Mapa wyprawy

Naj na GV Północ

 • Elbląg i jego zabytki
 • Park krajobrazowy Bażantaria
 • Zalew Wiślany
 • Plaża w Kadynach
 • Stare Miasto w Tolkimcku
 • Zabytki Fromborka
 • Dolina Pasłęki
 • Malownicze krajobrazy Warmii
 • Braniewo i Pieniężno
 • Dolina rzeki Wałszy
 • Ikonostas w Górowie Iławieckim
 • Zamek w Lidzbarku Warmińskim
 • Pałace w Galinach i Drogoszach
 • Zamek krzyżacki w Barcianach
 • Krajobrazy jeziora Mamry
 • Mazury Garbate
 • Niemieckie bunkry wojskowe i śluza Leśniewo

Galeria

GreenVelo z Elbląga przez Warmię na Mazury


Kraj/Region: Polska/Okolice Zalewu Wiślanego, Warmia i Mazury


Start/Meta:
Elbląg - Jezioro Mamry
Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Długość: 7 dni (6 noclegów) - 310 km rowerem
Termin: wybierz termin
Cena: 1480 zł

Na ponad 300 km trasie wyprawy północną częścią szlaku GreenVelo czekają na nas pełne licznych zabytków i historii atrakcyjne miejscowości, takie jak Elbląg, Frombork, Braniewo, Pieniężno, Lidzbark Warmiński i Węgorzewo. To te bardziej znane, ale oprócz nich codziennie mijać będziemy liczne pałace, dworki i gotyckie kościoły w niewielkich, prawie zapomnianych przez czas wioskach i miasteczkach. Północna część szlaku GreenVelo to także porządna mieszanka krajobrazowa. Najpierw pofałdowane, porośnięte bukowymi lasami okolice Elbląga, za chwilę potem równinne nabrzeże Zalewu Wiślanego i wspaniałe widoki z trasy na wody Bałtyku. Od Zalewu Wiślanego jechać będziemy przez ogromne przestrzenie Warmii z ciągnącymi się po horyzont złocistymi łanami zbóż i Mazur – krainy najpiękniejszych polskich jezior...

 

Program wyprawy

 

Dzień 1

Elbląg

Przyjazd do Elbląga, zakwaterowanie. Po obiadokolacji zapraszamy na wieczorny spacer uliczkami Starego Miasta.

 

Dzień 2

Elbląg - Frombork


Po śniadaniu zwiedzimy najsłynniejsze zabytki Elbląga: katedrę św. Mikołaja z jedną z najwyższych w Polsce wieżą kościelną, Bramę Targową z XIV wieku oraz zabytkowe kamieniczki na rynku po czym ruszamy na trasę wyprawy. Początek tego dnia to Bażantaria, malowniczy, pofałdowany park krajobrazowy poprzecinanymi jarami, wąwozami i strumieniami z Górą Chrobrego, świetnym punktem widokowym na Elbląg i okolice oraz XIX wiecznym pałacem Augusta Abbega. Po 20 km docieramy do Łęcz, starej wioski z zabytkowym kościołem z XVIII wieku i oryginalnymi domami o konstrukcji słupowej, a stamtąd nad Zalew Wiślański i jadąc wzdłuż jego brzegu do Kadyn ze „Srebrną Riwierą” - piaszczystą, malowniczą plażą. Tam dłuższa przerwa na obiad i kąpiel po czym ruszymy do pobliskiego Tolkmicka z wpisanym do rejestru zabytków Starym Miastem i portem. Zaraz za Tolkmickiem w wodach Zalewu Wiślanego słynny Święty Kamień Prusów, 14 metrowy głaz narzutowy, po czym dojedziemy do Fromborka. Tego dnia zwiedzimy jeszcze Frombork, miasto Mikołaja Kopernika. Tam na rynku wznosi się jedna z najwspanialszych w Polsce budowli sakralnych-gotycka bazylika archikatedralna z wyjątkowej klasy barokowymi organami, wieża Kopernika z planetarium oraz przy Zalewie Wiślanym port i prawie półkilometrowe molo.

Dystans: 60 km

 

Dzień 3

Frombork - Pieniężno


Po śniadaniu ruszamy wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego na granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Tam Nowa Pasłęka z portem jachtowym, a dalej piękny odcinek wiodący wzdłuż rzeki Pasłęki, rezerwatu przyrody do Braniewa, najstarszego na Warmii miasta z monumentalną bazyliką św. Katarzyny z sięgającą nieba wieżą oraz innymi ciekawymi zabytkami. Z Braniewa przez rozległe, otwarte przestrzenie północnej Warmii dojedziemy do Pieniężna, mety III dnia wyprawy. Po przyjeździe i zakwaterowaniu możemy wybrać się jeszcze na 6 km wycieczkę malowniczym odcinkiem przełomu rzeki Wałszy zwanym Czarcim Jarem z 30 metrowym mostem kolejowym z 1885 r. oraz zobaczyć zabytki Pieniężna: ruiny zamku z XIV wieku, ratusz na średniowiecznym rynku i klasztor Werbistów.

Dystans: 60 km

 

Dzień 4

Pieniężno - Lidzbark Warmiński


Z Pieniężna pierwsza część trasy IV dnia wyprawy prowadzić nas będzie pośród maleńkich wiosek dość długim i krętym odcinkiem GreenVelo przez rejon Wzniesień Górowskich do Górowa Iławieckiego, urokliwego miasteczka pełnego zabytków. Tam oprócz pięknego ratusza z uroczymi kamieniczkami w rynku zobaczymy cerkwię greckokatolicką z ikonostasem Jerzego Nowosielskiego oraz wspaniałym malowidłem sufitowym z 1660 r., a miłośnicy techniki mogą zwiedzić oryginalne Muzeum Gazownictwa w zabytkowej gazowni miejskiej z 1908 r. Z Górowa Iławieckiego druga część trasy tego dnia prowadzić nas będzie na południe wijąc się pośród malowniczych pól do perły Ziemi Warmińskiej – Lidzbarka Warmińskiego z całą gamą pięknych zabytków oraz gotyckich wspaniałości - potężnym zamkiem biskupów warmińskich zwanym Wawelem Północy, Wysoką Bramą i murami obronnymi. Jeśli dotrzemy do Lidzbarka wcześnie chętni będą mogli zregenerować siły w kompleksie lidzbarskich, nowoczesnych basenów termalnych.

Dystans: 60 km

 

Dzień 5

Lidzbark Warmiński - Sępopol


W tym dniu śniadanie zjemy nieco wcześniej bowiem czeka nas najdłuższy dystansowo dzień wyprawy i kolejne perełki północnego odcinka szlaku GreenVelo. Już 10 km po starcie pierwszy przystanek przy sanktuarium w Stoczku Klasztornym, popularnym miejscu pielgrzymkowym, kolejny 12 km dalej w Galinach, gdzie w zakolu rzeki Pisy znajduje się neobarokowy pałac Eulenburgów z przepięknym parkiem. Jadąc dalej odwiedzimy leżące nad Łyną Bartoszyce z zachowanym średniowiecznym układem miasta i zabytkowymi spichlerzami do których prowadzi XIV wieczna gotycka Brama Lidzbarska, Liski ze słynną stadniną koni i usytuowany niemal na wyspie w zakolu rzeki Łyny Sępopol z gotyckim kościołem św. Michała Archanioła. Nocujemy w Sępopolu.

Dystans: 65 km

 

Dzień 6

Sępopol - Jezioro Mamry


Z Sępopola po drodze do Korsz zobaczymy XVIII wieczny dwór w Prętławkach i ruiny neogotyckiego pałacu w Prośnie. W Korszach opuszczamy Warmię i wjeżdżamy na Północne Mazury. Zaraz po starcie Drogosze, niewielka wieś z imponującym, największym na Warmii i Mazurach barokowym pałacem Donhoffów z pięknym ogrodem i parkiem, 8 km dalej Barciany z XIV wiecznym zamkiem krzyżackim. Jadąc wciąż na wschód dojedziemy do Srokowa z kolejnym na trasie północnej części GreenVelo zabytkowym, gotyckim kościołem oraz spichlerzem szachulcowym z XVIII wieku. Kilka km dalej kolejny postój bowiem dojedziemy do Leśniewa i olbrzymich śluz na Kanale Mazurskim, gdzie na jednej z nich do dzisiaj tkwi jeszcze wehrmachtowska wrona. Dojeżdżamy nad jezioro Mamry, tam we wsi Mamerki obejrzymy dobrze zachowane bunkry kwatery głównej niemieckich wojsk lądowych z II wojny światowej i wejdziemy na 38 metrową wieżę widokową z widokiem na jezioro Mamry. Z Mamerek już tylko kilka km do Kietlic. Tam ostatnią noc wyprawy spędzimy w pensjonacie nad jeziorem Mamry.

Dystans: 65 km

 

Dzień 7

Jezioro Mamry

Po śniadaniu zapakujemy rowery oraz bagaże i wyruszymy w drogę powrotną do naszych domów.

 

Podstawowe informacje

 

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy na miejsce startu wyprawy do Elbląga, a także po jej zakończeniu znad Jeziora Wigry do Lublina i Warszawy. Bagaże oraz rowery Uczestników transportujemy na specjalnie do tego przygotowanej przyczepce.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem

 

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa wyprawy północną częścią GreenVelo nie wymaga posiadania od jej Uczestników jakiejś szczególnej kondycji fizycznej. Na całym odcinku trasy tereny płaskie będą tutaj przeplatać się z terenami pofałdowanymi z niewielkimi podjazdami, które każdy kto jeździ systematycznie rowerem powinien pokonać bez większego wysiłku.

Trasa prowadzi północną częścią szlaku GreenVelo – najdłuższej trasy rowerowej w Polsce o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym drogami asfaltowymi, szutrowymi i drogami polnymi o nawierzchni utwardzonej, a także dedykowanymi rowerzystom ścieżkami rowerowymi.

Całkowita długość trasy 310 km

 

Zakwaterowanie i wyżywienie

Noclegi przygotowaliśmy w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych. Uczestników kwaterujemy w pokojach dwuosobowych, które posiadają oddzielną łazienkę z prysznicem. Pokoje jednoosobowe dostępne są na specjalne życzenie.

Wyżywienie na wyprawie to 6 śniadań przed wyruszeniem na trasę. Śniadania są przeważnie w formie szweckiego stołu. W połowie trasy każdego dnia zawsze urządzamy godzinną przerwę na obiad, w miejscach noclegu także będzie możliwość zamówienia obiadu lub kolacji w miejscach noclegu lub pobliskich restauracjach.

 

Pozostałe informacje

http://www.podrozerowerowe.pl/informacje/

warunki uczestnictwa w pliku pdf do pobraniatutaj

 

Pytania?

Kontakt:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl

 


Świadczenia i noclegi

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

 • 6 noclegów w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych o bardzo dobrym standardzie w pokojach 2-osobowych z łazienkami (prysznic/WC)
 • Wyżywienie w postaci 6 śniadań (przed wyruszeniem na trasę)
 • Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina i Warszawy do Elbląga, a po jej zakończeniu znad Jeziora Wigry do Warszawy i Lublina
 • Transport rowerów i bagaży na miejsce startu wyprawy, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Warszawy i Lublina
 • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą
 • Serwis techniczny
 • Ubezpieczenie NNW i OC

 

Terminy i cena

 

Terminy i ceny w sezonie 2020

Termin

Cena

wybierz termin

1480 zł

Opcje dodatkowe

Dopłata do pokoju 1-osobowego

prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru

245 zł

 

Zgłoszenie uczestnictwa i płatności

 • Aby zapisać się na wyprawę prosimy o wysłanie e-maila na adres kontakt@podrozerowerowe.pl. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 340 zł na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - GreenVelo północ"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.

 

Zasady i warunki

 


Rezerwuj

 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub e-mailem:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl