Mapa wyprawy

polska egzotyczna mini

Naj na trasie

 • Malownicze przygraniczne polsko-białoruskie wioski na Białostoczyźnie
 • Mizar i drewniany meczet w Bohonikach
 • Wielokulturowa osada Krynki
 • Tatarski meczet w Kruszynianach
 • Degustacja tradycyjnych potraw tatarskich
 • Dolina Świsłoczy
 • Jezioro Siemianowskie
 • Skit prawosławny w Odrynkach
 • Kraina Otwartych Okiennic i inne unikalne zabytki architektury drewnianej Podlasia
 • Dolina Narwi - Polskiej Amazonki
 • Nadnarwiański Suraż
 • Przeprawa pływającymi platformami na Narwi
 • Pełne uroku i zabytków magiczne miasteczko Tykocin

Galeria

Polska Egzotyczna


Kraj/Region: Polska Wschodniapoland
Start/Meta: Biebrzański PN - Tykocin
Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Długość: 7 dni (6 noclegów) - 285 km rowerem
Termin: wybierz termin
Cena: 1450 zł

W poszukiwaniu egzotyki odbywamy nieraz dalekie podróże, przemierzamy tysiące kilometrów. Tymczasem wystarczy udać się na wschodnie rubieże Polski, aby w przygranicznych miejscowościach wśród malowniczych krajobrazów i wspaniałej przyrody odnaleźć to co fascynujące i nieznane.

Kresowa wielokulturowość, prawosławni Białorusini, muzułmańscy Tatarzy i "tutejsi". Piękne kościoły, liczne drewniane cerkwie, stare synagogi, meczety, mizary i żydowskie kirkuty to wszystko tworzy klimat "Polski Egzotycznej" trasy biegnącej od źródeł Biebrzy wzdłuż wschodniej granicy Polski do Jeziora Siemianowskiego, a stamtąd przez Krainę Otwartych Okiennic wzdłuż Narwi do Tykocina.

Nieodłącznym elementem tego klimatu jest krajobraz i przyroda: Biebrzański i Narwiański Park Narodowy, otwarte pejzaże Białostocczyzny, pełne ciszy doliny przygranicznych rzek. Pełne uroku są także malownicze, oddalone od centrów cywilizacyjnych wioski, w których czas jakby się zatrzymał, bo ludzie zachowali tam do dzisiaj dawne zwyczaje, tradycje i nieśpieszny styl życia, a także senne, przygraniczne miasteczka szczycące się szacownymi dziejami. I w żadnym już chyba innym regionie kraju nie zetkniemy się z tak serdeczną gościnnością miejscowych ludzi, niezależnie od ich narodowości czy wyznania.

Zapraszamy do wyruszenia z nami w ten barwny i egzotyczny świat pogranicza liczącym prawie 300 km przygraniczym, rowerowym szlakiem...

Gwarantujemy czyste powietrze, idylliczne krajobrazy, spokojne, nie odwiedzane przez turystów wioski i miasteczka i spotykaną na każdym kroku egzotyczną wielokulturowość. Tutaj czas płynie wolniej, a serdeczni i gościnni mieszkańcy tych terenów tworzą wspaniałą atmosferę trudnego do opisania klimatu tej trasy. Daj mu się porwać i wyrusz z nami na spotkanie z PRZYGODĄ!

 

Program wyprawy

 

Dzień 1

Rogożynek nad Biebrzą

Dojazd do Rogożynka na Białostocczyźnie, nadbiebrzańskiej wioski mającej niespełna 50 mieszkańców. Zakwaterowanie, obiadokolacja i pierwszy nocleg.

Dzień bez rowerów

 

Dzień 2

Rogożynek nad Biebrzą - Sokółka


Po śniadaniu wyruszamy na trasę. Tereny przez które będziemy przejeżdżać w pierwszej części dnia położone są w dorzeczu Niemna oddalonego od pobliskiej granicy z Białorusią o zaledwie kilkanaście kilometrów. Krajobraz tych stron jako żywo przywodzi na myśl opisy przyrody z powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej: szeroki horyzont, łagodnie sfalowany pejzaż, miedze przyozdobione barwnymi, polnymi kwiatami, tonące w zieleni starych lip wioski z wiekowymi, drewnianymi chałupami. Po 20 km dłuższy przystanek przy Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku, po czym ruszymy na drugą część trasy tego dnia. Wtedy to będziemy mieli okazję przejeżdżać przez charakterystyczne dla tego regionu polsko-białoruskie wioski, gdzie miejscowi mówią oryginalną, spotykaną jedynie na tych terenach gwarą białoruską oraz przez niegdyś ważne miasteczka Siderkę i Sidrę, teraz małe osady zapomniane przez czas i historię. W Sidrze zrobimy sobie kolejną dłuższą przerwę na zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Trójcy z XVIII wieku oraz typowej dla Białostocczyzny drewnianej zabudowy tej liczącej teraz niespełna 700 mieszkańców osady. Zanocujemy w Sokółce.

Dystans: 50 km

 

Dzień 3

Sokółka - Kruszyniany


Trzeciego dnia wyprawy będziemy mogli poczuć w pełni niepowtarzalny klimat polskiego Orientu. W tym dniu wjedziemy bowiem do serca Białostocczyzny i na tereny, które niegdyś zamieszkiwali Polscy Tatarzy, którzy osiedlili się na Podlasiu w XVII wieku za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Za zaległy żołd w walce z Turkami król Jan nadał Tatarom na własność wioski przez które tego dnia będziemy przejeżdżać. Najpierw zawitamy do Bohonik, gdzie do dziś żyje kilka rodzin tatarskich i gdzie znajduje się jeden z dwóch czynnych meczetów w Polsce. Za Bohonikami prawdziwy wschód - maleńka wioska Palestyna, z której ruszymy do Krynek, jednego z najładniejszych kresowo-wielokulturowych miasteczek na całej trasie Polski Egzotycznej. W Krynkach zawsze panuje ten specyficzny, trudny do opisania "nostalgiczno-kresowy" nastrój, któremu ciężko się oprzeć! Z Krynek dojedziemy do kolejnej tatarskiej wioski - Kruszynian, kolebki kultury tatarskiej i islamu w Polsce z drewnianym meczetem z XVIII wieku. Wieczorem w Kruszynianach obiadokolacja, na której będziemy mieli okazję spróbować przysmaków kuchni tatarskiej.

Dystans: 50 km

 

Dzień 4

Kruszyniany - Gramotne


Ruszamy na stepy nad Świsłoczą! W tym dniu nasze oczy uraduje otwarty krajobraz z łagodnie sfalowanymi pagórkami i łąkami ciągnącymi się ku granicznej rzece. Trasa tego dnia biegnie wzdłuż szerokiej doliny Świsłoczy, przez długie wioski tonące w zieleni starych drzew, które zamieszkuje prawosławna ludność białoruska. Większość domów w Chomontowcach, Świsłoczanach, Mostowlanach, Dublanach i Kondratkach przez które będziemy przejeżdżać to stare, drewniane chałupy często z pięknymi zdobieniami. To kolejne miejsca na naszej trasie w których "zatrzymał się czas", bowiem ludzie tam mieszkający zachowali do dzisiaj dawne zwyczaje i nieśpieszny styl życia. Popołudniowy lunch zjemy w Jałówce, a stamtąd wyruszymy na nasz nocleg okrążając Jezioro Siemianowskie, jedne z największych jezior zaporowych w Polsce o powierzchni ponad 32 km². Na plaży w Starym Dworze będziemy mieli okazję na chwilę relaksu i kąpieli, a metą tego dnia będzie Gramotne - cicha, podlaska wioska, gdzie spędzimy kolejną noc.

Dystans: 65 km

 

Dzień 5

Gramotne - Suraż


Zaraz za Gramotnym miejsce szczególne. Tam wśród malowniczych rozlewisk Narwi w Odrynkach stoi prawosławny skit (pustelnia), którą odwiedzimy i o której opowie nam mnich - jej mieszkaniec. Dalsza część trasy to dolina Narwi i wymarzone na rower spokojne i ciche podlaskie drogi, którymi dojedziemy do Krainy Otwartych Okiennic - podlaskich wiosek, które śmiało możemy nazwać żywymi skansenami. Nazwa tej wyjątkowej krainy nawiązuje do wyglądu tutejszych drewnianych domków z niezwykle bogato zdobionymi szczytami, narożnikami, okiennicami i innymi dekoracyjnymi detalami. W Trześciańce, Puchłach, Kaniukach i Ciełuszkach oprócz pięknie zachowanych domów mieszkalnych zobaczymy także pyszniące się snycerskimi zdobieniami kolorowe cerkwie. Domy te i cerkwie w przedziwny sposób wkomponowują się w otoczenie narwiańskich łąk i lasów zadziwiając swoją urodą każdego przybysza. Sama nazwa Krainy Otwartych Okiennic określa nie tylko architektoniczne detale drewnianych domków, ale przede wszystkim charakter ich mieszkańców - otwartych, gościnnych i uśmiechniętych, ludzi "o czystych duszach i jasnych, błyszczących oczach". Na całej trasie dzisiejszego dnia towarzyszyć nam będzie Narew, bowiem aż do Suraża, gdzie zakończymy ten dzień będziemy jechać wzdłuż rzeki. Narew to ewenement w skali światowej - zmieniające się nieustannie koryta i cieki łączą się ze sobą w istny labirynt. Nie bez powodu nazywana jest Polską Amazonką! W nadnarwiańskim Surażu po zakwaterowaniu i obiedzie będziemy mieli okazję zobaczyć XVI wieczny układ miasteczka z dwoma rynkami oraz wejść na Górę Królowej Bony - wczesnośredniowieczne grodzisko z ładnymi widokami na Narew i okolice Suraża. Wieczorem zaś chętni będą mogli skorzystać z oryginalnego Centrum Odnowy w naszym pensjonacie - gorącej kąpieli na świeżym powietrzu w tradycyjnych, drewnianych baliach kąpielowych z jacuzzi!

Dystans: 65 km

 

Dzień 6

Suraż - Tykocin


Trasa VI dnia wyprawy prowadzić nas będzie znowu dziewiczą, nieskażoną niczym przyrodą doliny Narwi do Tykocina, najpiękniejszego miasteczka wschodniej Polski. W połowie trasy do Tykocina czekać nas będzie wyjątkowa przeprawa ze Śliwna do Waniewa platformą pływającą przez Narew z drewnianymi kładkami nad rozlewiskami rzeki i wieżami obserwacyjnymi z pięknymi krajobrazami ciągnącymi się aż po horyzont. Po tej przeprawie wstąpimy jeszcze do Kurowa, gdzie w ładnym, zabytkowym dworku znajduje się siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego i gdzie poprowadzono wśród bagiennej roślinności na Narwi kilometrową kładkę. Metą przedostatniego dnia wyprawy jest Tykocin, małe, podlaskie miasteczko, gdzie mieszka niespełna 2000 osób. W Tykocinie, który ze względu na urodę, klimat i piękne zabytki nazywany jest podlaskim Kazimierzem poczujesz się tak jakbyś przeniósł się w czasie, bowiem Tykocin jest jakby z dawnych czasów i rzucony gdzieś przypadkowo, z dala od głównych dróg i utartych szlaków na sam skraj podlaskiej krainy. Ulice w Tykocinie to wciąż starodawny jeszcze bruk, a jego zabytki nie mają sobie równych w całej Polsce Wschodniej. Tam zobaczymy m.in. Wielką Synagogę uważaną za drugą (po Starej Synagodze w Krakowie) pod względem wielkości w Polsce, zespół kościelny Świętej Trójcy z XVIII wieku, domy mieszkalne pochodzące również z tego okresu. Zwiedzimy Tykocin i zasiądziemy do pożegnalnej kolacji na wyprawie szlakiem Polski Egzotycznej.

Dystans: 55 km

 

Dzień 7

Tykocin

Po śniadaniu zapakujemy rowery oraz bagaże i wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

 

Podstawowe informacje

 

Transport

W cenie wyprawy zapewniamy transport naszym busem z/do Lublina oraz Warszawy, a także miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Lublin-Warszawa-Rogożynek nad Biebrzą oraz Tykocin-Warszawa-Lublin.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩ 

Trasa Polski Egzotycznej jest łatwa, płaska i dla każdego kto chciałby spędzić wymarzony urlop aktywnie i w drodze, przemierzając rowerem i odkrywając uroki Polski Egzotycznej, czyli wschodnich rubieży naszego kraju z ich wielokulturową przeszłością i dziewiczą przyrodą.

Trasa wyprawy w większości będzie przebiegała drogami asfaltowymi o znikomym natężeniu ruchu samochodowego oraz drogami szutrowymi lub drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej.

Całkowita długość trasy 285 km

 

Zakwaterowanie i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych w pokojach dwuosobowych, które w większości posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie na wyprawie to 6 śniadań i 6 obiadokolacji.

 

Pozostałe informacje

http://www.podrozerowerowe.pl/informacje/

warunki uczestnictwa w pliku pdf do pobraniatutaj

 

Pytania?

Kontakt:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl

 

Świadczenia

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

 • 6 noclegów w gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach w pokojach 2-osobowych, w większości z łazienkami (prysznic/WC) w pokojach
 • Wyżywienie w postaci 6 śniadań rano (przed wyruszeniem na trasę) oraz 6 obiadokolacji (po dotarciu na miejsce noclegu)
 • Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina oraz Warszawy oraz po jej zakończeniu do Lublina oraz Warszawy
 • Transport rowerów i bagaży z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Warszawy i Lublina
 • Serwis techniczny
 • Ubezpieczenie NNW i OC
 • Wypożyczenie dobrej klasy odbiornika GPS Garmin eTrex 30x z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć, polecanymi restauracjami na trasie

Opcjonalnie:

 • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą

 

Terminy i cena

 

Terminy i ceny w sezonie 2020

Terminy

Cena

wybierz termin

1450 zł 

Opcje dodatkowe

Pilot

200 zł/os.

Dopłata do pokoju 1-osobowego

prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru

245 zł

 

Zgłoszenie uczestnictwa i płatności

 • Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@podrozerowerowe.pl. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 290 zł na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Polska Egzotyczna"

 • Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.

 

Zasady i warunki

 

Rezerwuj

 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub e-mailem:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl