Mapa wyprawy

jura mini

Naj na Jurze

 • Częstochowa!
 • Zamek w Olsztynie
 • Góry Sokole
 • Zamki w Mirowie i Bobolicach
 • Ruiny dawnych polskich warowni, czyli jurajskich strażnic
 • Skałki Rzędkowickie
 • Jaskinia Głęboka
 • Rezerwat Góra Zborów
 • Zamki w Morsku i Smoleniu
 • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
 • Pustynia Błędowska "Polska Sahara"
 • Zamki w Bydlinie i Rabsztynie
 • Park krajobrazowy Dolinek Krakowskich
 • Skałka i Jaskinia Nietoperzowa
 • Zamek w Piesowej Skale i Maczuga Herkulesa
 • Ojcowski Park Narodowy
 • Dolina Prądnika
 • Zamek w Ojcowie
 • Wąwóz Ciasne Skałki
 • Kraków!

Galeria

Jurajski Szlak Orlich Gniazd


Kraj/Region: Polska/Jura Krakowsko-Częstochowskapoland
Start/Meta: Częstochowa - Kraków
Trasa: ❶❷❸❹❺❻⑧⑨⑩
Długość: 7 dni (6 noclegów) - 245 km rowerem
Termin: wybierz termin
Cena:  1380 zł

Na weekendowej wycieczce Jurajskim Szlakiem Orlich Gniazd zobaczymy aż 13 zamków i warowni na wapiennych skałach. Orle Gniazda, zamki zbudowane w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego należą do najstarszych, zachowanych zamków w Polsce i nadal budzą podziw odwiedzających. Czekają na nas także malownicze, zróżnicowane krajobrazy krasowej wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ukształtowane na przełomie milionów lat jaskinie, wąwozy i bramy skalne, Pustynia Błędowska „polska Sahara”, wyjątkowej urody Ojcowski Park Narodowy z przepiękną Doliną Prądnika oraz Częstochowa i Kraków, miasta z tyloma zabytkami, których przedstawiać raczej nie trzeba…

 

Program wyprawy

 

Dzień 1

Częstochowa

Wyprawę rozpoczynamy w Częstochowie. Po przyjeździe i zakwaterowaniu zapraszamy na spacer częstochowskimi alejami do sanktuarium na Jasnej Górze, najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. Spacer zakończymy obiadokolacją w jednej z licznych częstochowskich restauracji.

 

Dzień 2

Częstochowa - Żarki


Pierwszym przystankiem za Częstochową będzie Olsztyn z jednym z największych zamków na Jurze. Zaraz za Olsztynem rezerwat Gór Sokolich "małych Beskidów". My będziemy jechać ich podnóżem i dojedziemy do Zrębic z ładnym, zabytkowym, drewnianym kościółkiem św. Idziego i Złotego Potoku z dworkiem Zygmunta Krasińskiego, Pałacem Raczyńskich i najlepszym pstrągiem na Jurze. Po lunchu czeka na nas słynna Brama Twardowskiego i Diabelskie Mosty, malownicze, skalne ostańce będącego naturalną bramą do lasów złotopotockich. Przed metą pierwszego dnia na rowerach zobaczymy jeszcze najbardziej na zachód wysunięte ruiny strażnic w dawnej Polsce w Ostrężniku i Przewodziszowicach. Pierwszą noc spędzimy w Żarkach z zabytkowymi, kamiennymi stodołami i innymi zabytkami, które kryje w sobie to niewielkie, jurajskie miasteczko.

Dystans: 55 km

 

Dzień 3

Żarki - Ogrodzieniec


Na trasie kolejnego dnia wycieczki szlakiem Orlich Gniazd czekają na nas wspaniałe widoki, panoramy oraz kolejne, jurajskie osobliwości. Na początek odwiedzimy ruinę strażnicy w Łutowcu oraz piękne, okazałe zamki w Mirowie i Bobolicach. Za Bobolicami trasa będzie wiodła nas podnóżem Skał Rzędkowickich, miejscem obleganym przez wspinaczy do rezerwatu Góry Zborów, jednego z najbardziej malowniczych grup skalnych ostańców na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Tam dłuższa przerwa, którą chętni będą mogli wykorzystać aby zdobyć szczyt Góry Zborów, skąd roztacza się wspaniała panorama na Jurę, a także zwiedzić Jaskinię Głęboką. Kilka km dalej kolejny przystanek bowiem dojdziemy do ruin kolejnego na trasie zamku Bąkowiec w Morsku. Przed dotarciem do Ogrodzieńca zobaczymy jeszcze zabytkowy kościół z XVII wieku w Skarżycach oraz Okiennik Wielki - malowniczą skałę ulubioną przez wspinaczy. Dzień zakończymy w Ogrodzieńcu z najpiękniejszym i największym zamkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tam ruiny zamku perfekcyjnie wkomponowują się w jurajski krajobraz zachwycając sobą każdego przybysza.

Dystans: 45 km

 

Dzień 4

Ogrodzieniec - Olkusz


Po śniadaniu wsiadamy na rowery i z Ogrodzieńca kierujemy się na południe do kolejnych jurajskich orlich gniazd - XIV wiecznego zamku w Smoleniu, z którego Wzgórza Zamkowego roztacza się niezwykły widok na Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, jedne z najładniejszych zespołów skalnych na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oraz ruin zamku w Bydlinie. Za Bydlinem kolejne wspaniale widoki tzw. Gór Bydlińskich, liczne skałki i jaskinie, a także interesująca ścieżka przyrodnicza koło Jaroszowca. Kilka km za Jaroszowcem odbijemy na zachód od szlaku Orlich Gniazd, aby zobaczyć „Polską Saharę”, jedną z największych pustyń w Europie. Obecnie Pustynia Błędowska to już tylko 10 km2 prawdziwie pustynnego krajobrazu, gdzie nie porastają lasy, ale tej atrakcji ominąć nie możemy! Przed Olkuszem malownicze ruiny gotyckiego zamku w Rabsztynie, a kolejny dzień zakończymy wspólną obiadokolacją na olkuskim rynku.

Dystans: 55 km

 

Dzień 5

Olkusz - Skalny Dwór


W tym najkrótszym dystansowo dniu jurajskiej wyprawy będziemy przejeżdżać przez niezwykle malownicze wiodokowo Dolinki Podkrakowskie. Najpierw rezerwat Dolina Szklarki, zaraz potem słynna Dolina Będkowska z wodospadem Szum, największym wodospadem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z Doliny Będkowskiej dojedziemy do drugiego pod względem wysokości wzniesienia na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – Skałek mającego 513 m npm, skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry! Chętni będą mogli zdobyć szczyt, a Ci, którzy zostaną na dole mogą zwiedzić bardzo malowniczą, leżącą u podnóża Skałek Jaskinię Nietoperzową. Przedostatni nocleg spędzimy w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dystans: 40 km

 

Dzień 6

Skalny Dwór - Kraków


Początek trasy VI dnia wyprawy zaprowadzi nas najpierw do niezwykle urokliwego i najcenniejszego w Polsce renesansowego zamku w Pieskowej Skale i słynnej Meczugi Herkulesa, a stamtąd do Ojcowa z kolejnymi malowniczymi ruinami zamku Kazimierza Wielkiego. W Ojcowie dłuższa przerwa na popołudniową kawę i wjeżdżamy w samo serce Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego parku narodowego w Polsce z piękną Doliną Prądnika, ogromnymi, różnokształtnymi skałami kryjącymi w sobie kilkudziesięciometrowe jaskinie, dolinami potoków wyżłobionych w wapieniach, a także urokliwymi wąwozami. To tutaj w dwóch krasowych dolinach Prądnika i Sąspówki oraz w ich najbliższym otoczeniu natura „zgromadziła" prawdziwe cuda: prawie 600 (!) jaskiń, z których zwiedzimy Jaskinię Ciemną, różnorodne formy skalne w postaci iglic, maczug czy bram, a na jurajskiej wierzchowinie fantazyjne ostańce skalne. To wszystko przed nami dlatego w tempie nieśpiesznym przejedziemy przez park, aby następnie przez Prądnik Korzkiewski dojechać do Korzkwi z ostatnim już na naszej trasie zamkiem w stylu włoskiego renesansu z XVI wieku. Z Korzkwi niecałe 20 km do Krakowa, gdzie po zakwaterowaniu zapraszamy na krakowski rynek i ostatnią wspólną kolację.

Dystans: 50 km

 

Dzień 7

Kraków

Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną do naszych domów. A jeśli nie byłeś(aś) jeszcze w Krakowie i chcesz zostać tutaj dłużej z przyjemnością pomożemy Ci zarezerwować dodatkową noc, abyś mógł/mogła wciąż cieszyć się wyjątkowym klimatem tego miasta!

 


Podstawowe informacje

 

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z/do Lublina oraz Warszawy, a także miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Lublin-Warszawa-Częstochowa oraz Kraków-Warszawa-Lublin.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷❸❹❺❻⑧⑨⑩

Ze względu na kilka jurajskich podjazdów na trasie oraz część dróg terenowych nie jest to wycieczka łatwa. Polecamy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów lub tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia, ale chcą się sprawdzić na trudniejszych technicznie trasach. Przez pięć rowerowych dni jurajskiej trasy z Częstochowy do Krakowa będziemy mieli do przejechania łączny dystans ok. 245 km.

 

Zakwaterowanie i wyżywienie

Uczestników kwaterujemy w hotelach i pensjonatach w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie na wyprawie to 6 śniadań, zazwyczaj w formie szweckiego stołu. Obiadokolację będziemy zamawiać indywidualnie w miejscach noclegu lub pobliskich restauracjach. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad w miejscu z restauracją lub zajazdem.

 

Pozostałe informacje

http://www.podrozerowerowe.pl/informacje/

warunki uczestnictwa w pliku pdf do pobraniatutaj

 

Pytania?

Kontakt:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl

 


Świadczenia i noclegi

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

 • 6 noclegów w hotelach i pensjonatach o wysokim standardzie w pokojach 2-osobowych z łazienkami (prysznic/WC)
 • Wyżywienie w postaci 6 śniadań
 • Transport uczestników na miejsce startu wyprawy oraz po jej zakończeniu z/do Lublina oraz Warszawy
 • Transport rowerów i bagaży na miejsce startu wyprawy z Warszawy i Lublina, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami wyprawy, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Warszawy i Lublina
 • Serwis techniczny
 • Ubezpieczenie NNW i OC
 • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą

 


Terminy i cena

 

Terminy i ceny w sezonie 2020

Termin

Cena

wybierz termin

1380 zł

Opcje dodatkowe

Dopłata do pokoju 1-osobowego

prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru

245 zł

 

Zgłoszenie uczestnictwa i płatności

 • Aby zapisać się na wyprawę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego w zakładce "Rezerwuj". Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 280 zł na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Jura"

 • Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.

 

Zasady i warunki

 


Rezerwuj

 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub e-mailem:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl