Najczęściej zadawane pytania

Jeśli nie znalazłeś do tej pory odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie, które Cię nurtuje zachęcamy do lektury najczęściej zadawanych pytań kierowanych do nas. Jeśli miałbyś nadal jakieś pytania w związku z naszymi wyprawami prosimy o kontakt telefoniczny pod nr (+48) 607 328 093 lub za pomocą formularza kontaktowego.

 

Niestety gwarancji samych słonecznych dni na wyprawie dać Ci nie możemy. W sytuacji chłodniejszych dni i okazjonalnych, przelotnych deszczów ostateczną decyzję co do dalszego realizowania programu wyprawy podejmuje zawsze po konsultacji ze wszystkimi uczestnikami wyprawy jej pilot, mając przede wszystkim jako priorytet zdrowie i bezpieczeństwo uczestników. Jeździmy przez tereny cywilizowane więc w przypadku na przykłąd przelotnego deszczu zawsze jest możliwość przeczekania go w miłej restauracji lub wiejskim sklepiku i tak najczęściej w takich sytuacjach robimy.

Przede wszystkim sprawny i sprawdzony rower! Pozostały bagaż wg gustu i uznania, ale z naszej wieloletniej praktyki podpowiadamy, aby z rzeczy najważniejszych na wyprawę rowerową zabrać ze sobą:

Ubrania i odzież rowerową:

 • wygodne buty (najlepiej 2 pary)
 • koszulki (najlepiej typowo rowerowe, "oddychające")
 • spodenki (najlepiej typowo rowerowe, czyli ze specjalną wkładką)
 • odzież na chłodniejsze dni i wieczory (bluza polarowa, ciepły sweter, długie spodnie, itp.)
 • bieliznę osobistą, w tym kąpielówki lub strój kąpielowy
 • kurtkę przeciwdeszczową
 • klapki pod prysznic
 • czapkę lub inne nakrycie głowy chroniące przed słońcem

Akcesoria rowerowe

 • torbę na kierownicę lub małe sakwy na tylny bagażnik do zabrania najpotrzebniejszych rzeczy w danym dniu jazdy
 • zapasową dętkę do Twojego typu roweru (zawsze na wyposażeniu naszego auta technicznego są opony i dętki różnych typów i rozmiarów, jednak polecamy wziąść ze względu na występujące różne ich rodzaje przynajmniej jedną zapasową dętkę pasującą do Twojego typu roweru)
 • linkę zabezpieczającą (zapięcie antykradzieżowe)
 • kask rowerowy

Inne ważne

 • dokumenty (dowód osobisty lub paszport w przypadku wyjazdu na Ukrainę lub Białoruś)
 • telefon komórkowy (z włączonym roamingiem w przypadku wyjazdów zagranicznych) z ładowarką
 • krem do opalania
 • okulary przeciwsłoneczne
 • aparat fotograficzny
 • kubek i sztućce (na kawę lub posiłki w ciągu dnia)
 • niestandardowe narzędzia rowerowe do Twojego typu roweru (np. pompka do amortyzatora, specjalne klucze, itp.)
 • zażywane leki

Uczestnicy wypraw "Kemping" dodatkowo powinni zabrać ze sobą na wyprawę sprzęt biwakowy:

 • namiot (oferujemy także jego wypożyczenie)
 • karimatę lub materac
 • śpiwór
 • talerz, kubek, nóż i sztućce

Na każdej wyprawie w jej kadrze zawsze znajduje się osoba (jest to pilot lub kierowca auta zabezpieczającego), która posiada wiedzę i umiejętności naprawy rowerów oraz odpowiednie narzędzia do usunięcia podstawowych awarii. Oprócz organizowania wypraw rowerowych prowadzimy również stacjonarny sklep-serwis rowerowy i na każdą wyprawę zabieramy ze sobą z naszego sklepu wystarczającą ilość zapasowego ogumienia (dętki i opony różnych rozmiarów) i podstawowych części zapasowych (koła różnych rozmiarów, szprychy, łańcuchy, pedały, linki, klocki hamulcowe, itp.). W razie ewentualnych awarii mamy więc podstawowe części zawsze pod ręką.

