Mapa wyprawy

morawy kraina winem plynaca mini

Naj na Morawach

 • Zabytkowe piwnice winiarskie w południowomorawskich wioskach
 • Barokowy pałac w Miloticach
 • Urok czeskiej prowincji z nieśpiesznym stylem życia jej mieszkańców
 • Degustacja doskonałych win południowomorawskich oraz regionalnej kuchni czeskiej
 • Kompleks pałacowo-parkowy Lednice-Valtice
 • Mikulov i jego zabytki
 • Wzgórza Palavy
 • Malowana piwnica w Satovie
 • Zabytki Znojma
 • Park Narodowy Podyji
 • Najstarsza na Morawach winnica Sobes
 • Żelazana kurtyna w Cizovie
 • Widoki na dolinę Dyji
 • Zamek we Vranovie

Galeria

Morawy - kraina winem płynąca


Kraj/Region: Czechy/Morawy Południowe


Start/Meta: 
Milotice - Vranov nad Dyją
Trasa: ❶❷❸❹⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Długość: 7 dni (6 noclegów) - 260 km rowerem
Terminy: wybierz termin
Cena: 1790 zł

Południowe Morawy to kraina zachwycająca każdego przybysza ciągnącymi się po horyzont wspaniałymi krajobrazami, romantycznymi miasteczkami, sielankowym nastrojem kolorowych wiosek oraz imponującymi pałacami i zamkami, położona w południowowschodniej części Czech na trójstyku granic Czech, Słowacji i Austrii, w miejscu gdzie od zawsze krzyżowały się główne szlaki handlowe w Europie.

Krajobraz na Morawach to cudownie zróżnicowana mozaika urodzajnych pól i kwitnących sadów, bujne lasy i kręte doliny rzek Dyji i Moravii, strome ściany skalne na wzgórzach Palavy, łagodne linie żyznych nizin i przede wszystkim malownicze winnice. Bo Południowe Morawy to kraina winem płynąca, pełna plantacji winorośli ciągnących się setkami kilometrów wzdłuż świetnie wytyczonych dróżek i ścieżek rowerowych falujących w lekko pagórkowatym i skąpanym w słońcu krajobrazie...

W czasie siedmiodniowej wyprawy rowerowej poznamy wszystko to co Południowe Morawy mają najpiękniejszego: wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco zespół Lednicko-Valticki ze wspaniałym zamkiem i klasycystycznymi budowlami z epoki Lichtensteinów, zabytkowe, średniowieczne rynki Mikulova i Znojma, Park Narodowy Podyji oraz mnóstwo klimatycznych, zabytkowych winnic i piwnic winiarskich w Sobes, Satovie, Nechorach, Mutenicach i wielu innych miejscach, które mijać będziemy na trasie naszej wyprawy.

Barwne uliczki południowomorawskich miasteczek i wiosek, których rytm wyznaczają ciągi winnych piwnic kryją w sobie nie tylko szlachetne trunki, ale i bogatą historię. Po drodze odwiedzimy kilka z nich, w których poznamy tyleż samo gatunków wina nazywanego tu płynnym słońcem robionych według starodawnych receptur przez najbardziej oryginalnych morawskich winiarzy. Morawskie rowerowe ścieżki winiarskie oraz południowomorawskie wino oczarują każdego rozmaitością i pełnym smakiem!

Morawy koniecznie trzeba przeżyć. Najlepiej i najprzyjemniej zrobić to rowerem!


Program wyprawy

 

Dzień 1

Milotice

Wyprawę rozpoczynamy w Miloticach, uroczym, morawskim miasteczku słynącym z pięknego, barokowego pałacu zwanego perłą Moraw Południowych oraz zabytkowych piwniczek winnych Sidleny. Po zakwaterowaniu i odpoczynku po podróży usiądziemy do pierwszej wspólnej obiadokolacji popijając ją jednym z doskonałych win południowomorawskich.

 

Dzień 2

Milotice - Velke Bilovice


Południowe Morawy to prawie 3000 hektarów upraw winorośli i kilka tysięcy winiarzy. Wielu z nich prowadzi małe gospodarstwa  i niewielkie piwniczki produkując z pasją wina doskonałe. Dziś będziemy odkrywać winiarskie perełki Moraw Południowych i prawdziwych artystów tej sztuki wskrzeszających dawne tradycje. Pierwszy dzień na rowerach zaprowadzi nas najpierw do Mutenic, "winiarskiego raju" z ponad 500 (!) piwnicami o malowniczym wystroju tworzących samodzielną dzielnicę u podnóża winnic. Z Mutenic  dojedziemy do najbardziej malowniczej wioski winiarskiej południowych Moraw - Nechor, gdzie fasady domów są jedynie wejściem do wykutych pod ziemią piwnic. Kolejnymi ciekawymi miejscowościami na naszej trasie będą Cejkovice ze średniowiecznymi piwnicami templariuszy, w których korytarzach leżakuje ponad 500 tysięcy litrów wina oraz  wioska Vrbice, gdzie winiarskie piwniczki układają się w trzy piętra i malownicze skupisko "Pod straznim kopcem". Z Vrbic niezwykle malowniczym odcinkiem wśród winnic dojedziemy do Velkich Bilovic zajmujących pierwsze miejsce pod względem produkcji win w całych Czechach i słynących z pielęgnowanych tam do dziś tradycji ludowych. W Velkich Bilovicach spędzimy kolejną noc. 

