe urokliwym, leśnym duktem biegnącym przez sam środek Puszczy Augustowskiej, jednego z największych i najciekawszych pod względem przyrodniczym obszarów leśnych w Polsce. Po drodze na południowy lunch zatrzymamy się w pięknej scenerii śródleśnego, przejrzystego Jeziora Brożanego położonego w samym sercu puszczańskich ostępów. Tereny przez które będziemy przejeżdżać w drugiej części dnia położone są w dorzeczu Niemna oddalonego od pobliskiej granicy z Białorusią o zaledwie kilkanaście kilometrów. Krajobraz tych stron jako żywo przywodzi na myśl opisy przyrody z powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej: szeroki horyzont, łagodnie sfalowany pejzaż, miedze przyozdobione barwnymi, polnymi kwiatami, tonące w zieleni starych lip wioski z wiekowymi, drewnianymi chałupami. Taki krajobraz będzie towarzyszył nam już do końca dnia, kiedy to dotrzemy na miejsce noclegu - do gospodarstwa "Na odludziu", położonego z dala od ludzkich siedlisk przy samej granicy z Białorusią.
Dystans: 70 km
Dzień 3
Rakowicze - Sokółka
Stary wiatrak pod Sokółką
Stary wiatrak pod Sokółką
Po śniadaniu ruszamy dalej nadgraniczną trasą. W tym dniu wjedziemy już na Białostoczyznę i będziemy mieli okazję przejeżdżać przez charakterystyczne dla tego regionu polsko-białoruskie wioski, gdzie miejscowi mówią oryginalną, spotykaną jedynie na tych terenach gwarą białoruską oraz przez niegdyś ważne miasteczka Nowy Dwór i Sidrę, teraz małe osady zapomniane przez czas i historię. W Sidrze zrobimy sobie dłuższą przerwę na zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Trójcy z XVIII wieku oraz typowej dla Białostoczyzny drewnianej zabudowy tej liczącej teraz niespełna 8OO mieszkańców osady. Nocujemy w Sokółce.
Dystans: 50 km
Dzień 4
Sokółka - Kruszyniany
Tatarski meczet w Kruszynianach
Tatarski meczet w Kruszynianach Czwartego dnia wyprawy będziemy mogli poczuć w pełni niepowtarzalny klimat polskiego Orientu. W tym dniu wjedziemy bowiem do serca Białostoczyzny i na tereny, które niegdyś zamieszkiwali Polscy Tatarzy, którzy osiedlili się na Podlasiu w XVII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Za zaległy żołd w walce z Turkami król Jan nadał Tatarom na własność wioski przez które tego dnia będziemy przejeżdżać. Najpierw zawitamy do Bohonik, gdzie do dziś żyje kilka rodzin tatarskich i gdzie znajduje się jeden z dwóch czynnych meczetów w Polsce. Za Bohonikami prawdziwy wschód - maleńka wioska Palestyna, z której ruszymy do Krynek, jednego z najpiękniejszych kresowo-wielokulturowych miasteczek na całej trasie Polski Egzotycznej. W Krynkach zawsze panuje ten specyficzny, trudny do opisania nostalgiczny "kresowy" nastrój, któremu ciężko się oprzeć! Z Krynek dojedziemy do kolejnej tatarskiej wioski - Kruszynian, kolebki kultury tatarskiej i islamu w Polsce z drewnianym meczetem z XVIII wieku. W Kruszynianach na obiad czekać będą na nas wykwintne potrawy kuchni tatarskiej: zawijańce tatarskie, pieremiacze, czebureki lub baranina w kapuście!
Dystans: 50 km
Dzień 5
Kruszyniany - Jezioro Siemianowskie
Dolina Świsłoczy
Dolina Świsłoczy Ruszamy na stepy nad Świsłoczą! W tym dniu nasze oczy uraduje otwarty krajobraz z łagodnie sfalowanymi pagórkami i łąkami ciągnącymi się ku granicznej rzece. Trasa tego dnia biegnie wzdłuż szerokiej doliny Świsłoczy, przez długie wioski tonące w zieleni starych drzew, które zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Większość domów w Chomontowcach, Świsłoczanach, Mostowlanach, Dublanach i Kondratkach przez które będziemy przejeżdżać to stare, drewniane chałupy często z pięknymi zdobieniami. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas", bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia. Popołudniowy lunch zjemy w Jałówce, a stamtąd wyruszymy na nasz nocleg okrążając Jezioro Siemianowskie, jedne z największych jezior zaporowych w Polsce o powierzchni ponad 32 km2 nad którym zanocujemy.
Dystans: 60 km
Dzień 6
Tarnopol - Puszcza Białowieska
Przez Puszczę Białowieską
Przez Puszczę Białowieską Dziś wjedziemy do Puszczy Białowieskiej zwanej Krainą Żubra i puszczańskim lasem przez urokliwe leśne dukty przejedziemy tego dnia prawie 50 km! Mieszanina drzew o niespotykanych rozmiarach, posępność i dzikość wszechobecnej natury nadają tej puszczy niepowtarzalne piękno oraz specyficzny nastrój. Puszcza Białowieska jest kwintesencją polskich puszcz i jedną z najwspanialszych w Europie. Już w 1977 r. została wpisana na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO, a dwa lata później zaliczono ją jako jedyny przyrodniczy obiekt z Polski do obiektów Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Niezwykle ciekawą ma także historię. Nic dziwnego, bo takie przyrodnicze bogactwo przyciągało do siebie na przestrzeni wieków licznych królów i zmieniające się władze od króla Władysława Jagiełły po Zygmunta Augusta, carów rosyjskich i współczesnych polityków. Pierwsza część trasy przez puszczański las zaprowadzi nas do Białowieży, miejscowości o wielokulturowej historii, z licznymi pamiątkami z dawnych czasów i pięknym parkiem. Po obiedzie przez Drogą Olemburską w Białowieskim Parku Narodowym dotrzemy do otoczonej przez śródleśne stawy wsi Topiło, a stamtąd do wioski Łozice, gdzie zakończymy dzisiejszą podróż przez Puszczę.
Dystans: 65 km
Dzień 7
Puszcza Białowieska - Klepaczew nad Bugiem
Dolina Bugu
Dolina Bugu Trasa ostatniego dnia wyprawy poprowadzi nas tuż przy samej granicy z Białorusią (przez kilka kilometrów nawet przy samym pasie drogi granicznej) do Doliny Bugu, która ma niewiele równych sobie pod względem malowniczości w tej części Polski. Będziemy przejeżdżać przez spokojny, sielankowy miejscami krajobraz "cichej ziemi", która łączy Puszczę Białowieską z dawną Puszczę Mielnicką oraz wioski zamieszkane przez Podlaszuków, prawosławną ludność ruską, w których doświadczymy swoistego "cofnięcia się w czasie". Na trasie tego dnia zobaczymy także piękne, drewniane cerkwie prawosławne w Zubaczach i wyjątkowej urody "jak z bajki", zagubioną gdzieś w lesie przy samej granicy z Białorusią błękitną cerkiew p.w. Matki Boskiej "Wszystkich Strapionych Radość" na uroczysku Koterka, a także wiele ładnych, drewnianych chałup o pięknie zdobionych szczytach, których najwięcej zachowało się we wsi Klukowicze. W Mielniku kończymy 400 km trasę po Polsce Egzotycznej bo tam czeka na nas niespodzianka bowiem z rowerów przesiadamy się do parostatku Galeon, który zabierze nas na uroczystą obiadokolację i ostatnią noc tej wyprawy. Piękny, dziewiczy krajobraz rzeki Bug oraz szanty rozbrzmiewające na pokładzie na długo pozostaną w naszej pamięci!
Dystans: 65 km
Dzień 8
Klepaczew nad Bugiem
Po śniadaniu przejedziemy się jeszcze nad malowniczy Bug, po czym wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.
Świadczenia i noclegi
Świadczenia
Na wyprawie zapewniamy:
- 7 noclegów w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach 2-osobowych, w większości z łazienkami (prysznic/WC) w pokojach
- Wyżywienie w postaci 7 śniadań rano (przed wyruszeniem na trasę) oraz 7 obiadokolacji (po dotarciu na miejsce noclegu)
- Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina oraz Warszawy oraz po jej zakończeniu do Lublina oraz Warszawy
- Transport rowerów i bagaży z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Warszawy i Lublina
- Stałą asekurację auta zabezpieczającego przejazd uczestników
- Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą
- Serwis techniczny
- Apteczkę
- Ubezpieczenie KL i NW
- Rejs parostatkiem po Bugu VII dnia
Noclegi
Terminy i cena
Terminy i ceny w sezonie 2019
Terminy
|
Cena |
9-16.06.2019
|
1450 zł |
Opcje dodatkowe
|
Dopłata do pokoju 1-osobowego
|
prosimy o kontakt |
Wypożyczenie roweru
|
180 zł
|
Zniżki dla dzieci
|
10% dla dzieci w wieku do lat 15
|
Zniżki dla grup zorganizowanych
|
3% dla grup od 6 osób
5% dla grup od 8 osób
7% dla grup od 10 osób
|
Zgłoszenie uczestnictwa i płatności
- Aby zapisać się na wyprawę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego w zakładce "Rezerwuj". Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
- Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 300 zł na rachunek bankowy:
PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek
ul. Szeroka 4
21-200 Parczew
Bank Spółdzielczy
nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010
z dopiskiem "imię i nazwisko - Polska Egzotyczna"
- Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.
Zasady i warunki