Mapa wyprawy

Naj na trasie

 • Błękitne Jeziora - "Białoruska Szwajcaria"
 • Naroczański Park Narodowy
 • Urokliwe wioski z drewnianą zabudową w Naroczańskim PN
 • Jezioro Narocz!
 • Miadzioł i jezioro Miastro
 • Postawy
 • Park Narodowy "Brasławskie jeziora"
 • Malownicze wioski na Pojezierzu Brasławskim
 • Jezioro Drywiaty
 • Drewniana molenna staroobrzędowców w Bułowiszkach
 • Zabytkowe kościoły w Miadzole, Słobódce i Brasławiu
 • Słobódka
 • Brasław
 • Jeziora Snudy i Strusto
 • Krajobrazy Brasławszczyzny
 • Piękne, czyste jeziora na trasie

Galeria

Białoruś Północna - przez krainę wielkich jezior!


Kraj/Region: Północna Białoruś/Jezioro Narocz i Pojezierze Brasławskie


Start/Meta: Naroczański Park Narodowy - Brasławski Park Narodowy
Trasa: ❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩
Długość: 7 dni (6 noclegów) - 305 km rowerem
Termin: wybierz termin
Cena: 1850 zł

Północna Białoruś od jeziora Narocz po Pojezierze Brasławskie to najciekawsza „rowerowo” część Białorusi. To niezrównanej urody pojezierza, wyjątkowo urozmaicony krajobraz nasycony wielką liczbą jezior i malownicze, z drewnianą zabudową wioski, senne miasteczka, drewniane świątynie i niepozorne domki „ruskich” bań wciśnięte w przygranicznej „zonie” pomiędzy granicami z Litwą oraz Łotwą. To „kresy kresów” czyli najdalej na północny wschód wysunięty skrawek przedwojennej Polski.

Ta część Białorusi jest mała znana, ale jeśli chodzi o piękno i ilość jezior można porównać ją jedynie z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Północna Białoruś jednak jest inna. Nie ma tutaj tylu letników co na Mazurach, a piękne plaże jezior Brasławszczyzny są prawie puste...

Trasa wyprawy prowadzić nas będzie przez dwa z czterech parków narodowych Białorusi. Pierwszy to Naroczański z jeziorem Narocz „kresowym morzem”, największym jeziorem w przedwojennej Polsce, dziś największym jeziorem Białorusi, Puszczą Naroczańską i innymi pięknymi jeziorami. Drugi to Brasławski, który z uwagi na urozmaicony krajobraz i setki jezior jest jednym z najciekawszych parków narodowych we wschodniej Europie.

Dla uzupełnienia programu wyprawy zapraszamy do lektury naszych wspomnień z 2009 roku, kiedy podróżowaliśmy tam z sakwami i pełnym ekwipunkiem na rowerowym bagażniku. Dla zainteresowanych historią tych ziem polecamy także świetny przewodnik Grzegorza Rąkowskiego „Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny”.

Zapraszamy!

 

Program wyprawy

 

Dzień 1

Trabutiszki

Dojazd do wioski Trabutiszki w Naroczańskim Parku Narodowym. Zakwaterowanie oraz obiadokolacja. 

 

Dzień 2

Trabutiszki - Jezioro Narocz


Po śniadaniu wsiadamy na rowery. Z Trabutiszek ruszamy najpierw do krainy Błękitnych Jezior „Białoruskiej Szwajcarii”, jednego z najciekawszych na Białorusi rezerwatów krajobrazowych. Tam oprócz pięknych, śródleśnych jezior trasa prowadzić nas będzie przez małe, „na końcu świata” wioski porozrzucane w otoczonej jeziorami puszczy. Zaraz po starcie jezioro Hłubel ze świetnie wytyczoną ścieżką przyrodniczą biegnącą wokół jeziora, następnie przez Peszkowce okrążając jezioro Bołduk, największe z Błękitnych Jezior dojedziemy do wiosek „na końcu świata” - wsi Wojszkuny z ładnymi, drewnianymi chałupami, Stańczyk z domami z sosnowych bali i ocieplanych od pokoleń wysuszonym mchem-torfowcem i przysiółka Kujele, uroczyska na skraju lasu. Drugi odcinek trasy tego dnia zaprowadzi nas nad Jezioro Narocz zwane „kresowym morzem” o kształcie wielkiego, błękitnego serca i celu trasy dnia dzisiejszego. Przed wojną było to największe jezioro w Polsce, dziś jest największym na Białorusi o długości 13 km i szerokości 10 km! Krajobraz jeziora z falującymi wodami, brzegami z piaszczystymi plażami i urwistymi klifami przywołują krajobrazy nadmorskie… Nad wodami jeziora Narocz spędzimy kolejną noc wyprawy.

Dystans: 65 km

 

Dzień 3

Jezioro Narocz - Miadzioł


Ten dzień będzie dystansowo krótki, abyśmy mieli czas na relaks i kąpiel w jeziorze Narocz. Po śniadaniu wyruszamy wzdłuż brzegów jeziora przez malownicze, nadnaroczańskie wioski i wiele świetnych punktów widokowych na jezioro do Miadzioła rozłożonego wokół zatoki jeziora Miastro. Po drodze spotkamy wiele fajnych plaż, a na jednej z nich zrobimy sobie dłuższą przerwę, w czasie której poplażujemy i popływamy w Naroczy. Okrążając od południa jezioro Miadzioł, kolejne z malowniczych jezior na trasie naszej wyprawy dojedziemy do Miadzioła, gdzie zwiedzimy jego największy zabytek - pokarmelicki, późnobarokowy kościół św. Stanisława, wdrapiemy się na Górę Zamkową, skąd roztacza się piękna panorama jeziora Miastro oraz koniecznie musimy sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z pomnikiem Lenina. W Miadziole kolejna okazja do poplażowania, bowiem zanocujemy w hotelu tuż przy plaży.

Dystans: 50 km

 

Dzień 4

Postawy - Jezioro Zelwa


Dojazd busem (30 km) do Postaw, gdzie rozpoczniemy drugą część trasy. Postawy to dzieło hrabiego Tyzenhauza i z uwagi na zabytkową zabudowę miasto uważane jest za jedno z najciekawszych pod względem architektonicznym miast Białorusi. Tam zobaczymy ładny rynek z drugiej połowy XVIII wieku wraz z zabytkowymi kamienicami zaprojektowany przez niegdyś wybitnego włoskiego architekta Giuseppe Sacco po czym ruszymy na trasę. Trasa IV dnia wyprawy prowadzić nas będzie przez przygraniczną zonę wzdłuż granicy z Litwą na północ do Kozian, gdzie zaczyna się jeden z czterech parków narodowych na Białorusi „Braslawskije Oziera”. Tutaj czeka nas dziewicza przyroda, a co kilka kilometrów mijać będziemy otoczone puszczą jeziora (najładniejsze z nich na trasie tego dnia to Bohiń, Milaszki i Bogdanowskie) i porozrzucane gdzieś u ich brzegów malownicze wioski takie jak Dubrawka, Milaszki i otoczone ze wszystkich stron jeziorami wieś Zamosze. Metą tego odcinka będzie dotarcie nad piękne jezioro Zelwa, nad którym zanocujemy.

Dystans: 65 km

 

Dzień 5

Jezioro Zelwa - Maśkowce


V dnia wyprawy wjedziemy w samo serce Pojezierza Brasławskiego, niezwykłej urody, najpiękniejszego miejsca na Białorusi przypominającego ilością jezior i krajobrazem polskie Mazury. Pierwszy dłuższy postój tego dnia urządzimy sobie nad jezioro Drywiaty największym jeziorem na Pojezierzu Brasławskim, przed wojną czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce, klimatycznej wsi Rozeta i piaszczystej plaży nad Drywiatami z fajnym miejscem do kąpieli. Za chwilę kolejny przystanek bowiem dojedziemy do Brasławia, stolicy pojezierza, wyjątkowo ładnie położonego miasta na przesmyku pomiędzy ogromnym jeziorem Drywiaty, a znacznie mniejszymi jeziorami Nowiata i Biereże. Tam koniecznie musimy wejść na Górę Zamkową, bardzo dobry punkt widokowy oraz wstąpić do brasławskiego kościoła z cudownym obrazem Matki Boskiej Brasławskiej, miejsca licznych pielgrzymek. Po zwiedzaniu Brasławia wjedziemy w samo serce pojezierza i jadąc niejako na pówyspie, okrążając kolejne malownicze jeziora Brasławszczyzny dojedziemy do Słobódki - popularnego letniska i miasteczka artystów, największej po Brasławiu miejscowości na Pojezierzu Brasławskim z drewnianą zabudową i pełnymi uroku brukowanymi uliczkami wiodącymi w stronę jeziora Pociech. Zanocujemy kilka km za Słobódką w Maśkowcach, małej wiosce z potężnym grodziskiem, z którego roztacza się przepiękna panorama jezior Nieśpisz i Nedrawa.

Dystans: 65 km

 

Dzień 6

Maśkowce - Maśkowce


Ostatni dzień wyprawy to swoiste „The best of” Pojezierza Brasławskiego. Po śniadaniu z Maśkowców wyruszymy do wsi Łunie położonej nad rzeką Drujką z malowniczo porozrzucanymi wśród wzgórz nad doliną rzeki zagrodami oraz charakterystycznymi drewnianymi domkami ruskich bań nad Drujką. Następnie mijając przysiółek Horodyszcze dojeżdżamy nad jezioro Snudy, wyjątkowej urody drugie co do wielkości jezioro na Pojezierzu Brasławskim. Okrążając Snudy mijać będziemy całą serię małych, malowniczych, porozrzucanych i wyludnionych kilkudomowych wiosek oraz wspaniałe krajobrazy. Po kolei mijamy Krasnogórkę, Jurany, Piertanie, Krzywosielce, Gliniszki, Kołoniszki, Jakubiańce i dojeżdżamy do Bułowiszek z drewnianą molenną staroobrzędowców przerobioną tutaj ze zwykłej wiejskiej chaty. Z Bułowiszek już tylko kilka km do wsi Kieziki, gdzie wjedziemy na wąski przesmyk z piaszczystymi plażami na którym wody jeziora Snudy łączą się z wodami jeziora Strusto, kolejnego pięknego jeziora z prawie 300 jezior Brasławszczyzny. Tam zostawiając rowery wdrapiemy się na wzgórze Majak skąd roztacza się najpiękniejszy widok tej wyprawy. Malowniczość jezior Snudy i Strusto z dziesiątkami wysp i zatok dosłownie zapiera dech w piersiach! Okrążając od strony wschodniej jezioro Strusto z kolejnymi wspaniałymi widokami dojedziemy po raz kolejny do Brasławia, a stamtąd wrócimy do Maśkowców na ostatni nocleg.

Dystans: 60 km

 

Dzień 7

Maśkowce

Po śniadaniu spakujemy rowery oraz bagaże i udamy się w drogę powrotną  do Polski.

 


Podstawowe informacje

 

Transport

Zapewniamy transport naszym busem z Lublina i Warszawy do Grumbinent na start wyprawy, a także w drodze powrotnej z Maśkowców do Lublina i Warszawy. Razem z busem zawsze jedzie przyczepa, która transportuje bagaże oraz rowery uczestników.

Szczegóły transportu uzgadniamy z każdym uczestnikiem indywidualnie. Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa i Lublin możemy zorganizować także za dodatkową opłatą naszym busem.

 

Trasa

❶❷③④⑤⑥⑦⑧⑨⑩

Trasa wyprawy po Północnej Białorusi jest łatwa, w większości płaska, jedynie na Pojezierzu Brasławskim będziemy mieli do pokonania kilka niewielkich podjazdów. Jednak nie jest to wyprawa dla tych, którzy przyzwyczaili się do gładkich asfaltów. Nawierzchnia na trasie jest bardzo zróżnicowana. To przeważnie drogi szutrowe, utwardzone drogi polne, ale asfaltu także nie zabraknie. Dzienne dystanse od 50 do 65 km.

Całkowita długość trasy 305 km

 

Zakwaterowanie i wyżywienie

Na wyprawie po Północnej Białorusi wszystkie noce spędzimy w malowniczo położonych nad samymi jeziorami miejscówkach w hotelach i pensjonatach (pierwsza noc w agroturystyce) w pokojach dwuosobowych z łazienkami w pokojach.

Wyżywienie na wyprawie to 6 śniadań i 6 obiadokolacji w miejscach noclegu lub pobliskich restauracjach. Na obiadokolacje zawsze wybieramy menu regionalne. Śniadania na Białorusi są przeważnie tradycyjnie przygotowywane przez gospodarzy.

 

Wizy i dokumenty!

Białoruś to jednyny kraj w Europie, gdzie wciąż musimy posiadać wizę aby wjechać na jej terytorium. Dlatego ze względów organizacyjnych wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego udziału w wyprawie co najmniej 2 miesiące przed wyjazdem. Wizę grupową załatwiamy w konsulacie w Białej Podlaskiej. Do wizy potrzebne będą:

 • wypełniony i podpisany osobiście przez Uczestnika formularz wniosku o wydanie wizy
 • zdjęcie paszportowe nie starsze niż 6 miesięcy
 • ważny co najmniej 3 miesiące paszport z co najmniej 2 wolnymi stronami

 

Pozostałe informacje

http://www.podrozerowerowe.pl/informacje/

warunki uczestnictwa w pliku pdf do pobraniatutaj

 

Pytania?

Kontakt:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl

 


Świadczenia i noclegi

 

Świadczenia

Na wyprawie zapewniamy:

 • 6 noclegów w hotelach, pensjonatach  i agroturystyce w pokojach 2 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym (prysznic/WC)
 • Wyżywienie w postaci 6 śniadań rano oraz 6 obiadokolacji po dotarciu na miejsce noclegu
 • Transport uczestników na miejsce startu wyprawy z Lublina i Warszawy, a po jej zakończeniu do Warszawy i Lublina
 • Transport rowerów i bagaży na miejsce startu wyprawy, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wyprawy do Warszawy i Lublina
 • Opiekę doświadczonego pilota, prowadzenie wyprawy wyznaczoną trasą
 • Serwis techniczny
 • Ubezpieczenie zdrowotne do 20.000 Euro
 • Koszty wizy i pośrednictwo przy uzyskaniu grupowej wizy turystycznej

 

Terminy i cena

 

Terminy i ceny w sezonie 2020

Termin

Cena

wybierz termin

1850 zł

Opcje dodatkowe

Dopłata do pokoju 1-osobowego

prosimy o kontakt

Wypożyczenie roweru

245 zł

 

Zgłoszenie uczestnictwa i płatności

 • Aby zapisać się na wyprawę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego w zakładce "Rezerwuj". Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy, tj. kwoty 370 zł na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. 11 Listopada 62/2

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Białoruś Północna"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota.

 

Zasady i warunki

 


Rezerwuj

 

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie lub e-mailem:

tel. (+48) 607 328 093

e-mail: kontakt@podrozerowerowe.pl