Dystans: 55 km

 

Dzień 3

Velke Bilovice - Mikulov


Przed nami trasa po ścieżkach kompleksu pałacowo-parkowego Lednice-Valtice zwanego Ogrodami Europy wpisanymi ze względu na unikatowy i niespotykany na skalę światową charakter na listę światowego dziedzictwa Unesco. Na 200 km² pomiędzy Lednicami, a Valticami odkryjemy bajkowe zamki i pałace, piękne ogrody i parki, niezwykłe antyczne rzeźby, świątynie, kapliczki i kolumnady, a nawet ukryty wśród lasów rzymski łuk triumfalny i 60 metrowy, najwyższy poza krajami muzułmańskimi minaret! Ten czarujący architektoniczno-przyrodniczy krajobraz powstał na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy rodu Lichtensteinów władającego na Morawach do 1945 r. Najpierw zatrzymamy się przy Jenohradzie - romantycznych ruinach w lasach pod Lednicami, obejrzymy lednicki minaret, a dłuższy postój zrobimy sobie w Lednicach, gdzie zwiedzimy olbrzymią królewską rezydencję, jeden z najpiękniejszych pałaców w środkowej Europie i cudowny park. Następnie znowu wsiadamy na rowery i dojedziemy do Valtic, z kolejnym wspaniałym pałacem Lichtensteinów zachwycającym przepychem i Kolumnadą na Rajstnie skąd roztacza się ładny widok na okoliczne winnice. W Valticach zjemy popołudniowy lunch i wyruszymy do Mikulova. W Mikulovie po obiadokolacji proponujemy spacer wąskimi uliczkami tego miasteczka o wyjątkowej atmosferze w poszukiwaniu jego największych skarbów: barokowego zamku, w którym zobaczymy słynną mikulowską beczkę z 1643 r. mogącą pomieścić 100 tysięcy litrów wina (!), dawnej dzielnicy żydowskiej, zabytkowego kościoła św. Wawrzyńca i pięknych, renesansowych domów o malowniczych fasadach. Wieczorem Mikulov należy do wina, które tutaj jest wszechobecne dlatego i my przed nocnym odpoczynkiem usiądziemy na rynku przy lampce płynnego słońca jak nazywają tutaj wino miejscowi poddając się wyjątkowej atmosferze tego miasteczka!

Dystans: 55 km

 

Dzień 4

Mikulov - Novosedly


Nie ma w Czechach wielu miejsc, które mogą chlubić się tak piękną i różnorodną przyrodą, niezwykłym krajobrazem z białymi wapiennymi skałami, winnicami na dobrze nasłonecznionych stokach, jak Pálava, rezerwat biosfery Unesco. Pálava położona jest w prastarym morawskim krajobrazie, który należy do najwcześniej zaludnionych miejsc na ziemiach czeskich. Trasa do pokonania tego dnia jest krótka, ale niezwykle różnorodna. Najpierw czeka nas odcinek przez wzgórza Palavy o długości prawie 15 km. Na trasie m.in. ruiny zamków Dívčí hrad i Sirotčí hrádek ze świetnymi punktami widokowymi. Za Palavą winiarska wioska Pavlov z architekturą w stylu ludowego baroku i dojeżdżamy do Zalewu Nowe Młyny, największego akwenu wodnego w całych Czechach. Tam dłuższa przerwa na obiad, chwilę plażingu i kąpiel. Drugą część trasy IV dnia wyprawy zaprowadzi nas do kolejnej winirskiej wioski Novosedly ze świetnie wytyczoną ścieżką wśród winnice, którą dojedziemy na miejsce noclegu. W Novosedlach zanocujemy, a  kolejny dzień zakończymy w morawskim stylu przy lampce wina i kolacji w jednej z Novosedleckich winiarni.

Dystans: 45 km

 

Dzień 5

Novosedly - Znojmo


Po śniadaniu wyruszamy na zachód wzdłuż rzeki Dyji i granicy z Austrią do Znojma, kolejnego magicznego miasta Moraw. Trasa dzisiejszego dnia będzie biegła przez senne, przygraniczne wioski i miasteczka z charakterystycznym nieśpiesznym tempem życia ich mieszkańców wśród których na szczególną uwagę zwracają Jaroslavice oraz Chvalovice, gdzie w tutejszych piwnicach znajdziemy najlepsze wina z przygranicznego regionu i gdzie zrobimy sobie przerwę na lunch. Zupełną osobliwością na trasie dzisiejszego dnia będzie Znojmo z piękną starówką i wieloma zabytkami. Otoczone średniowiecznymi murami obronnymi miasto zachowało do dziś swój renesansowy styl. Pełno tu krętych uliczek, romantycznych widoków i malowniczych zakątków. W Znojmie po zobaczeniu jego najwspanialszych miejsc obiadokolacja w jednej z licznych, znojemskich restauracji oraz kolejna noc tej wyprawy.