Nie jesteśmy jednak w stanie zabrać ze sobą całego naszego warsztatu i sklepu rowerowego, a co za tym idzie usunąć na trasie bardzo poważnych awarii. W takiej sytuacji uczestnikowi, któremu rower uległ awarii, a której nie możemy usunąć w warunkach terenowych udostępniemy nieodpłatnie jeden z dwóch zabranych na wyprawę rowerów zastępczych. Uczestnik kontynuuje jazdę rowerem zastępczym do czasu usunięcia awarii roweru w płatnym, profesjonalnym serwisie rowerowym na trasie wyprawy na swój koszt. Za stan techniczny rowerów które wypożyczamy, przed wyprawą i w jej trakcie, jesteśmy odpowiedzialni osobiście.

Cena wyprawy standardowo obejmuje jedynie transport rowerów i bagaży z Warszawy lub Lublina (z innych miejscowości po uprzednim kontakcie z nami). Opcja dojazdu autobusem/busem zorganizowanym przez nas na miejsce startu wyprawy, a po jej zakończeniu do miejsca zamieszkania uczestników jest opcją dodatkową i ustalana jest indywidualnie z uczestnikami wyprawy. Wszystkie szczegóły dojazdu na miejsce startu naszych wypraw oraz transportu rowerów i bagaży znajdują się w dziale "Transport"

To zależy od charakteru wyprawy i trasy. Podróżowanie z małymi dziećmi ma trochę inną specyfikę i w związku z tym wyprawa musi być także odpowiednio przygotowana. Najlepiej przed podjęciem decyzji skontaktować się z nami, a z chęcią odpowiemy na pytanie czy dana wyprawa będzie przygotowana tak, aby mogły w niej uczestniczyć najmłodsi.

Dla większego bezpieczeństwa uczestników naszych wypraw zalecamy jazdę w kasku rowerowym, nie jest to jednak koniecznością - każda osoba dorosła we własnym zakresie podejmuje co do tego decyzję. Obowiązkowo w kasku rowerowym na naszych wyprawach muszą jeździć dzieci i młodzież do 18 roku życia, chyba, że ich rodzice lub opiekuni prawni na własną odpowiedzialność zadecydują inaczej.

Niekonicznie, ponieważ oferujemy wypożyczenie roweru na czas trwania wyprawy. Jeśli masz jednak swój rower i na nim jeździsz zabierz go ze sobą na wyprawę. Łatwiej i wygodniej jest przejechać trasę wyprawy na rowerze który się zna i na siodełku, na którym już jeździliśmy.

Oczywiście, że nie. Jeśli któryś z punktów programu wyprawy Cię nie zainteresuje zawsze możesz w tym czasie robić coś innego. Zazwyczaj obok interesujących miejsc lub zabytków, przy których robimy dłuższe postoje znajdują się różnego rodzaju inne atrakcje, także zamiast zwiedzać dany obiekt z grupą możesz naturalnie sam wybrać co będziesz w tym czasie robił.

Oprócz wycieczek, które znajdziesz w ofercie na naszej stronie oferujemy również wyprawy rowerowe na zamówienie w dogodnym dla Państwa terminie i w dowolne miejsce w Europie. W celu zorganizowania specjalnej wyprawy dla Państwa prosimy o kontakt telefoniczny pod nr (+48) 607-328-093 lub mailowy: kontakt@podrozerowerowe.pl w celu omówienia szczegółów takiej wyprawy.

Naszym priorytetem jest, aby wyprawy, które organizujemy dla Państwa biegły drogami o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym. Przez lata praktyki i tysiącu przejechanych na rowerze kilometrów doszliśmy do wniosku, że nie ma nic bardziej przyjemniejszego na świecie niż jazda rowerem wśród oszałamiającej przyrody i ciszy jej otaczającej i nic gorszego na świecie jak jazda rowerem wśród dymu spalin i hałasu mijających nas aut. Zawsze wybieramy więc malownicze, mało uczęszczane trasy o jak największym stopniu bezpieczeństwa.

Wszystkie świadczenia zawarte w cenie wyprawy oraz czego cena wyprawy nie obejmuje znajdują się w zakładce "Świadczenia" przy szczegółach każej organizowanej przez nas wyprawy. Biletów wstępu do interesujących miejsc (nie każdy przecież lubi zwiedzać!) zazwyczaj nie gwarantujemy. Jeśli chodzi o dodatkowe atrakcje to bywają takie, które są wliczone w cenę wyprawy, jednak nie są to atrakcje w miejscach noclegów, takie jak sauna, basen, grill, płatne ognisko, możliwość skorzystania z masażu, itp.

Jest to uzależnione od ilości uczestników danej wyprawy. W przypadku kiedy grupa liczy do 15 osób dla większego bezpieczeństwa oraz wzajemnego zgrania wszystkich uczestników wyprawy staramy się jechać razem, jednak nie jest to obowiązkowe. Przed startem do każdego dnia wyprawy zawsze przeprowadzamy krótką odprawę, na której przedstawiamy program i trasę danego dnia. Jeśli któryś z punktów Cię nie zainteresuje i zamiast postoju chciałbyś jechać dalej, a pewny jesteś, że poradzisz sobie i nie zboczysz z wytyczonej trasy oraz powiadomiłeś o tym fakcie pilota wyprawy to nie ma oczywiście żadnych przeciwskazań abyś na własną odpowiedzialność odłączył się od grupy i kontynuował wyprawę samodzielnie, swoim tempem. W przypadku grup powyżej 15 osób, zgodnie z przepisami ruchu drogowego zawsze dzielimy się na dwie kolumny, które utrzymują między sobą bezpieczną, przepisową odległość minimum 200 metrów.

Organizujemy wyprawy rowerowe dla wszystkich, niezależnie od kondycji fizycznej, płci czy wieku. Podróżują z nami osoby preferujące aktywny wypoczynek, które chcą przeżyć niezapomniane chwile z dala od przepełnionych miejsc i kurortów turystycznych. Przy każdej wyprawie opisujemy dokładnie do kogo adresujemy konkretną wyprawę biorąc pod uwagę stopień trudności danej trasy. Poziom trudności tras stworzyliśmy abyś wiedział czego możesz się spodziewać na trasie danej wyprawy oraz aby pomogły Ci określić czy dana wyprawa dostosowana jest do Twoich możliwości kondycyjnych i podróżowania w taki sposób, abyś z jazdy czerpał samą przyjemność i frajdę. Oczywiście tylko do Ciebie należy, którą trasę wybierzesz! Jeśli będziesz miał jednak jakieś pytania czy wątpliwości jaką trasę wybrać dla siebie prosimy o wcześniejszy kontakt, a z wielką przyjemnością pomożemy Ci dobrać wyprawę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i możliwościom.

Bardzo przydatna i praktyczna na mały bagaż podręczny jest specjalna torba na kierownicę z zatrzaskiem (tzw. clickiem), umożliwiająca szybkie zdjęcie i założenie torby na specjalny uchwyt przymocowany do kierownicy roweru. Praktyczne są także małe sakwy, które zakłada się na tylny bagażnik rowerowy. Odradzamy używanie różnego rodzaju plecaków i innych toreb, który mają bezpośrednio kontakt z ciałem.

Aby zapisać się na wyprawę prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego, który znajduje się  w zakładce "Rezerwuj" przy szczegółach każdej organizowanej przez nas wyprawy. Zgłoszenia przyjmujemy także osobiście w siedzibie naszej firmy oraz telefonicznie pod nr tel. (+48) 607 328 093

To sprawa indywidualna. Rower powinien być przede wszystkim w pełni sprawny technicznie. Podpowiadamy, aby z rzeczy ważnych i przydatnych miał:

 • oświetlenie, chociaż nie jest to koniecznością, gdyż na naszych wyprawach nie podróżujemy po zmierzchu
 • stopkę, która jest praktyczna i przydaje się na postojach
 • bagażnik rowerowy, torbę na kierownicę lub nieduże, tylne sakwy, w które możemy zabrać swój osobisty bagaż podręczny (najpotrzebniejsze rzeczy) na drogę
 • zapięcie (zabezpieczenie antykradzieżowe). Na postojach przy rowerach zawsze znajduje się ktoś z kadry wyprawy. Nie mniej jednak nie odpowiadamy za ich bezpieczeństwo na postojach!

Na wyprawach w wersji "Komfort" zapewniamy obiadokolacje i śniadania w miejscach noclegów. Uczestnicy wypraw "Standard" razem z kadrą przygotowują posiłki we własnym zakresie. Jeśli chodzi o więcej szczegółów dotyczących wyżywienia w czasie naszych wypraw zapraszamy do lektury działu "Noclegi i posiłki".

Dodatkowo na wyprawy zawsze zabieramy ze sobą do auta technicznego kuchenkę gazową, która jest przez cały czas trwania wyprawy do Państwa dyspozycji.

Na trasie, pomiędzy poszczególnymi jej etapami w czasie dłuższych przerw zawsze jest możliwość także zjedzenia lokalnego przysmaku lub obiadu w restauracji czy barze lub innego posiłku z produktów zakupionych w miejscowym sklepie.

Po dokonaniu i potwierdzeniu przez nas rezerwacji prosimy o dokonanie wpłaty zaliczki w wysokości 20% ceny wyprawy do dnia podanego w zakładce "Zapisy", znajdującej się w szczegółach każdej organizowanej przez nas wyprawy na rachunek bankowy:

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Auto-Art", ul. Szeroka 4, 21-200 Parczew

Bank Spółdzielczy w Parczewie

nr  65 8042 0006 0015 7430 3000 0010

z dopiskiem "imię i nazwisko - nazwa wyprawy"

Pozostałą kwotę należy dopłacić w dniu rozpoczęcia wyprawy bezpośrednio u pilota lub wpłacić na konto podane wyżej, ale w terminie nie późniejszym niż tydzień przed rozpoczęciem wyprawy.

Przede wszystkim rower sprawny! Do charakteru naszych wypraw i tras, którymi się poruszamy najlepszy będzie rower trekkingowy o kołach 28 cali lub rower górski. Te dwa typy rowerów gwarantują uniwersalność i nadają się zarówno na asfalt (w tym przypadku rower górski z uwagi na mniejszy rozmiar kół i grubość opon zdecydowanie mniej) jak i teren (drogi polne, szutr, dukty leśne, itp.) Z uwagi na zróżnicowaną nawierzchnię tras naszych wypraw nie polecamy rowerów typowo szosowych, które nadają się tylko na asfalt.

Średni dzienny dystans waha się w granicach 40-60 km, co przy rozbiciu na małe odcinki pomiędzy kolejnymi atrakcjami na trasie i postojami to dystans w rzeczywistości niewielki. W prawie wszystkich przypadkach osoby, które jadą pierwszy raz i obawiają się o swoją kondycję, doskonale dają sobie radę na całej trasie. Jeśli jednak w danym dniu nie będziesz w stanie przejechać w całości zaplanowanego na ten dzień dystansu zawsze możesz skorzystać z pomocy busa zabezpieczającego przejazd uczestników wyprawy.

Osobom bardziej doświadczonym, głodnym dłuższej jazdy staramy się stworzyć warunki do przejechania większej ilości kilometrów danego dnia.

Wszystkie nasze trasy łączy jedno - spokojne tempo! Nasze wyprawy mają charakter tylko i wyłącznie turystyczny i rekreacyjny, a nie wyczynowy. Trasy naszych wypraw, bez względu na stopień ich trudności zawsze poprowadzone są z uwagi na komfort i bezpieczeństwo uczestników malowniczymi drogami prowincjonalnymi, mało ruchliwymi, o znikomym natężeniu ruchu samochodowego, które pokonujemy zawsze tempem umiarkowanym, turystycznie spokojnym, dokładnie takim, abyśmy mogli cieszyć się tym wszystkim co czeka na nas po drodze: nowymi przyjaźniami, spotkanymi po drodze ludźmi, piękną przyrodą, nowo odkrytymi miejscami i relaksem. Wszak o to w każdych wakacjach wszystkim nam najbardziej chodzi!

Wyprawy, które organizujemy nie są sportowymi wyzwaniami lecz organizowane są dla wszystkich, którzy chcą spędzić świetnie, niebanalnie i na rowerze swój wolny czas lub wymarzony urlop z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będąc w bliskim kontakcie z naturą, podróżując po najbardziej dziewiczych szlakach w Europie. Dlatego zawsze wybieramy drogi malownicze, mało uczęszczane, o zerowym lub znikomym ruchu samochodowym, abyście Państwo mogli rzeczywiście odpocząć i czuć się na naszych wyprawach komfortowo i bezpiecznie. Jeśli chodzi o nawierzchnię na trasach naszych wypraw zapraszamy do lektury działu "Trasy i poziomy trudności"

Wystarczy do nas napisać lub zadzwonić, a z przyjemnością powiemy Ci o składzie grupy zanim zarezerwujesz miejsce w wyprawie. Jesteśmy przekonani, że w tej grupie znajdziesz kogoś z kim nie będziesz czuł się samotny. Wyprawy rowerowe i wspólna jazda bardzo sprzyjają kontaktom towarzyskim! Uczestnicy naszych wypraw to osoby nastawione na wspólną zabawę więc na pewno nie będziesz się nudził i jeszcze nie raz wyjedziesz na wyprawę rowerową z przyjaciółmi poznanymi na naszych trasach.

Dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą brać udział w naszych wyprawach tylko i wyłącznie z rodzicem (rodzicami) lub opiekunem wyznaczonym przez rodziców bądź opiekunem prawnym. W przypadku młodzieży w wieku 16-18 lat wystarczy pisemna zgoda rodziców na udział w wyprawie oraz krótka rozmowa telefoniczna z nami.

Uczestnicy wypraw "Komfort" mają zapewniony nocleg w hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych o wysokim lub dobrym standardzie przeważnie w pokojach 2-osobowych z łazienką. Zawsze także istnieje możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego. Wszystkie szczegóły dotyczące noclegów i posiłków na trasach wypraw organizowanych przez Velotur zamieszczamy w info o danej imprezie. Staramy się szukać takich miejsc, które mają kojącą atmosferę, regionalny klimat i położone są w okolicy atrakcyjnej przyrodniczo lub krajobrazowo, zazwyczaj omijając większe miasta.

Uczestnicy wypraw w wersji "Standard" śpią zazwyczaj w namiotach (własnych lub oferujemy ich wypożyczenie), schroniskach młodzieżowych, domkach kampingowych lub niedrogich gospodarstwach agroturystycznych w ciekawie usytuowanych miejscach (zazwyczaj w pobliżu ładnego i nie skomercjalizowanego jeszcze jeziora lub blisko miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo) w większości wyposażonych w pełen węzeł sanitarny. O szczegółach noclegów na naszych wyprawach mogą przeczytać Państwo w dziale "Noclegi i posiłki"