rezerwuj

Mapa wyprawy

mapa jura mini

Wycieczkowe naj

 • Częstochowa!
 • Zamek w Olsztynie
 • Góry Sokole
 • Zamki w Mirowie i Bobolicach
 • Ruiny dawnych polskich warowni, czyli jurajskich strażnic
 • Skałki Rzędkowickie
 • Jaskinia Głęboka
 • Rezerwat Góra Zborów
 • Zamki w Morsku i Smoleniu
 • Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
 • Pustynia Błędowska "Polska Sahara"
 • Zamki w Bydlinie i Rabsztynie
 • Park krajobrazowy Dolinek Krakowskich
 • Skałka i Jaskinia Nietoperzowa
 • Zamek w Piesowej Skale i Maczuga Herkulesa
 • Ojcowski Park Narodowy
 • Dolina Prądnika
 • Zamek w Ojcowie
 • Wąwóz Ciasne Skałki
 • Kraków!

Galeria

Jurajski szlak Orlich Gniazd


Kraj/Region: Polska/Jura Krakowsko-Częstochowskapoland
Start/Meta: Kraków - Częstochowa
Trasa: łatwa z umiarkowanymi podjazdami
Długość: 5 dni (4 noclegi) - 220 km rowerem
Startujemy: terminy wycieczek weekendowych w sezonie 2018 zamieścimy w grudniu, zapraszamy!
Cena: 450 zł

Na weekendowej wycieczce Jurajskim Szlakiem Orlich Gniazd zobaczymy aż 13 zamków i warowni na wapiennych skałach. Orle Gniazda, zamki zbudowane w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego należą do najstarszych, zachowanych zamków w Polsce i nadal budzą podziw odwiedzających. Czekają na nas także malownicze, zróżnicowane krajobrazy krasowej wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ukształtowane na przełomie milionów lat jaskinie, wąwozy i bramy skalne, Pustynia Błędowska „polska Sahara”, wyjątkowej urody Ojcowski Park Narodowy z przepiękną Doliną Prądnika oraz Częstochowa i Kraków, miasta z tyloma zabytkami, których przedstawiać raczej nie trzeba…

 


 

Plan wycieczki:

Dzień 1

Kraków

Spotykamy się w hostelu GreenHostel na krakowskim Kazimierzu. Po zakwaterowaniu i odpoczynku po podróży zapraszamy na spacer po krakowskim rynku połączony z kolacją w jednej z klimatycznych tamtejszych restauracji.

Dystans: Dzień bez rowerów

 

Dzień 2

Kraków - Dolina Będkowska

Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie

No to ruszamy! Po śniadaniu wsiadamy na rowery i przez urokliwą trasę przez Prądnik Korzkiewski dojedziemy do Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego parku narodowego w Polsce z piękną Doliną Prądnika, ogromnymi, różnokształtnymi skałami kryjącymi w sobie kilkudziesięciometrowe jaskinie, dolinami potoków wyżłobionych w wapieniach, a także urokliwymi wąwozami. Tam planujemy dłuższy przystanek na posiłek, spokojny przejazd przez park i zwiedzanie zamku w Ojcowie. Dalej trasa naszej wycieczki zmierza na północ do niezwykle urokliwego i najcenniejszego w Polsce renesansowego zamku w Pieskowej Skale i słynnej Meczugi Herkulesa, a stamtąd dojedziemy do drugiego pod względem wysokości wzniesienia na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – Skałek mającego 513 m npm, skąd przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry! Chętni będą mogli zdobyć szczyt, a Ci, którzy zostaną na dole mogą zwiedzić bardzo malowniczą, leżącą u podnóża Skałek Jaskinię Nietoperzową. Nocujemy w leżącej u podnóża Skałek w Dolinie Będkowskiej wiosce Łazy.

Dystans: 55 km

 

Dzień 3

Dolina Będkowska - Domaniewice

Pustynia Błędowska "Polska Sahara"
Pustynia Błędowska "Polska Sahara"

Pustynia Błędowska "Polska Sahara"

Początek trasy II dnia wycieczki zaprowadzi nas przez park krajobrazowy Dolinek Krakowskich i Olkusz do malowniczych ruin gotyckiego zamku w Rabsztynie. W Olkuszu dłuższa przerwa obiadowa, a z Rabsztyna odbijemy na zachód od szlaku Orlich Gniazd, aby zobaczyć „Polską Saharę”, jedną z największych pustyń w Europie. Obecnie Pustynia Błędowska to już tylko 10 km2 prawdziwie pustynnego krajobrazu, gdzie nie porastają lasy, ale tej atrakcji ominąć nie możemy! Po drodze do kolejnego wspaniałego zamku Jury w Bydlinie czeka na nas interesująca ścieżka przyrodnicza koło Jaroszowca, skałki, jaskinie oraz piękne widoki tzw. Gór Bydlińskich. Od zamku w Bydlinie już tylko kilka km do Hostelu Jurajskiego, gdzie zanocujemy.

Dystans: 55 km

 

Dzień 4

Domaniewice - Bobolice

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach

Już kilka km po starcie kolejne jurajskie orle gniazdo - XIV wieczny zamek w Smoleniu, z którego Wzgórza Zamkowego roztacza się niezwykły widok na Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, jedne z najpiękniejszych zespołów skalnych na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Za Smoleniem kierujemy się na zachód do Podzamcza z najpiękniejszym i największym zamkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej zamkiem Ogrodzieniec z ruinami perfekcyjnie wkomponowanymi w jurajskie skały. Druga część trasy tego dnia wycieczki to kolejne atrakcje szlaku Orlich Gniazd - zabytkowy kościół z XVII wieku w Skarżycach, Okiennik Wielki - malownicza skała ulubiona przez wspinaczy oraz kolejne ruiny zamku Bąkowiec w Morsku. Za Morskiem chętni będą mogli zdobyć szczyt Góry Zborów, skąd roztacza się wspaniała panorama na  Jurę, a także zwiedzimy Jaskinię Głęboką leżącą u stóp rezerwatu Góry Zborów jednego z najbardziej malowniczych grup skalnych ostańców na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Do zamku w Bobolicach przejedziemy się pod Skałami Rzędkowickimi, miejscem obleganym przez wspinaczy. Nocujemy przy zamku w Bobolicach.

Dystans: 55 km

 

Dzień 5

Bobolice - Częstochowa

Ruiny zamku w Olsztynie
Ruiny zamku w Olsztynie

Ruiny zamku w Olsztynie

Na trasie ostatniego dnia wycieczki szlakiem Orlich Gniazd czekają na nas wspaniałe widoki, panoramy oraz kolejne, jurajskie osobliwości. Na początek odwiedzimy zamek w Mirowie, a także zobaczymy najbardziej na zachód wysunięte ruiny strażnic w dawnej Polsce w Przewodziszowicach, Łutowcu i Ostrężniku. Po drodze do rezerwatu Gór Sokolich odwiedzimy także zabytkowy, drewniany kościółek św. Idziego w Zrębicach, aby następnie podnóżem Gór Sokolich „małych Beskidów” dotrzeć do Złotego Potoku i słynnej Bramy Twardowskiego, malowniczego, skalnego ostańca będącego naturalną bramą do lasów złotopotockich. Ostatnim dłuższym przystankiem przed Częstochową będzie Olsztyn z jednym z największych zamków na Jurze. Do Częstochowy, gdzie zakończymy czterodniową wycieczkę powinniśmy dotrzeć po południu.

Dystans: 55 km

 

Trasa:

Ze względu na kilka jurajskich podjazdów na trasie, część dróg terenowych i dzienne etapy w granicach 60 km nie jest to wycieczka super łatwa. Polecamy ją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów lub tych, którzy jeszcze nie mieli doświadczenia, ale chcą się sprawdzić na trudniejszych technicznie trasach. Przez cztery dni jurajskiej trasy z Krakowa do Częstochowy będziemy mieli do przejechania łączny dystans ok. 220 km.

 

Transport, czyli dojazd i powrót:

Startujemy z Parczewa lub Lublina, gdzie mamy przygotowane miejsca parkingowe dla aut. Stamtąd przesiadamy się do 20 osobowego busa, który dowiezie nas i nasze rowery do Krakowa na miejsce startu wycieczki, na trasie będzie wiózł bagaże i którym wrócimy z Częstochowy przez Lublin do Parczewa.

 

Noclegi i wyżywienie:

Na wycieczce przygotowaliśmy cztery noclegi. Pierwszy po przyjeździe w środę do Krakowa w Greenhostelu na Kazimierzu. Drugi w schronisku Małgosia w Dolinie Będkowskiej. Dalej w Hostelu Jurajskim i na koniec wycieczki pod zamkiem w Bobolicach.

Wyżywienie na wycieczce zawarte w kosztach to cztery śniadania oraz trzy obiadokolacje. W Krakowie kolacja we własnym zakresie.

 

Koszty i świadczenia:

Koszt wycieczki obejmuje:

 • 4 noclegi w schroniskach i hostelach
 • Wyżywienie - 4 śniadania rano (przed wyruszeniem na trasę) oraz 3 obiadokolacje (po dotarciu na miejsce noclegu)
 • Prowadzenie wycieczki wyznaczoną trasą
 • Serwis techniczny w przypadku awarii roweru
 • Apteczkę
 • Ubezpieczenie KL i NW
 • Transport uczestników i rowerów z/do Lublina i Parczewa i parking dla aut w Lublinie lub Parczewie

Pozostałe koszty, o których warto pamiętać:

 • bilety wstępów do odwiedzanych zamków i jaskiń
 • kolacja na starówce w Krakowie

 

Zgłoszenia i płatności:

 • Aby zapisać się na wycieczkę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy na ul. 11 Listopada 62/2 w Parczewie oraz telefonicznie pod nr (+48) 607 328 093
 • Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki kosztów wycieczki tj. kwoty 200 zł  na rachunek bankowy:

PHU "Auto-Art" Anna Kwiatek

ul. Szeroka 4

21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy

nr rachunku 65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - Jura"

Pozostałą kwotę można dopłacić w dniu rozpoczęcia wycieczki bezpośrednio u pilota.

 

Serdecznie zapraszamy!

 
 

Nasi partnerzy

kwiatek serwis

 

pgr parczew

Wirtualny Parczew

 

cezarkos