Dystans: 60 km

 

Dzień 6

Znojmo - Park Narodowy Podyji - Vranov nad Dyją


Trasa ostatniego dnia na rowerach przez krajobrazy Parku Narodowego Podyji to miejsca niezwykłe i zaliczane są do najwspanialszych przeżyć rowerowych w Czechach. Najpierw słynny Kamień Sealsfielda z pięknymi krajobrazami głębokich zakoli tworzących naturalny kanion rzeki Dyji oraz wioska Satov ze słynną malowaną w motywy bajkowe i sceny z historii Moraw przeplatającymi się z hedonistycznymi ucztami piwnicą i zabytkowym schronem piechoty, częścią czechosłowackich przedwojennych fortyfikacji udostępnionym obecnie do zwiedzania. Z Satova wiszącym mostem przedostniemy się na drugi brzeg rzeki do majestatycznej winnicy Sobes, najstarszej morawskiej winnicy leżącej na zboczu skalnym w meandrze Dyji, gdzie dojechać można tylko rowerem. Z winnicy Sobes najbardziej malowniczym odcinkiem całej morawskiej trasy dojedziemy do ruin zamku Nowy Hrad z kolejnymi wspaniałymi widokami na okolice i Cizova, gdzie pozostawiono na pamiątkę zasieki drutów kolczastych „żelaznej kurtyny” odgradzającej niegdyś ze sobą dwa zupełnie odmienne ustroje. Wyprawę zakończymy we Vranovie z górującym nad miasteczkiem, zbudowanym nad przepaścią na stromej skale przy Dyji świetnie zachowanym zamkiem.

Dystans: 45 km

 

Dzień 7

Vranov nad Dyją

Po śniadaniu pakujemy rowery oraz bagaże i wyruszamy w drogę powrotną do Polski i naszych domów.

 


Podstawowe informacje

 

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina, Warszawy oraz Katowic na miejsce startu wyprawy, a także po jej zakończeniu z Vranova nad Dyją do Katowic, Warszawy i Lublina. Razem z busem zawsze jedzie przyczepa, która transportuje bagaże oraz rowery uczestników.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa, Lublin i Katowice możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa wyprawy po Morawach Południowych jest zróżnicowana i oprócz płaskich odcinków biegnie także miejscami z umiarkowanymi podjazdami wymagającymi od uczestników posiadania podstawowej kondycji fizycznej. Z uwagi na kilka morawskich podjazdów na trasie nie jest to wycieczka łatwa i polecamy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów lub tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia, ale chcą się sprawdzić w bardziej pofałdowanym terenie. 

Trasa prowadzi malowniczymi drugorzędnymi drogami asfaltowymi, utwardzonymi drogami żwirowymi i polnymi przez morawskie winnice, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi o znikomym lub zerowym ruchu samochodowym.

Całkowita długość trasy 260 km

 

Zakwaterowanie i wyżywienie

Na noclegi wybraliśmy urokliwe miejsca położone w malowniczych wioskach i miasteczkach Moraw Południowych, które w większości posiadają piwnice winne, w których po całym dniu jazdy z przyjemności odpoczniemy z lampką wina w dłoni. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie na wyprawie to śniadania przed wyruszeniem na trasę. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad, w miejscach docelowych także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji na miejscu noclegu lub w pobliskich restauracjach. Południowomorawskie wino w piwniczkach winnych degustujemy we własnym zakresie.

 

Pozostałe informacje

http://www.podrozerowerowe.pl/informacje/

warunki uczestnictwa w pliku pdf do pobraniatutaj

 

Pytania?

Kontakt:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl

 


Świadczenia i noclegi

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

 • 6 noclegów w pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach 2-osobowych z łazienkami (prysznic/WC)
 • Wyżywienie w postaci 6 śniadań rano (przed wyruszeniem na trasę)
 • Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina, Warszawy i Katowic, a po jej zakończeniu do Katowic, Warszawy i Lublina
 • Transport rowerów i bagaży na miejsce startu wyprawy, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Katowic, Warszawy i Lublina
 • Serwis techniczny
 • Ubezpieczenie zdrowotne
 • Wypożyczenie dobrej klasy odbiornika GPS Garmin eTrex 30x z wgraną trasą, noclegami, miejscami, które warto zobaczyć, polecanymi restauracjami na trasie

Opcjonalnie:

 • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą

 

Terminy i cena

 

Terminy i ceny w sezonie 2020

Terminy

Cena

wybierz termin

1790 zł

Opcje dodatkowe

Pilot

200 zł/os.

Dopłata do pokoju 1-osobowego

prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru

245 zł

 

Zgłoszenie uczestnictwa i płatności

 • Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@podrozerowerowe.pl. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 360 zł  na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Morawy"

 • Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.

 

Zasady i warunki

 


Rezerwuj

 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub e-mailem:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl