rezerwuj

Trasa

mapa morawy mini

Wycieczkowe naj

 • Znojmo i jego zabytki
 • Znojemskie podziemia
 • Dolina Dyji
 • Najstarsza na Morawach winnica Sobes
 • Kamień Sealsfielda
 • Smaki win południowomorawskich i czeskiej kuchni
 • Morawskie Ścieżki Winiarskie
 • Mikulov
 • Wzgórza Palavy
 • Klimaty czeskiej prowincji
 • Pałac Lichtensteinów w Lednicach
 • Kompleks pałacowo-parkowy Lednicko-Valticki
 • Krajobrazy Moraw Południowych

Galeria

Morawy dla każdego!


Kraj/Region: Czechy/Morawy Południowe
Start/Meta: Znojmo - Valtice
Trasa: łatwa z umiarkowanymi podjazdami
Długość: 5 dni (4 noclegi) - 180 km rowerem
Startujemy: terminy wycieczek weekendowych w sezonie 2018 zamieścimy w grudniu, zapraszamy!
Cena: 980 zł

Wycieczka na Morawy to krótki, pięciodniowy wyjazd łączący zwiedzanie, rozrywkę i sport, który przygotowaliśmy razem z naszym czeskim partnerem spółką Vinitor. Wybraliśmy najbardziej interesujące miejsca na Morawach Południowych , w których możliwe są różne rodzaje aktywności, a między którymi będziemy poruszać się na rowerze na dedykowanych dla rowerzystów Morawskich Ścieżkach Winiarskich. W czasie pięciodniowej wycieczki poznamy wszystko to co Południowe Morawy mają najpiękniejszego: wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco Zespół Lednicko-Valticki ze wspaniałym zamkiem i klasycystycznymi budowlami z epoki Lichtensteinów, zabytkowe, średniowieczne rynki i zabytki Mikulova i Znojma, rezerwat biosfery Palava, barwne uliczki południowomorawskich miasteczek i wiosek oraz wiele klimatycznych winnic i piwniczek winiarskich, które odwiedzimy i w których poznamy prawdziwy smak morawskiego wina nazywanego tutaj płynnym słońcem.

Morawy koniecznie trzeba przeżyć. Najlepiej i najprzyjemniej zrobić to rowerem!


Plan wycieczki:

Dzień 1

Znojmo

Przyjazd do Znojma, zameldowanie się w pensjonacie oraz obiad. Po obiedzie uczestnicy mają do wyboru jeden z dwóch popołudniowych programów, który przygotowaliśmy w Znojmie: kulturowy lub sportowy.

Program kulturowy:

W ramach tego programu chętni wyruszą na spacer po zabytkowej starówce Znojma połączony ze zwiedzaniem jego najwspanialszych zabytków (możliwa opcja wynajęcia anglojęzycznego przewodnika po Znojmie):

 • Wieży ratuszowej

Z wierzchołka wieży, przy sprzyjających warunkach pogodowych, można podziwiać rozległe, spektakularne widoki na całe miasto i okoliczne krajobrazy. Na północnym zachodzie dostrzec można Czesko-morawską wyżynę, na południowym wschodzie widać wzgórza Pálavy, które należą do regionu Białych Karpat. Na wieżę prowadzi 162 schody, wysokość punktu widokowego to 56 metrów.

 • Tajemniczych podziemi w dwóch wariantach:


- Trasa Klasyczna – przechadzka po podziemiach Znojma zainteresuje każdego. Historia przedstawiona jest tutaj za pomocą najnowszych technologii z wykorzystaniem efektów dźwiękowych i świetlnych. Na czternastu stacjach będziemy mogli zobaczyć trumny ze szkieletami, narzędzia tortur i męczonych złoczyńców, modlącego się mnicha, skrzaty oraz wiele innych ciekawostek. Trasa klasyczna trwa około godziny.

- Trasa Adrenalinowa – czyli podziemne korytarze inaczej. Przejścia wąskimi i niskimi korytarzami, brodzenie w wodzie, wspinanie się po wilgotnych drabinach, wszystko po ciemku, z latarką czołową i w ubraniu ochronnym. Do wyboru są trzy trasy:

Trasa 1 o niskim stopniu trudności, czas trwania przechadzki ok. 1 godz. 15 min. Atrakcje po drodze: Jezuicki wodociąg, wielkie podziemne sale, kanały dymowe, ekspozycje „Winnice“ i „Archeologia“


Trasa 2 o średnim stopniu trudności, czas trwania przechadzki ok. 1,5 godz. Atrakcje po drodze: Jezuicki wodociąg, oryginalny znak wyrzeźbiony przez budowniczych podziemia z roku 1402, nietradycyjne wglądy do klasycznej trasy, ekspozycja „Kamień w architekturze“

Trasa 3 o wysokim stopniu trudności, czas trwania przechadzki ok. 2,5 godz. Atrakcje po drodze: Jezuicki wodociąg, średniowieczna studnia, oryginalne korytarze wykute w skałach, ekspozycja „Historia podziemia“

 • Zamek w Znojmie

W zachodniej części centrum miasta znajduje się ulica Zamkowa z kompleksem zamkowym. Mieści się u zbiegu rzek Dyji i Gránického potoku. Częścią kompleksu zamkowego jest także Rotunda św. Katarzyny.

Program sportowy:

W ramach programu sportowego odbędzie się 30 km wycieczka rowerowa (lub dla chętnych wycieczka piesza ścieżką edukacyjną Kraina Miłości o długości 5,4 km) po Parku Narodowym Podyjí z głębokimi zakolami tworzącymi naturalny kanion rzeki Dyji, przeprawą wiszącym mostem do majestatycznej winiarni Sobes, najstarszej, morawskiej winnicy leżącej na zboczu skalnym w meandrze Dyji, gdzie dojechać można tylko rowerem. Trasa ta zaliczana jest do najwspanialszych przeżyć rowerowych w Czechach!

Ścieżka edukacyjna Doliną miłości – piesza. Lekka trasa długości 5,4 km. Ścieżka przechodzi przez Dolinę Příčního potoku (obszar chroniony NATURA 2000), wiedzie wzdłuż brzegu stawu Górny Karlov i Božickiego stawu, jest to Rezerwat przyrody Karlov.

Dodatkowo w Parku Narodowym Podyjí wyznaczone są także dwie trasy jeździeckie, które proponujemy dla tych, którzy mają doświadczenie i chcieliby popołudnie spędzić w siodle.

Wieczorna wizyta w winnicy

Po południowych atrakcjach kulturalno-sportowych przejedziemy naszym busem do Konic, dzielnicy Znojma, gdzie wejdziemy na Sealsfieldowy kamień, doskonały punkt widokowy na dolinę Dyji, po czym zwiedzimy winnicę Dobra Vinice, gdzie zapoznamy się z uprawą winogron połączoną z degustacją trzech rodzajów win z tej winnicy i zasiądziemy do wieczornej kolacji w piwniczce winnej w postaci szweckiego stołu. Tam na nas oprócz kolacji czekać będą gorące i zimne napoje bezalkoholowe, a także… butelka dobrego, morawskiego wina dla każdej osoby. Po obfitej obiadokolacji i degustacji powrót busem do pensjonatu na nocleg.


Dystans rowerem: 30 km

Dystans pieszo (dla chętnych): 5,4 km

 

Dzień 2

Znojmo - Mikulov


Drugiego dnia po śniadaniu wsiadamy na rowery i ruszamy na ponad 60 km trasę do Mikulova po równinnym terenie. Trasa wiedzie po Morawskich Ścieżkach Winiarskich i krótkim odcinkiem szlaku Greenways z Pragi do Wiednia przez Jaroslavice, Hevlín, Novy Prerov do kolejnego magicznego miasta Moraw Południowych – Mikulova. Po drodze trzy dłuższe przystanki, jeden z przerwą na obiad. Wieczorem obowiązkowy spacer po wąskich uliczkach Mikulova o wyjątkowej atmosferze w poszukiwaniu jego największych skarbów: barokowego zamku, w którym zobaczymy słynną mikulowską winną beczkę z 1643 r. mogącą pomieścić 100 tysięcy litrów wina (!), dawnej dzielnicy żydowskiej, zabytkowego kościoła św. Wawrzyńca, pięknych, renesansowych domów o malowniczych fasadach, Świętego Pagórka. Wieczorem Mikulov należy do wina, które tutaj jest wszechobecne dlatego i my przed nocnym odpoczynkiem usiądziemy na rynku przy lampce płynnego słońca jak nazywają tutaj wino miejscowi poddając się wyjątkowej atmosferze tego niezwykłego miasteczka!

Dystans rowerem: 60 km

 

Dzień 3

Mikulov - Wzgórza Palavy - Velke Pavlovice


Nie ma w Czechach wielu miejsc, które mogą chlubić się tak piękną i różnorodną przyrodą, niezwykłym krajobrazem z białymi wapiennymi skałami, winnicami na dobrze nasłonecznionych stokach, jak Pálava. Pálava położona jest w prastarym morawskim krajobrazie, który należy do najwcześniej zaludnionych miejsc na ziemiach czeskich. Między dzisiejszymi Dolnymi Věstonicami a Pavlowem istniały prastare obozy łowców mamutów, po których pozostały nie tylko resztki kości mamutów i ślady ognisk, ale i najstarsza, znana na całym świecie paleolityczna ceramiczna figurka Wenus z Dolnych Věstonic. 


Trasa do pokonania tego dnia składa się z cześci rowerowej o długości 40 km lub dla chętnych z dwóch, łączonych części pieszo-rowerowych. Pierwsza część trasy dla chetnych to wędrówka przez wzgórza Palavy o długości ok. 9 km. Na trasie znajdują się m.in. ruiny zamków Dívčí hrad i Sirotčí hrádek oraz kilka niezwykłych punktów widokowych. Piesza część wycieczki kończy się w Pavlowie, gdzie zjemy obiad połączony jak to na Morawach przystało z małą, winną degustacją. Drugą część trasy III dnia wycieczki do Velkych Pavlovic pokonamy na rowerach. Przejedziemy przez malownicze, winiarskie wioski Milovice, Bulhary, Pritluky i Zajeci. W Velkých Pavlovicach zanocujemy, a także zakończymy dzień w morawskim stylu przy lampce wina i kolacji w Velkopavlovickiej winiarni.

 


  

Dystans rowerem: 40 km lub 30 km

Dystans pieszo (dla chętnych): 9 km

 

Dzień 4

Velke Pavlovice - Kompleks Lednicko-Valticki - Valtice


IV dnia zapraszamy na wycieczkę po kompleksie Lednicko – Valtickim.

W Lednicach zobaczymy wspaniały zamek z przylegającym olbrzymim zespołem parkowym, który należy do najpiękniejszych w Czechach i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Lednicki dwór założony w roku 1249 należał do rodu Lichtensteinów niemal 700 lat! Dzisiejszy wygląd zyskał dzięki rozległej rekonstrukcji z połowy XIX wieku w stylu angielskiego, tudorowskiego gotyku. Wcześniej przechodził on kilka przebudówek, najważniejsza z nich miała miejsce pod koniec XVII wieku, zamek zyskał wtedy barokowy charakter dzięki architektonicznej interwencji włoskiego architekta Domenica Martinelliho oraz Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Fasada jest bogato zdobiona w stylu neogotyckim. Do kompleksu zamkowego, oprócz minaretu, należy również historyczna oranżeria i barokowa stajnia dla koni.


Po obiedzie w jednej z lednickich restauracji zwiedzimy wszystkie zakamarki Zespołu Lednicko-Valtickiego zwanego Ogrodami Europy wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół ten znajduje się między Lednicą, Valticami i Břeclaviem. Oprócz zamku, w parkowym krajobrazie, na obszarze prawie 300 km² znajdują się budowle w duchu romantyzmu i antyku: antyczne rzeźby, świątynie, kapliczki, kolumnady, a nawet ukryty pośród lasów rzymski łuk triumfalny i 60 metrowy, jeden z najwyższych w Europie muzułmańskich minaretów! W pobliżu Lednic zobaczymy wysoki 23 metrowy obelisk przypominający od roku 1798 zawarcie pokoju między Francją, a Austrią, Janův hrad (Zamek Jana) oraz zamek łowiecki, który wcześniej służył jako leśniczówka.

W połowie drogi między Lednicą a Valticami obejrzymy jeszcze kaplicę św. Huberta, a niedaleko Valtic świątynię Trzech Gracji ze sławną rzeźbą trzech kobiet, mały zamek Belveder i Lány oraz Kolumnadę na Reistniě, skąd roztacza się przepiękny widok na okoliczne winnice.

IV dzień wycieczki zakończymy w Valticach.


   

   


   

   

Dystans rowerem: 50 km

 

Dzień 5

Valtice

Po śniadaniu spakujemy swoje bagaże i udamy się na spacer po parku zamkowym. O 10.30 dla chętnych ostatnia degustacja morawskiego wina w Narodowym Salonie Win Republiki Czeskiej, gdzie prezentuje się 100 najlepszych win z całych Czech. Degustacja potrwa około półtorejgodziny, po czym ruszymy w drogę powrotną do Polski.


   

Trasa:

Pierwszego dnia po Parku Narodowym Podyij trasa będzie lekko pagórkowata, ale przecudne widoki na Dolinę Dyji wynagrodzą nam podjazdy, drugi dzień zupełnie płaski, trzeci to przejazd przez Wzgórza Palavy więc znowu będzie kilka umiarkowanych podjazdów z niezwykłymi widokami, czwartego dnia czeka na nas zupełnie płaska trasa po kompleksie Lednicko-Valtickim. Całkowita długość trasy ze Znojma do Valtic pokonana rowerem to 150 km+dystans dla chętnych po Parku Narodowym Podyji pierwszego dnia wycieczki 30 km.

 

Transport, czyli dojazd i powrót:

Zapewniamy transport naszym busem z/do Lublina, Warszawy oraz Katowic, a także miejscowości znajdujących się na trasie przejazdu Lublin-Warszawa-Katowice-Znojmo oraz Znojmo-Katowice-Warszawa-Lublin.

Dla grup zorganizowanych, które chcą dotrzeć na start wyprawy pociągiem przygotowaliśmy specjalne zniżki. Dojazd pociągiem relacji Warszawa-Katowice-Znojmo-Katowcie-Warszawa jest bardzo szybki i przyjemny. Linki do rozkładu jazdy polskich pociągów znajdują się na stronie http://www.rozklad-pkp.pl/.

Przy grupach zorganizowanych transport z/do innych miejscowości niż Warszawa, Lublin i Katowice możemy zorganizować naszym busem za dodatkową opłatą.

Transport bagaży i rowerów z/do Warszawy, Lublina oraz Katowic zawsze jest wliczony w cenę wycieczki. Z/do innych miejscowości po indywidualnym uzgodnieniu.

 

Noclegi, wyżywienie i degustacje:

Na wycieczce czekają na nas cztery noclegi w pensjonatach o bardzo dobrym standardzie w pokojach dwuosobowych. Wyżywienie na wycieczce zawarte w kosztach to cztery śniadania oraz jedna obfita obiadokolacja połączona z degustacją wybornego, morawskiego wina. Resztę posiłków każdy będzie sobie zamawiać indywidualnie według gustu, smaku i uznania.

 

Liczba uczestników:

15-19 osób

 

Koszty i świadczenia:

Koszt 980 zł/os. i obejmuje:

 • 4 noclegi w pensjonatach o bardzo dobrym standardzie z łazienkami (prysznic/WC)
 • Wyżywienie - 4 śniadania rano (przed wyruszeniem na trasę) oraz 1 obiadokolacja połączona z degustacją na zakończenie I dnia wycieczki
 • Transport uczestników na miejsce startu wycieczki oraz po jej zakończeniu z/do Katowic, Warszawa oraz Lublina
 • Transport rowerów i bagaży z Lublina, Warszawy oraz Katowic na miejsce startu wycieczki do Znojma, transport bagaży pomiędzy poszczególnymi etapami, transport rowerów i bagaży po zakończeniu wycieczki z Valtic do Katowic, Warszawy oraz Lublina
 • Asekurację auta zabezpieczającego przejazd uczestników
 • Prowadzenie wycieczki wyznaczonymi trasami oraz opiekę pilota
 • Serwis techniczny w przypadku awarii roweru
 • Apteczkę
 • Ubezpieczenie KL i NW
 • Wieczorną degustację wina w winnicy Dobra Vinice I dnia wycieczki

Pozostałe koszty, o których warto pamiętać (1 Kć to ok. 0,16 zł):

 • koszty obiadów na trasie i kolacji (dobry obiad to ok. 150-200 Kć)
 • wejściówki/bilety wstępu dla chętnych (przykładowe ceny - trasa adrenalinowa do podziemi w Znojmie - 130 Kć/osoba, zamek w Znojmie - 60 Kć/osoba, Rotunda Św. Katarzyna - 90 Kć/osoba, minaret w Lednicach - 50 Kć/osoba, Jenohrad - 50 Kć/osoba, Apollonův chram - 25 Kć/osoba)
 • degustacja w Salonie Win Republiki Czeskiej w Valticach - 270 Kć/osoba
 • mniejsze degustacje na trasie wg gustu i uznania
 • opcjonalnie anglojęzyczny przewodnik po Znojmie (250 Kć/godz.) i w Valticach (500 Kć/cała degustacja)

 

Zgłoszenia i płatności:

 • Aby zapisać się na wycieczkę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki kosztów wycieczki tj. kwoty 300 zł  na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. Szeroka 4

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Morawy dla każdego"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wycieczki bezpośrednio u pilota.

 

O Morawskich Ścieżkach Winiarskich:

Nasi partnerzy

kwiatek serwis

 

pgr parczew

Wirtualny Parczew

 

cezarkos