Mapa wyprawy

green velo mini

Naj na trasie

 • Augustów
 • Gabowe Grądy - wieś staroobrzędowców
 • Dolina Biebrzy
 • Wioska Jagłowo nad Biebrzą
 • Twierdza w Ossowcu
 • Spotkanie z Królem Biebrzy
 • Dworek w Kiermusach
 • Pentowo - Europejska Stolica Bociania
 • Tykocin i jego zabytki
 • Narwiański Park Narodowy
 • Kładka na Narwi z Waniewa do Śliwna
 • Białystok
 • Zabytki Supraśla
 • Puszcza Knyszyńska
 • Białostocczyzna
 • Malownicze wioski Białostocczyzny
 • Puszcza Białowieska
 • Białowieża

Galeria

GreenVelo z Augustowa do Puszczy Białowieskiej


Kraj/Region: Polska Wschodnia


Start/Meta: Augustów - Białowieża
Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Długość: 7 dni (6 noclegów) - 300 km rowerem
Termin: wybierz termin
Cena: 1380 zł

W poszukiwaniu egzotyki odbywamy nieraz dalekie podróże, przemierzamy tysiące kilometrów. Tymczasem wystarczy udać się na wschodnie rubieże Polski, aby w przygranicznych miejscowościach wśród malowniczych krajobrazów i wspaniałej przyrody odnaleźć to co fascynujące i nieznane.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo mający 1980 km długości jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Polsce. Wystarczy popatrzeć na mapę z  zaznaczonym przebiegiem szlaku, aby zdać sobie sprawę, jak wiele regionów łączy ta trasa i jak bardzo jest ona różnorodna krajobrazowo i kulturowo. Green Velo podzieliśmy na trzy oddzielne wyprawy. Na tej zapraszamy do wyruszenia z nami w barwny i egzotyczny świat pogranicza liczącym 300 km szlakiem GreenVelo na odcinku z Augustowa do Puszczy Białowieskiej. To tutaj możemy zobaczyć jeden z najpiękniejszych zakątków Polski ze wspaniałą przyrodą, świetnymi, otwartymi mieszkańcami i drogiami jakby stworzonymi przez naturę dla rowerzystów...

Nieodłącznym elementem klimatu i wyjątkowości tego odcinka Green Velo jest krajobraz i przyroda: dzikie tereny puszcz Augustowskiej, Knyszyńskiej i Białowieskiej, otwarte pejzaże Doliny Biebrzy i Bagien Biebrzańskich. Pełne uroku są także oddalone od centrów cywilizacyjnych malownicze wioski, w których czas jakby się zatrzymał, bo ludzie zachowali tam do dzisiaj dawne zwyczaje, tradycje i nieśpieszny styl życia, a także szczycące się szacownymi dziejami klimatyczne miasteczka z Tykocinem i Supraślem na czele. I w żadnym już chyba innym rejonie kraju nie zetkniemy się z tak serdeczną gościnnością miejscowych ludzi, niezależnie od ich narodowości czy wyznania...

Gwarantujemy czyste powietrze, idylliczne krajobrazy, spokojne, nie odwiedzane przez turystów wioski i miasteczka i spotykaną na każdym kroku egzotyczną wielokulturowość. Odcinek od Białegostoku do Białowieży to niezwykła podróż w asyście cerkiewnych bani – drewnianych, miedzianych, blaszanych i połyskujących złotem. Te okolice to bowiem najliczniej zamieszkały przez społeczność prawosławną obszar w Polsce.

Tutaj czas płynie wolniej, a serdeczni i gościnni mieszkańcy tych terenów tworzą wspaniałą atmosferę trudnego do opisania klimatu tej trasy. Daj mu się porwać i wyrusz z nami na spotkanie z PRZYGODĄ!

 

Program wyprawy

 

Dzień 1

Augustów

Wyprawę rozpoczniemy w Augustowie, słynnym kurorcie i miejscowści letniskowej. Tam będziemy mogli spokojnie odpocząć po dniu dojazdu na miejsce startu wyprawy, a wieczorem pospacerować po augustowskim rynku i zjeść dobrą obiadokolację w jednej z licznych tutaj restauracji.

 

Dzień 2

Augustów - Goniądz


Z Augustowa kierujemy się na południe. 10 km po starcie zawitamy do małej wioski  Gabowe  Grądy, zamieszkałej  w  całości  przez  Staroobrzędowców,  zamkniętą  wspólnotę religijną wywodzącą się z prawosławia kultywującą do dzisiaj  dawne  zwyczaje  i  tradycje. Po południu wjedziemy w granice Biebrzańskiego Parku Narodowego i wioski Dębowo ze słynną, zabytkową śluzą na Kanale Augustowskim oraz Jagłowa, najbardziej malowniczej z biebrzańskich wiosek, która zachowała do dzisiaj charakter dawnych nadbiebrzańskich osad, gdzie wody Biebrzy wylewają się prawie pod wioskowe zabudowania. Dalej ruszymy malowniczą nadbiebrzańską trasą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Droga ta to przede wszystkim sama Biebrza, jej rozlewiska, starorzecza z charakterystycznymi sylwetkami drewnianych łódek i… wszechobecna cisza. Mijamy kabłąkowy, drewniany most „donikąd” na Biebrzy i trasą przy rzece docieramy do Goniądza, klimatycznej, nadbiebrzańskiej osady na miejsce noclegu.

Dystans: 55 km

 

Dzień 3

Goniądz - Tykocin


Początek III dnia wyprawy to Ossowiec  ze  słynną twierdzą  i  czterema  fortami,  będącymi  częścią  carskich  fortyfikacji  na  zachodnich  granicach  imperium  rosyjskiego.  Za  Ossowcem wjeżdżamy na Carską Drogę i miejsca, w którym zatrzymamy się na dłużej. To oprócz kładek na biebrzańskich bagnach mała, kilkudomowa wieś Budy i zagroda "Sucha Barć", gdzie poznamy jej jedynego mieszkańca pana Krzysztofa Kawenczyńskiego, miłośnika biebrzańskich bagien zwanego przez wszystkich "Królem Biebrzy" i jego oryginalny styl życia. Dalej ruszymy Carską Drogą inaczej zwaną Aleją Łosi, drogą usypaną niegdyś wśród bagien na rozkaz carski. Dzisiaj to droga idealna na rower, wyjątkowo nie uczęszczana asfaltówka biegnąca pomiędzy bagnami i lasami, czasami wyglądająca jak tunel, pełna ciszy i spokoju, na której często szczególnie po zmroku wylegują się...łosie. Kolejny przystanek tego dnia zrobimy sobie w dworku w Kiermusach, kwintesencji staropolskiej, szlacheckiej tradycji, gdzie nawet podawaną gorzałkę pędzi się wyłącznie na potrzeby klientów oraz  wiosce  Pentowo,  Europejskiej  Stolicy  Bociana  Białego,  bowiem  tylko  w  jednym  z  gospodarstw, historycznym  dworze  rodziny  Toczydłowskich  znajduje  się  prawie  20  bocianich  gniazd!  Dzień zakończymy w Tykocinie, podlaskim Kazimierzu, najpiękniejszym miasteczku wschodniej Polski. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej. Tam zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, zespół kościelny Świętej Trójcy z XVIII wieku, domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu, a także Dom Talmudyczny. Będąc raz w Tykocinie zapamiętasz go na długo!

Dystans: 60 km

 

Dzień 4

Tykocin - Supraśl


Na początek trasy z Tykocina do Supraśla czeka na nas Narwiański Park Narodowy i wioska Kurowo, gdzie w ładnym, zabytkowym dworku znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego i gdzie poprowadzono wśród bagiennej roślinności na Narwi kilometrową, bardzo malowniczą kładkę. Kilka km dalej kolejne nadnarwiańskie atrakcje - to wyjątkowa przeprawa z Waniewa do Śliwna platformą pływającą przez Narew z drewnianymi kładkami nad rozlewiskami rzeki i wieżami obserwacyjnymi z pięknymi krajobrazami ciągnącymi się aż po horyzont. Po tej przeprawie dojedziemy do  Białegostoku,  podlaskiej  stolicy  z  wieloma  zabytkami: pałacem Branickich zwanym Wersalem Wschodu, operą, wspaniałym ratuszem i imponującą cerkwią pw. Świętego Ducha. Zabytki Białegostoku najlepiej świadczą  o  występującej  na  tych terenach mozaice wyznaniowej, która jest kwintesencją  i nieodłącznym elementem klimatu wschodniej Polski. Białystok był i pozostał do dziś wielokulturowym i wielowyznaniowym  miastem.  Z  Białegostoku  dojedziemy  do  Puszczy Knyszyńskiej i Supraśla, stolicy  podlaskiej  ludności  prawosławnej  z  pięknym,  męskim monastyrem Zwiastowania NMP, w którym po dziś prawosławni mnisi uczą wyjątkowej sztuli pisania ikon oraz innymi wspaniałymi zabytkami, które kryje w sobie to niewielkie miasteczko pięknie położone na obrzeżach Puszczy.

Dystans: 70 km

 

Dzień 5

Supraśl - Narewka


To będzie dzień, w którym będziemy przejeżdżać przez serce Białostocczyzny i jej malownicze wioski oraz miasteczka z drewnianymi chałupami i błyskającymi w słońcu kopułami licznych cerkwi. Po drodze mijać będziemy wiele długich wiosek tonących w zieleni starych drzew, które wciąż zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Pierwszą ciekawą osadą na naszej trasie będzie Gródek z zabytkową cerkwią Narodzenia NMP, a kilka km dalej Michałowo z drewnianą cerkwią św. Mikołaja. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas", bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia. Zanocujemy w Narewce, wiosce o bogatej historii i "północnej bramie" Puszczy Białowieskiej.

Dystans: 65 km

 

Dzień 6

Narewka - Białowieża


Dziś wjedziemy do Puszczy Białowieskiej zwanej Krainą Żubra i puszczańskim lasem przez urokliwe leśne dukty przejedziemy tego dnia całą 50 km trasę. Mieszanina  drzew  o  niespotykanych  rozmiarach,  posępność  i  dzikość  wszechobecnej  natury  nadają  tej  puszczy niepowtarzalne  piękno  oraz  specyficzny  nastrój.  Puszcza  Białowieska  jest  kwintesencją  polskich  puszcz  i  jedną  z  najwspanialszych  w Europie. Już w 1977 r. została wpisana na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Trasa przez puszczański las zaprowadzi nas do Białowieży, starej, puszczańskiej wioski z licznymi pamiątkami dawnych czasów. Tam przed zakwaterowaniem proponujemy jeszcze krótką wycieczkę po Białowieży, w której obowiązkowo musimy zobaczyć piękny park pałacowy z carskim dworkiem myśliwskim z 1846 r. oraz cerkiew św. Mikołaja z niespotykanym chyba nigdzie indziej ikonostasem z chińskiej porcelany oraz jej najbliższych okolicach, gdzie odwiedzimy Miejsce Mocy oraz Szlak Dębów Królewskich.

Dystans: 50 km

 

Dzień 7

Białowieża

Po śniadaniu i tygodniowej rowerowej podróży trasą GreenVelo na odcinku z Augustowa do Puszczy Białowieskiej pożegnamy poznanych na wyprawie przyjaciół i ruszymy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli zafascynowała Cię przyroda i malownicze krajobrazy Wschodniego Szlaku Rowerowego zapraszamy na dwie kolejne wyprawy GreenVelo na północnym odcinku z Elbląga do Suwałk oraz południowym z Przemyśla przez Rotocze po Dolinę Bugu.

 


Podstawowe informacje

 

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina oraz Warszawy na miejsce startu do Augustowa, a także po zakończeniu wyprawy z Białowieży do Warszawy i Lublina.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa GreenVelo z Augustowa do Białowieży jest łatwa, płaska i dla każdego kto chciałby spędzić wymarzony urlop aktywnie i w drodze, przemierzając  rowerem  i  odkrywając  uroki  Wschodniej Polski  z  jej  wielokulturową przeszłością i niezwykłą przyrodą. Trasa wyprawy będzie przebiegała szlakiem GreenVelo o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym drogami asfaltowymi, szutrowymi i drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi.

Całkowita długość trasy 300 km

 

Zakwaterowanie i wyżywienie

Noclegi przygotowaliśmy w hotelach, pensjonatach oraz gospodarstwach agroturystycznych. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie na wyprawie to śniadania, zazwyczaj w formie szweckiego stołu. Obiadokolację będziemy zamawiać indywidualnie w miejscach noclegu. Wszystkie miejsca, gdzie zanocujemy posiadają restauracje, w których każdy zamówi sobie to na co ma ochotę. W drodze zawsze robimy godzinną przerwę obiadową w porze lunchu przy dobrej restauracji.

 

Pozostałe informacje

http://www.podrozerowerowe.pl/informacje/

warunki uczestnictwa w pliku pdf do pobraniatutaj

 

Pytania?

Kontakt:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl

 


Świadczenia

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

 • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach 2-osobowych z łazienkami (prysznic/WC) w pokojach
 • Wyżywienie w postaci 6 śniadań rano (przed wyruszeniem na trasę)
 • Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina oraz Warszawy oraz po jej zakończeniu do Warszawy i Lublina
 • Transport rowerów i bagaży na miejsce startu wyprawy z Warszawy i Lublina, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Warszawy i Lublina
 • Serwis techniczny
 • Ubezpieczenie NNW i OC
 • Wypożyczenie dobrej klasy odbiornika GPS Garmin eTrex 30x z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć, polecanymi restauracjami na trasie

Opcjonalnie:

 • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą

 

Terminy i cena

 

Terminy i ceny w sezonie 2020

Terminy

Cena
wybierz termin

1380 zł

Opcje dodatkowe

Pilot

200 zł/os.

Dopłata do pokoju 1-osobowego

prosimy o konatkt

Wypożyczenie roweru

245 zł

 

Zgłoszenie uczestnictwa i płatności

 • Aby zapisać się na wyprawę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego w zakładce "Rezerwuj". Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty  280 zł na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - GreenVelo Augustów-Białowieża"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.

 

Zasady i warunki


Rezerwuj

 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub e-mailem:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl